Niemal produkcyjne prototypy eActrosa 600 są testowane na typowych trasach długodystansowych.
Charakterystyczne cechy tego auta obejmują aerodynamiczną kabinę ProCabin oraz duże przyspieszenie, płynność jazdy i rekuperację zwiększającą zasięg. Większy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy zapewniają systemy takie jak Predictive Powertrain Control, Active Brake Assist 6 czy Active Sideguard Assist 2. Nowy eActros 600 Experience World przedstawia cały ekosystem wokół pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem rentowności i zrównoważonego rozwoju oraz usług i infrastruktury ładowania.

Ma futurystyczny wygląd, bardzo cicho porusza się po drodze, jest lokalnie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla podczas przewozu i umożliwia przejechanie około 500 kilometrów[1] bez pośredniego ładowania – dlatego ta ciężarówka ma czego potrzeba, aby zrewolucjonizować drogowy transport towarowy na duże odległości. Ale jak eActros 600 radzi sobie w realnych warunkach? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyło wydarzenie „eActros 600 Driving Experience” zorganizowane przez Mercedes-Benz Trucks w Wörth. Tutaj producent pokazał, do czego jest zdolna ta e-ciężarówka zaprojektowana specjalnie do transportu dalekobieżnego i w jaki sposób może zaoferować klientom większą wartość dzięki swoim cechom zewnętrznym i wewnętrznym.
Mercedes-Benz Trucks zaprojektował trzy trasy dla „eActros 600 Driving Experience”. Trasy te, każdorazowo rozpoczynające się od Centrum Obsługi Klienta w Wörth i prowadzące następnie przez części Südliche Weinstraße i Germersheim, stanowią dobrą mieszankę autostrad, dróg głównych i drugorzędnych oraz obszarów przemysłowych, a zatem bardzo dobrze pokazują, jak eActros 600 radzi sobie na co dzień. Do pojazdu doczepiono standardową naczepę, tworząc zestaw o masie całkowitej około 40 ton.
Aerodynamiczna konstrukcja i innowacyjna technologia napędu
Wygląd zewnętrzny eActrosa 600 nieuchronnie przyciąga wzrok przed rozpoczęciem jazdy. Cały projekt futurystycznej ProCabin został stworzony przez Mercedes-Benz Trucks z myślą o szczególnie wydajnej aerodynamice w celu zmniejszenia zużycia energii. Czas wyruszyć w trasę – poza kompresorem, hałasem toczenia opon i wiatrem prawie nic nie słychać. Elektryczny wariant zaczyna się toczyć natychmiast po zwolnieniu pedału hamulca. Już same te pierwsze doświadczenia po raz kolejny dają wrażenie jazdy akumulatorowo-elektrycznym eActrosem 600.
Wrażenie to pogłębia się podczas jazdy po drodze. W trakcie przemierzania autostrad lub dróg głównych i drugorzędnych o różnym ukształtowaniu terenu oraz przez tereny przemysłowe i miasta, od razu jest zauważalny swobodny ruch ślizgowy, a kierowca prawie nie odczuwa zmiany biegów ani przerw w przekazywaniu trakcji. Silniki elektryczne zapewniają dokładnie ten sam wysoki moment obrotowy w całym zakresie obrotów, a mocne i łatwe przyspieszanie jest widoczne w każdej sytuacji na drodze, nawet przy pełnym obciążeniu. Producent opracował oś elektryczną zaprojektowaną na napięcie 800 V, wyposażoną w dwa silniki elektryczne i czterobiegową skrzynię przekładniową, specjalnie do stosowania w transporcie dalekobieżnym. Silniki elektryczne generują ciągłą moc wyjściową 400 kW i maksymalną moc konstrukcyjną 600 kW.
Przewidywalna kontrola układu napędowego
Ponadto eActrosa 600 wyposażono w tempomat Predictive Powertrain Control (PPC) i system kontroli skrzyni biegów, specjalnie dostosowany do napędu elektrycznego. Predictive Powertrain Control automatycznie uwzględnia topografię, układ dróg i znaki drogowe, aby zapewnić najbardziej efektywny styl jazdy. Jednocześnie wykorzystuje teraz również informacje o trasie z systemu nawigacji, aby umożliwić lepsze wykrywanie nadchodzących wydarzeń na drodze. Pozwala to kierowcy unikać niepotrzebnego hamowania, przyspieszania i zmiany biegów oraz maksymalnie efektywnie wykorzystywać energię akumulatora. Jak wyraźnie pokazuje jazda, zużycie oczywiście zawsze zależy od wybranego programu jazdy. Na przykład tryb „Range” oznacza ograniczenie do 70 procent mocy silnika i prędkości do 82 km/h, tryb „Economy” na 85 procent i 85 km/h, a tryb „Power” na 100 procent i 90 km/h.
Jak pokazano w „Driving Experience”, możliwe jest też dokonanie bardzo indywidualnych ustawień PPC w komputerze pokładowym. Na przykład górną tolerancję prędkości można ustawić na 2 do 10 km/h, a dolną na -1 do -10 km/h dla faz toczenia. Dodatkowo istnieje możliwość określenia o ile prędkość ma zostać zmniejszona przy dojeżdżaniu do zakrętu. Możliwe jest także ustawienie jazdy wybiegiem do zatrzymania w przypadku zdarzeń na trasie, takich jak znaki stopu, znaki pierwszeństwa lub ronda. Dotyczy to również tak zwanego szczytu pędu zjazdowego, aby przenieść prędkość z odcinka zjazdowego na nowy podjazd.
Wysoka wydajność i pojemność baterii
Podczas „eActros 600 Driving Experience” można również śledzić, w jaki sposób dzięki inteligentnej rekuperacji eActros 600 wykorzystuje swoją energię w sposób zrównoważony. Dzieje się tak, gdyż podczas hamowania silnik elektryczny przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną lub poprzez aktywne działanie w czasie fazy wybiegu. Wytworzona w ten sposób energia ponownie zasila akumulatory ciężarówki, tym samym przyczyniając się do zwiększenia zasięgu. W zależności od sytuacji kierowca może wybrać jeden z pięciu różnych poziomów hamowania. Funkcję jazdy za pomocą jednego pedału można jeszcze, według potrzeby, aktywować na ekranie dotykowym w cyfrowym kokpicie – innymi słowy, zwalnianie poprzez rekuperację przy zmniejszonym uruchomieniu hamulca mechanicznego.
Multimedialny kokpit Interactive 2 na bieżąco informuje o stanie naładowania akumulatorów, pozostałym zasięgu oraz aktualnym i średnim zużyciu energii w kWh na 100 kilometrów. Na 72-kilometrowej trasie z centrum obsługi klienta Wörth drogą B 9 do Germersheim i Schwegenheim, stamtąd drogą B 272 do Weingarten i Hochstadt i wreszcie mniejszymi drogami wiejskimi, terenami przemysłowymi i autostradą A 65 z powrotem do w Centrum Klienta zużycie energii podczas jazd niemal seryjnym prototypem eActosa 600 wynosiło średnio około 111 kWh na 100 kilometrów. Podczas ruszania wyświetlacz pokazywał stan naładowania w 85 procentach i pozostały zasięg 470 kilometrów. Po przybyciu do Centrum Klienta odpowiednie wartości dotyczyły stanu naładowania wynoszącego 71 procent i pozostałego zasięgu równego 370 kilometrów.
Słowo kluczowe energia: eActros 600 jest wyposażony w trzy zestawy akumulatorów, każdy o pojemności 207 kWh[2], co daje łączną pojemność zainstalowaną 621 kWh. Baterie oparte są na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych i charakteryzują się długą żywotnością. Oprócz ładowania CCS z mocą do 400 kW, pojazd będzie miał później możliwość ładowania megawatowego (MCS). W rezultacie na odpowiedniej stacji ładowania o mocy ładowania około jednego megawata[3] akumulatory można naładować od 20 do 80 procent w ciągu około 30 minut . W kwietniu 2024 roku programiści Mercedes-Benz Trucks po raz pierwszy w wewnętrznym teście pomyślnie naładowali eActrosa mocą od 600 do 1000 kilowatów. Mercedes-Benz Trucks aktywnie uczestniczy w opracowywaniu nowego, ogólnobranżowego standardu ładowania MCS.
Narzędzie aplikacyjne do analizy tras i rzeczywistej jazdy
Mercedes-Benz Trucks opracował bezpłatne narzędzie aplikacyjne, aplikację internetową „eTruckReady”, dzięki której z wyprzedzeniem można sprawdzić na komputerze, w jaki sposób zaplanowaną trasę da się pokonać elektryczną ciężarówką oraz gdzie może zaistnieć potrzeba naładowania pojazdu. W pierwszej kolejności należy wybrać model auta i jego wariant – w przypadku eActrosa 600 są to: podwozie 6×2, podwozie 6×2 z przyczepą lub ciągnik 4×2 z naczepą – następnie trzeba wskazać zabudowę lub przyczepę z chłodzeniem bądź bez i z indywidualnie regulowaną temperaturą chłodzenia. Oprócz rzeczywistego przebytego dystansu można skonfigurować parametry takie jak dzień i godzina, temperatura zewnętrzna i ładunek. Następnie narzędzie oblicza przebytą trasę, uwzględnia topografię i pokazuje, czy przy wprowadzonych parametrach można jeździć na napędzie elektrycznym – łącznie z całkowitym dystansem i czasem jazdy. Jeśli pojemność akumulatora nie jest wystarczająca, można dodać punkty trasy w celu naładowania pojazdu. Tworzy to realistyczny i znaczący profil użytkowania dla klientów.
Na 72-kilometrowej trasie w obie strony z centrum obsługi klienta w Wörth drogą A65 w kierunku Landau, mniejszymi drogami wiejskimi i obszarem przemysłowym na drogę B272 w kierunku Schwegenheim, obok Hochstadt i Weingarten i wreszcie drogą B9 z powrotem do centrum obsługi klienta, eTruck Ready przewiduje pozostały poziom naładowania wynoszący 49 procent, na początku przy poziomie naładowania 64 procent i całkowitej masie 40 ton. Po dobrej godzinie jazdy w umiarkowanych temperaturach niemal seryjnym prototypem eActrosa 600 wyświetlacz potwierdził prognozę eTruck Ready ze stanem naładowania równym 49%.
Niemniej rzeczywiste zużycie i uzyskany zasięg zależą od wielu czynników. Oprócz masy decydujące znaczenie mają wyposażenie pojazdu i opór toczenia opon, temperatura, warunki pogodowe, natężenie ruchu, topografia, tryb jazdy i oczywiście styl jazdy. Pod tym względem eActros 600 Driving Experience daje każdemu kierowcy możliwość porównania się z prognozą eTruck Ready.
Kompleksowa, integralna koncepcja bezpieczeństwa
Dzięki eActrosowi 600 Mercedes-Benz Trucks realizuje też swoją wizję bezwypadkowej jazdy. Jednocześnie w niektórych przypadkach zainstalowane systemy wspomagania bezpieczeństwa wykraczają daleko poza wymagania prawne. Dotyczy to również Rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa ogólnego przyjętego przez Komisję UE. Od 1 lipca 2024 roku rozporządzenie to przewiduje dodatkowe systemy: astandardowe wyposażenie wszystkich nowych pojazdów. Koncepcja bezpieczeństwa eActrosa 600 opiera się na dalszym rozwoju sprawdzonych systemów wspomagających bezpieczeństwo[4]. Zarazem Daimler Truck opracował nową platformę elektroniczną, która wykorzystuje fuzję czujników do łączenia danych radarowych i kamer, w ten sposób umożliwiając jeszcze szerszy widok do przodu i na boki. Platforma elektroniczna oferuje 20-krotnie większą wydajność przetwarzania danych, a łącznie sześć zainstalowanych czujników może teraz obejmować kąt 270 stopni wokół pojazdu. Dzięki znacznie powiększonemu kątowi widzenia, zamontowane systemy wspomagające mogą jeszcze lepiej wykorzystać swoje zalety.
Dobry przykład skuteczności technologii syntezy 270 stopni stanowi Active Brake Assist 6. Najnowszy system hamowania awaryjnego koncernu jest w stanie jeszcze szybciej reagować w sytuacjach krytycznych dzięki ulepszonemu wykrywaniu otoczenia – na przykład podczas zbliżania się do przeszkód stających lub ruchomych. Ponadto system może wykryć niechronionych użytkowników drogi, takich jak piesi lub rowerzyści, znajdujących się na pasie ruchu samochodu – zarówno przechodzących przez jezdnię, jak i nadjeżdżających z naprzeciwka. Przed potencjalną kolizją ABA 6 może automatycznie i całkowicie zahamować przed pieszymi i rowerzystami przy prędkości do 60 km/h. Kolejną zaletą ABA 6 jest monitorowanie wielu pasów ruchu w odległości do około 180 metrów do przodu dla jeszcze lepszego wykrywania zagrożeń, np. także na zakrętach typowych dla autostrad.
Aktywny asystent osłony bocznej drugiej generacji (ASGA 2) pokazuje zaś, w jakim stopniu wyposażenie pojazdu w sześć czujników i związany z nim zwiększony kąt widzenia może zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego na zakrętach. ASGA 2 monitoruje teraz ruch po stronie kierowcy i pasażera z przodu podczas skręcania. Poza tym system ma inteligentną koncepcję ostrzegania o zmianie pasa ruchu, w zależności od jego własnej pozycji na pasie i może wspierać kierowców po obu stronach podczas zmiany pasa.
Inne systemy również korzystają z technologii fuzji 270 stopni, np. Active Drive Assist 3 do częściowo zautomatyzowanej jazdy (SAE poziom 2), Front Guard Assist do monitorowania przestrzeni drogowej tuż przed pojazdem oraz Traffic Sign Assist do rzeczywistego rozpoznawania znaków drogowych. Ponadto auto wyposażono w zewnętrzny dźwiękowy system ostrzegania o tym pojeździe (AVAS), dzięki czemu piesi i rowerzyści w dalszym ciągu mogą zauważyć w swoim otoczeniu cichobieżną elektryczną ciężarówkę.
Park ładowania eTruck – TruckCharge
eActros 600 Experience World został otwarty w Centrum Obsługi Klienta w Wörth w czerwcu 2024 roku. W bardzo nowoczesnym pawilonie Mercedes-Benz Trucks prezentuje swój flagowy pojazd akumulatorowo-elektryczny do transportu dalekobieżnego w szerokiej gamie formatów medialnych. Na przykład odwiedzający mogą poznać różne aspekty e-mobilności i eActrosa 600 na dużych ekranach dotykowych – ze szczególnym uwzględnieniem komfortu i designu, rentowności, kosztów energii i usług, takich jak eConsulting. Na zewnętrznej ścianie 23-metrowa ściana LED wyświetla kilka efektownych wizualnie filmów o eActrosie 600. Ostatecznie główną atrakcją pawilonu jest sam pojazd, prezentowany w otwartym półkolu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, z -metrowa ściana LED i instalacja oświetleniowa.
Ponadto w Parku Ładowania eTruck naprzeciwko Centrum Klienta zwiedzający mogą się przyjrzeć kilku stacjom ładowania różnych producentów w odmiennych konfiguracjach. Eksperci Mercedes-Benz Trucks doradzają tutaj klientom w takich kwestiach jak sprzęt, instalacja, systemy fotowoltaiczne czy magazynowanie akumulatorów oraz inteligentne sterowanie procesami ładowania. W parku ładowania eTruck zainstalowano też dwie stacje ładowania Alpitronic „Hypercharger”. Termin „hiperładowarka” jest znakiem rozpoznawczym linii produktów modułowych i wysoce zaawansowanych stacji szybkiego ładowania prądem stałym przedsiębiorstwa z Południowego Tyrolu. Alpitronic to strategiczny partner zakupu stacji szybkiego ładowania, które od niedawna oferuje Mercedes-Benz Trucks w ramach kompleksowego rozwiązania e-mobility.
Daimler Truck łączy całą swoją obecną i przyszłą ofertę związaną z e-infrastrukturą i ładowaniem elektrycznych ciężarówek, taką jak doradztwo, sprzęt i usługi cyfrowe, pod nową marką TruckCharge. Celem przedsiębiorstwa jest zaoferowanie klientom opłacalnego, kompleksowego pakietu obejmującego etapy od wytwarzania energii po eksploatację pojazdów, aby mogli w pełni wykorzystać potencjał elektryfikacji. TruckCharge jest skierowany do operatorów flot ciężarówek oraz przedsiębiorstw przemysłowych posiadających własną lub zewnętrzną flotę takich samochodów. Ponieważ zazwyczaj używane są pojazdy różnych wytwórców, usługa TruckCharge jest dostępna niezależnie od marki ciężarówki. Daimler Truck oficjalnie uruchomi TruckCharge w ramach targów IAA Transportation w Hanowerze we wrześniu 2024 roku.
Rozpoczęcie produkcji seryjnej pod koniec 2024 roku
Wraz z seryjnym rozwojem eActrosa 600, Mercedes-Benz Trucks znajduje się na dobrej drodze do domu. „eActros 600 European Testing Tour 2024” odbywa się obecnie w ponad 20 krajach europejskich, a jego celem jest zebranie najnowszych, obszernych doświadczeń na najróżniejszych trasach w różnych topografiach i strefach klimatycznych, szczególnie w zakresie zużycia energii i ładowania w miejscach publicznych. Dwa prototypy niemal seryjne o łącznej masie całkowitej zestawu wynoszącej 40 ton każdy pokonują ponad 13 000 kilometrów. Do tej pory złożono już ponad 1000 wiążących zamówień na eActrosa 600, a liczba listów intencyjnych również jest czterocyfrowa. Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na koniec 2024 roku.

[1] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu z ciągnikiem siodłowym 4×2, przy masie całkowitej zestawu 40 t oraz przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie długodystansowym i może odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.

[2] Nominalna pojemność nowej baterii, obliczona na podstawie wewnętrznie określonych warunków brzegowych, może się różnić w zależności od przypadku użycia i warunków otoczenia.

[3] Na podstawie wewnętrznych symulacji, ponieważ obecnie opracowywana jest wiążąca i jednolita norma dotycząca systemu ładowania megawatów (MCS).

[4] Celem wszystkich systemów wspomagających Mercedes-Benz Trucks jest możliwie najlepsze wspomaganie kierowcy podczas prowadzenia pojazdu w granicach możliwości systemu. Jednakże kierowca przez cały czas pozostaje w pełni odpowiedzialny za bezpieczne prowadzenie pojazdu, co jest również ustandaryzowane przez prawo.

 

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent