MAN świętuje 70 lat tradycji i nowoczesności w swoim zakładzie w Monachium




- Dyrektor generalny MAN Alexander Vlaskamp: „Jesteśmy dumni z historii tej lokalizacji”. Kamień milowy w transformacji w roku jubileuszowym – rozpoczęto produkcję seryjną ciężarówki elektrycznej . Od 1955 roku na tym terenie wyprodukowano ponad 1,25 miliona ciężarówek i 2 miliony kabin
Dyrektor generalny MAN Alexander Vlaskamp powiedział: „Wszyscy możemy być dumni z historii tej lokalizacji. Rozwój i seryjna produkcja naszego eTrucka „made in Munich” to najnowszy dowód innowacyjnej siły i wszechstronności zakładu, a także historyczny kamień milowy dla MAN i tej lokalizacji. Razem zawsze znajdowaliśmy właściwe rozwiązania dla każdego wyzwania i z powodzeniem łączyliśmy historię z nowoczesnością. Ta silna tradycja zapewnia również solidny fundament, na którym można budować przyszłość”.
1,25 miliona ciężarówek wybudowano między zamkiem a torem testowym
Około 8000 pracowników opracowuje i produkuje ciężkie ciężarówki i komponenty w tym miejscu. Od 1955 roku wyprodukowano tu 1,25 miliona ciężarówek, dwa miliony kabin i trzy miliony osi. Zakład zajmuje powierzchnię około miliona metrów kwadratowych – to około 140 boisk piłkarskich.
Od 1955 roku powierzchnia hali na terenie fabryki była stale powiększana. W 2008 roku wybudowano dwa budynki administracyjne na Dachauer Straße, a później Truck Forum i Bus Forum. Służą one jako przestrzeń wystawowa i eventowa oraz do przekazywania pojazdów klientom. Od 2016 roku na terenie fabryki dobudowano kolejne budynki, budując nową lakiernię i najnowocześniejszy warsztat blacharski, a także budynek inżynieryjno-testowy. Zakład ma również własny tor testowy, neogotycki zamek i własną elektrociepłownię do zrównoważonego zaopatrzenia w energię. MAN uruchomił też projekt geotermalny w Monachium-Karlsfeld, aby od 2028 roku jednocześnie ogrzewać własne zakłady produkcyjne i gminną sieć ciepłowniczą. Do 2030 roku koncern zamierza zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w swoich zakładach na całym świecie o 70 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Pod koniec 2024 roku redukcja wyniosła już prawie 60 procent.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent