Działająca od 2007 roku firma Navarran zajmująca się transportem krajowym i międzynarodowym nabyła ciągnik siodłowy Volvo FH Electric, którym powiększa swoją flotę liczącą ponad 250 ciężarówek. Pojazd ten będzie codziennie obsługiwał pierwszą bezemisyjną trasę Madryt-Saragossa, przewożąc ładunki tekstylne dla jednej z głównych firm w tym kraju.
Elektromobilność w logistyce i drogowym transporcie ładunków stale się rozwija w Hiszpanii, czego dowodem jest zaangażowanie Lodisna z Nawarry, która niedawno do obsługi tras Madryt-Saragossa dodała do swojej floty samochód Volvo FH Electric.
Lodisna charakteryzuje się tym, że pozostaje wszechstronnym podmiotem w ciągłej ewolucji i rozwoju, który działa w całej Europie od 2007 roku. Dzięki obecności w ponad 30 krajach jego model biznesowy opiera się na własnej flocie, wewnętrznych kierowcach i podwójnych załogach, aby dać najlepszą obsługę swoim klientom. Obecnie przedsiębiorstwo ma flotę ponad 250 ciężarówek z najbardziej zaawansowaną technologią, pozwalającą im spełniać najbardziej wymagające normy jakości. Igor Beguiristain, dyrektor generalny Lodisna, komentuje „Nabycie tej elektrycznej ciężarówki stanowi bardzo ważny kamień milowy dla firmy i jest jednym z rezultatów strategii innowacji, którą realizujemy, aby być bardziej zrównoważonym przy jednoczesnym utrzymaniu naszych standardów jakości. i szybkości działania. Tym krokiem odpowiadamy na potrzeby naszych klientów w zakresie dekarbonizacji i wzmacniamy nasze zaangażowanie we wspieranie transformacji energetycznej w sektorze logistycznym”.
Ta w 100% elektryczna ciężarówka będzie obsługiwana przez renomowaną firmę z branży tekstylnej i codziennie pokona trasę Madryt-Saragossa o długości około 270 km. Celem Lodisny jest postawienie na zrównoważony rozwój i dekarbonizację swoich tras, co czyni ją jedną z pierwszych firm transportowych w tym kraju, która postawiła na w 100% elektryczne ciężarówki Volvo Trucks. To pierwsza bezemisyjna trasa obsługiwana przez Lodisnę, ale jej plany dotyczące zrównoważonej przyszłości i zaangażowanie w transformację energetyczną są ambitne. To dopiero początek drogi, na którą zdecydowała się firma z Nawarry.
Po intensywnym okresie testów, aby sprawdzić osiągi, autonomię i zalety nowego FH Electric, Lodisna zdecydowała się na elektromobilność i rozpoczyna ten projekt wspólnie z Volvo Trucks. Ta operacja pozwala Lodisnie odpowiedzieć na środowiskowe i technologiczne wyzwania oraz wymagania obecnego rynku. To wspólny projekt, w którym wszystkie zaangażowane strony wykazały swoje zdecydowane zaangażowanie w innowacje, zrównoważone i odpowiedzialne zarządzanie oraz w wydajną jazdę w celu dekarbonizacji tras.
Giovanni Bruno potwierdza, że „Rozpoczęcie tego nowego projektu elektromobilności z rąk wiodącej firmy, takiej jak Lodisna, to zaszczyt dla całego zespołu Volvo Trucks. Razem będziemy kontynuować postępy, aby towarzyszyć Lodisnie i jej klientom na drodze do dekarbonizacji transportu i osiągania ich przyszłych celów, co jest oznaką ich silnego zaangażowania w innowacje i zarządzanie środowiskiem”.
Model FH Electric, jeden z pionier w segmencie transportu dalekobieżnego, osiąga zasięg do 300 kilometrów, podkreślając swój mocny i płynny układ napędowy. Ma 3 silniki elektryczne, które współpracują ze skrzynią biegów Volvo I-Shift i oferują dwie różne moce: ciągłą 315 kW (430 KM), szczytową 490 kW (666 KM) i moment obrotowy do 2400 Nm. Dodatkowo są wyposażone w akumulatory najnowszej generacji o łącznej pojemności 540 kWh. Ta ciężarówka została włączona do floty Lodisna jako kompletne rozwiązanie Volvo, powiązane z umową serwisową i naprawczą, zarządzaniem flotą, za pośrednictwem kompletnego rozwiązania Volvo Financial Services, głównie w zakresie przejścia na elektromobilność.
Volvo Trucks: W kierunku zerowej emisji
Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych ciężarówek w 2019 roku, a we wrześniu 2022 roku produkcję seryjną ciężkich pojazdów elektrycznych. Dziś jest wytwórcą z najszerszą gamą aut elektrycznych w branży – w ponad 40 krajach na całym świecie sprzedało prawie 5000 samochodów elektrycznych. Globalnym celem Volvo Trucks jest, aby do 2030 roku 50% wszystkich sprzedawanych nowych ciężarówek było elektrycznych.
Lodisna i jej zaangażowanie w dekarbonizację tras
Osiągnięcia Lodisny w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju są bardzo znaczące. Dopiero pod koniec 2022 roku w Pampelunie uruchomiono pierwszy projekt ostatniej mili, który wdraża pojazdy elektryczne i mikrohuby w celu scentralizowania biznesu w mieście i pracuje nad wykorzystaniem biopaliw i zrównoważonych materiałów w swoich ciężarówkach. Rezultatem części tych projektów jest 20-procentowa redukcja emisji CO2

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent