MAN jest pierwszym producentem ciężarówek, który publikuje dane czujników i jazdy uzyskane w trakcie rozwoju autonomicznej jazdy. Zestaw danych „MAN TruckScenes” obejmuje 747 scen jazdy i jest bezpłatnie dostępny dla programistów, uniwersytetów oraz instytucji naukowych. Wymiana danych w społeczności open source przyspiesza rozwój, upraszcza walidację oraz promuje standaryzację
MAN Truck&Bus to pierwszy producent ciężarówek, który opublikował zestaw 747 scen danych czujników i pojazdów z prac rozwojowych w zakresie czynników kształtujących autonomiczną jazdę. Otwarta wymiana takich bezpłatnie dostępnych i bezpłatnych zestawów danych między różnymi podmiotami, takimi jak producenci, uniwersytety i twórcy oprogramowania, niezależnie od siebie pracujący nad zautomatyzowaną jazdą, przyspiesza rozwój oraz promuje standaryzację formatów danych. Umożliwia również ujednolicone porównywanie wyników i metod jako odniesienia dla badań naukowych i upraszcza współpracę z zewnętrznymi partnerami rozwojowymi. Dr Frederik Zohm, członek zarządu ds. badań i rozwoju w MAN Truck&Bus, wyjaśnia „Zestawy danych, takie jak MAN TruckScenes, są ważnym źródłem dla rozwoju opartego na danych. Istnieje już wiele publicznie dostępnych zestawów danych dla sektora aut osobowych. Ale nie dla sektora ciężarówek. Dzięki MAN TruckScenes idziemy naprzód, aby wypełnić tę lukę”.
Podstawa rozwoju autonomicznego transportu między węzłami
Obecnie opublikowany przez MAN-a zestaw danych mapuje przede wszystkim operacje jazdy na niemieckich autostradach i powiązanych trasach dojazdowych oraz operacje jazdy w środowiskach terminalowych. Obejmuje to zapotrzebowanie na tak zwany transport między węzłami logistycznymi, na którym MAN koncentruje się jako na głównym scenariuszu aplikacji dla jazdy bez kierowcy. Zestaw danych z czujników składa się z danych z czterech kamer, sześciu lidarów, sześciu radarów, dwóch bezwładnościowych jednostek pomiarowych do określania pozycji w otaczającej przestrzeni (IMS) oraz danych o wysokiej precyzji z globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). MAN TruckScenes to pierwszy zestaw danych obejmujący dane radarowe 4D z pokryciem 360°, co czyni go największym zestawem danych radarowych z adnotowanym polem ograniczającym 3D. Podczas tworzenia scen 747 zwrócono też uwagę na uchwycenie różnych warunków pogodowych. Sceny zawarte w zakresie zestawu danych są podzielone na zestaw danych treningowych, testowych i walidacyjnych. Sceny zawierają dane czujnika i pojazdu z pojedynczej sekwencji jazdy oraz odpowiadające im adnotacje. Adnotacje te służą jako opis sytuacji jazdy i rejestrują warunki środowiskowe oraz oznaczenia obiektów wokół pojazdu. To z kolei stanowi podstawę uczenia maszynowego w rozwoju sieci neuronowych do autonomicznej jazdy. Wykorzystanie publicznych zestawów danych umożliwia również standaryzowaną ocenę wydajności i jakości rozpoznawania środowiska w celu realizacji zadania jazdy. Ułatwia to także śledzenie ciągłych ulepszeń w zakresie wydajności rozpoznawania środowiska.
MAN Truck & Bus na drodze do autonomicznych ciężarówek
MAN rozwija autonomiczną jazdę dzięki różnym projektom badawczo-rozwojowym. W latach 2018–2020 firma – w ramach wspólnego projektu badawczo-rozwojowego z Hamburger Hafen und Logistik AG – opracowała i przetestowała autonomiczną ciężarówkę do obsługi kontenerów na terenie portu w Hamburgu. W latach 2019–2023 projekt ANITA z partnerami Deutsche Bahn, Fresenius University of Applied Sciences i Götting KG koncentrował się na całkowitej cyfrowej integracji autonomicznej ciężarówki z procesem logistycznym obsługi kontenerów z drogi na kolej. Od 2022 roku podmiot współpracuje z jedenastoma partnerami w ramach projektu finansowania ATLAS-L4 w celu opracowania autonomicznej ciężarówki do użytku w transporcie drogowym między węzłami logistycznymi. Projekt ten odnosi się konkretnie do ustawy o autonomicznej jeździe, która została uchwalona w Niemczech w 2021 roku, i już teraz na określonych trasach i pod nadzorem technicznym umożliwia jazdę bez kierowcy. Pod koniec projektu w 2025 roku planowane są praktyczne jazdy próbne prototypu z kierowcą bezpieczeństwa na autostradzie. Autonomiczna jazda dla ciężarówek ma wejść do produkcji seryjnej pod koniec dekady.

        Tekst: Jarosław Brach

        Zdjęcia: Producent