You are currently viewing Miejsce pracy przyszłości: uroczyste otwarcie centrum technicznego w fabryce Mercedes-Benz w Gaggenau

Miejsce pracy przyszłości: uroczyste otwarcie centrum technicznego w fabryce Mercedes-Benz w Gaggenau

Fabryka Mercedes-Benz w Gaggenau: Centrum techniczne na miejscu rozpoczyna działalność.
To tutaj rozwijane są umiejętności w zakresie opracowywania procesów i budowy prototypów silników elektrycznych przeznaczonych do pojazdów użytkowych – „ciężarówek elektrycznych”.

Fabryka Mercedes-Benz w Gaggenau dostarcza już komponenty do akumulatorowo-elektrycznych samochodów eActros 300/400 i eEconic do lokalizacji w Wörth. Wraz z otwarciem centrum technicznego zakład konsekwentnie podąża ścieżką ciągłego podnoszenia kompetencji w zakresie rozwoju procesów i budowy prototypów silników elektrycznych przeznaczonych do pojazdów użytkowych – „truck-e-fied”. Thomas Twork, kierownik budowy fabryki Mercedes-Benz w Gaggenau, stwierdził „Zakład w Gaggenau jest w trakcie transformacji. Otwarcie naszego centrum technicznego stanowi ważny kamień milowy. W przyszłości będziemy tu opracowywać innowacyjne technologie i powiązane procesy produkcyjne związane z silnikami elektrycznymi. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy ciężko pracowali nad tym projektem przez wiele miesięcy”.
Najnowocześniejsze maszyny do prototypowej budowy silników elektrycznych
Wydajne procesy produkcyjne są niezbędne dla powodzenia elektromobilności. Centrum techniczne w zakładzie w Gaggenau obejmuje zatem szereg najnowocześniejszych maszyn, które zostały opracowane specjalnie do produkcji silników elektrycznych. Razem z Gehring Technologies GmbH zakład chciałby przyspieszyć budowę prototypów tak zwanych silników elektrycznych „truck-e-fied” oraz dalszy rozwój i testowanie innowacyjnych procesów wytwórczych. Przykładowo specjalna technologia nawijania – tzw. technologia spinki do włosów – umożliwia produkcję cewek wydajniej niż konwencjonalna i bardziej złożona technologia nawijania drutu. Cewki są centralnym elementem silników elektrycznych.
O centrum technicznym
W ubiegłym roku po raz pierwszy określono wymaganą przestrzeń w hali i przeprowadzono symulację konstrukcji centrum technicznego. Oznaczało to, że układ hali można było optymalnie zaprojektować przed ostateczną dostawą dużych systemów jeszcze w tym roku. Obecnie około 20 pracowników centrum technicznego ma do dyspozycji łącznie 900 metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz sal biurowych i konferencyjnych istnieje tzw. clean room: pomieszczenie o specjalnych wymaganiach dotyczących czystości i stabilnych temperatur, umożliwiające np. przeprowadzanie pomiarów. Przy tym pracownicy centrum technicznego są podzieleni na dwa główne zespoły: jeden z nich zajmuje się industrializacją i konstrukcją silników elektrycznych, drugi równolegle generuje wiedzę o komponentach. Dotyczy to na przykład wszystkich komponentów podłączonych do kabla HV oraz samych kabli ładujących HV. Ponadto zespół ten jest zaangażowany w opracowywanie różnych koncepcji ładowania.
Oprócz gromadzenia wiedzy zapewniony jest transfer wiedzy – dlatego w celu przekazania wiedzy wytworzonej w centrum technicznym w obiekcie zintegrowano również warsztat edukacyjny. Z jednej strony daje to możliwość budowania modeli silników elektrycznych, z drugiej zaś od września bieżącego roku będą się tu odbywać szkolenia dla stażystów. Dalsze szkolenia będą oferowane także w innych obszarach wewnętrznych. Ponadto centrum techniczne w Daimler Truck zajmuje się takimi tematami, jak: urzeczywistnienie komponentów wysokiego napięcia i elektrycznych systemów napędowych.Michael Brecht, przewodniczący Rady Zakładowej Daimler Truck General i przewodniczący Rady Zakładowej w Gaggenau, stwierdził „Centrum techniczne stanowi część celu, który uzgodniliśmy pomiędzy ogólną radą zakładową a firmą, dotyczącego lokalizacji i zakładów systemu elektroenergetycznego. Rozwój wiedzy specjalistycznej w zakresie rozwoju i produkcji w sferze nowych technologii jest warunkiem wstępnym ewentualnej własnej produkcji komponentów do elektrycznego układu napędowego. Z możliwą przyszłością na przykład produkując silniki elektryczne, moglibyśmy zapewnić miejsca pracy i sprawić, że transformacja będzie pozytywna z punktu widzenia pracowników”.
O fabryce Mercedes-Benz w Gaggenau

Fabryka Mercedes-Benz w Gaggenau została założona w 1894 roku jako „Firma Bergmann’s Industriewerke w Gaggenau” i należy do najstarszych fabryk samochodów na świecie. Oprócz skrzyń biegów na miejscu produkowane są zewnętrzne osie planetarne i portalowe oraz podzespoły samochodowe, w tym przetwornice. Zakład rozwija się obecnie w centrum kompetencyjne w zakresie komponentów napędu elektrycznego i montażu zespołów ogniw paliwowych na bazie wodoru. Razem z Gehring Technologies GmbH zakład chciałby przyspieszyć budowę prototypów tak zwanych silników elektrycznych „truck-e-fied” oraz dalszy rozwój i testowanie innowacyjnych procesów wytwórczych. Zatrudniając około 4600 pracowników, jest zarówno największym pracodawcą w mieście, jak i największą firmą szkoleniową w regionie. Kształcenie zawodowe również ma długą tradycję: od ponad 100 lat w tej jednej z najstarszych fabryk samochodów kształcenie ukończyło ponad 10 000 młodych ludzi.

 

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent