MAN TGM 18.320 4×4 BB z pojedynczym ogumieniem na osi tylnej wyróżnia się wysoką dzielnością terenową – mobilnością taktyczną, chociaż jest klasyfikowany przez strażaków jako kategorii: II (uterenowiony). Obie osie są zawieszone przy pomocy resorów piórowych – zawieszenie mechaniczne. Napęd zapewnia silnik Euro 6 – 6-cylindrowy, rzędowy, w nastawie o mocy maksymalnej 235 kW/320 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1250 Nm. Kabina jest wydłużona, załogowa, czterodrzwiowa, sześcioosobowa, z miejscami w układzie 1+1+4.

Do wykonania zabudowy w formie materiałów takich jak stal nierdzewna i kompozyty. Ogółem liczba skrytek wynosi siedem, z czego sześć są to skrytki boczne – rozmieszczone symetrycznie po trzy na każdą stronę, a skrytka ostatnia to skrytka tylna – przedziału autopompy. Ogól skrytek zamyka się lekkimi żaluzjami aluminiowymi. Skrytki te zawierają we wnętrzu regulowane podesty i półki regulowane, z kolei oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne opiera się na technologii LED. Układ wodno-pianowy zawiera m.in.:

  • autopompę model: HMT 24/10-4/40 MT klasy A 16/8-2,5/40;
  • dozownik środka pianotwórczego ręczny lub automatyczny w zakresie stężeń 3% i 6%;
  • kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów (± 3%);
  • też kompozytowy zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności: minimum 10% pojemności zbiornika wody;
  • dachowe działko wodno-pianowe: DWP 16 MT;
  • szybkie natarcie z wężem o długości 60 m, sterowane ręcznie i elektrycznie;
  • cztery zraszacze: dwa z przodu i dwa z boku pojazdu.

Wyposażenie podstawowe zawiera m.in.: pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z lampami typu LED, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, falę świetlną, wyciągarkę elektryczną i kamerę cofania. Natomiast w skład wyposażenia dodatkowego weszły m.in.: system CAFS MT, obudowa kompozytowa wyciągarki, taran z oświetleniem, czujnik cofania, wysuwane podesty, obrotowe regały oraz sprzęt łączności radiowej.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent