NEFTON dostarcza koncepcje opłat za bezemisyjny transport towarowy. MAN Truck&Bus, Uniwersytet Techniczny w Monachium i inni partnerzy przedstawiają wyniki projektu badawczego dotyczącego infrastruktury ładowania NEFTON. Pierwsza publiczna demonstracja ładowania mocą ponad 1000 kW. Koncentracja na wydajnościach ładowania do 3000 kW i ładowaniu dwukierunkowym. Pilna potrzeba rozbudowa publicznej infrastruktury ładowania
Kamień milowy dotyczący megawatów 19 lipca w Plattling w Bawarii: po raz pierwszy w historii elektryczna ciężarówka publicznie naładowała swoje akumulatory w 30 minut mocą ponad 1000 kilowatów i 1500 amperów. Wystarczająco, aby 40-tonowy dalekobieżny eTruck MAN mógł przejechać około 400 kilometrów. Premiera ładowania była częścią prezentacji wyników rozpoczętego w 2021 roku projektu badawczego NEFTON. W projekcie, finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu, MAN Truck & Bus oraz Politechnika w Monachium (TUM) oraz pięciu innych partnerów ze świata nauki i przemysłu przeanalizowali system składający się z w pełni elektrycznej ciężarówki, stacji ładowania i połączenia z siecią, a następnie zaprojektowali go do różnych scenariuszy zastosowań. Nacisk położono na system ładowania Megawatt (MCS), umożliwiający ultraszybkie ładowanie elektrycznych ciężarówek podczas przerwy kierowcy lub załadunku i rozładunku na rampie.Dr Frederik Zohm, członek zarządu ds. badań i rozwoju w MAN Truck&Bus, stwierdził „Dzięki NEFTON udało się nam opracować technologie ładowania elektrycznych ciężarówek w bardzo krótkim czasie i przy mocy ponad 1000 kW. Nasze badania skupiały się na praktyczności, kosztach i mocy podłączenia do sieci. Razem z naszymi partnerami projektu wyraźnie pokazaliśmy, że elektryczne ciężarówki i ładowanie megawatami to idealne połączenie dla kompleksowej dekarbonizacji drogowego transportu towarowego. Technologia jest już dostępna, teraz musimy przyspieszyć rozwój infrastruktury ładowania na rynku w ścisłej współpracy z politykami i branżą energetyczną. i producentów pojazdów”.
Dzięki ładowaniu megawatowemu elektryczne ciężarówki staną się bezemisyjną alternatywą dla dzisiejszych ciężarówek z silnikiem Diesla we wszystkich powszechnych zastosowaniach transportowych – w tym w transporcie dalekobieżnym. Około 80% ogółu ładunków w Niemczech jest przewożonych drogą. Oznacza to, że transport drogowy odpowiada za zdecydowaną większość emisji gazów cieplarnianych w transporcie towarowym. Przejście na ciężarówki o zerowej emisji stanowi zatem kluczową dźwignię osiągnięcia celów porozumienia klimatycznego z Paryża.
Profesor Markus Lienkamp z Katedry Inżynierii Motoryzacyjnej TUM, który stoi na czele konsorcjum projektu NEFTON, wyjaśnił „Fakty naukowe mówią same za siebie: elektryczne ciężarówki akumulatorowe mają sprawność na poziomie około 75%. Pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi mają wydajność zaledwie 26 % i eFuels o wydajności zaledwie 14% są od tego oddalone o wiele kilometrów. Jednak na głównych szlakach transportowych nadal brakuje infrastruktury umożliwiającej faktyczne efektywne wykorzystanie technologii ładowania megawatów, co stanowi ogromny krok naprzód w tym zakresie”. Minister stanu Hubert Aiwanger podkreślił zaś „Projekt badawczy pokazuje: zaawansowana technologia i wiedza specjalistyczna z Bawarii kształtują mobilność przyszłości. Takie inicjatywy stopniowo dekarbonizują logistykę i transport towarowy, w ten sposób wzmacniając także Bawarię jako lokalizację biznesową. Dlatego też chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomyślnie uczestniczyli w projekcie NEFTON. W szczególności megawatowy system ładowania (MCS) znacznie przyspiesza czas ładowania samochodów ciężarowych i dlatego jest kamieniem milowym w dziedzinie elektromobilności. Firma MAN udowodniła już praktyczność tej technologii i odegrała kluczową rolę w jej standaryzacji. Uwzględniamy również technologię MCS w naszym obecnym programie finansowania. W pierwszej rundzie finansujemy 86 punktów ładowania drogowego transportu towarowego, a kolejny nabór ma się rozpocząć późną jesienią. Dla naszego finansowania wodorowego program ten oznacza otwartość rządu bawarskiego na technologię w zakresie mobilności”.
W oparciu o analizę rzeczywistych scenariuszy wdrożeń czterech firm przewozowych wyniki badań NEFTON wyraźnie pokazują znaczenie publicznej infrastruktury szybkiego ładowania dla przejścia na zrównoważony napęd: Chociaż możliwa jest już elektryfikacja transportu w operacjach regionalnych i dystrybucyjnych przy użyciu logistyki infrastruktury ładowania, skuteczna konwersja transportu dalekobieżnego wymaga stacji szybkiego ładowania o mocy ładowania do jednego megawata co 50 km wzdłuż głównych tras sieci autostrad. Moc ładowania do 3000 kW, jak badał też NEFTON, może nawet zwiększyć w przyszłości wydajność i elastyczność elektrycznych ciężarówek w transporcie dalekobieżnym. NEFTON rozważał już także możliwość ładowania dwukierunkowego w celu ewentualnej integracji ciężarówki jako jednostki magazynującej z siecią energetyczną dla bardziej efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w ciągu dnia. Oprócz MAN Truck & Bus i TUM w skład konsorcjum badawczego wchodzą Instytut Technologiczny Deggendorf, Fraunhofer ISE, Forschungsstelle für Energiewirtschaft e.V. (FfE), AVL Software and Functions GmbH i Prettl Electronics Automotive.
MAN z własnym zaangażowaniem w rozbudowę infrastruktury
Według szacunków branżowych do 2030 roku będzie potrzebnych około 50 000 wysokowydajnych stacji ładowania o mocy megawatów, aby w sposób zrównoważony przyspieszyć przejście na e-mobilność ciężarówek w Europie. Oczekuje się, że w tym samym roku połowa wszystkich nowych pojazdów ciężarowych MAN zarejestrowanych w Europie będzie elektryczna. Dlatego MAN angażuje się ponadto w projekty dotyczące infrastruktury ładowania, takie jak NEFTON. Na początku lipca nawiązano współpracę z dostawcą energii E.ON w celu utworzenia około 400 punktów ładowania w około 170 lokalizacjach w całej Europie. Licząca około 125 lokalizacji utworzy największą dotychczas w Niemczech publiczną sieć ładowania pojazdów użytkowych. Jako część Grupy TRATON, MAN uczestniczy przy tym we wspólnym przedsięwzięciu Milence wraz z Daimler Trucks i AB Volvo, które stopniowo buduje co najmniej 1700 punktów ładowania pojazdów użytkowych w Europie. Poza tym MAN posiada w swoim portfolio własną infrastrukturę ładowania i odpowiednie usługi doradcze dla swoich klientów dzięki współpracy z partnerami.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent