Kolejne wyrzutnie Homar-K już w Polsce
15 września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Polski dostarczono jedenaście modułów artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K, które przetransportowano drogą morską z Republiki Korei.
Zgodnie z deklaracjami, koreańskie elementy mają zostać zintegrowane w Hucie Stalowa Wola S.A. z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. W kolejnych tygodniach do Polski mają zostać przetransportowane kolejne cztery moduły, które też przejdą proces integracji z polskimi podwoziami. To kolejny etap realizacji umowy zawartej w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Aerospace.
Obecnie w maszym kraju znajduje się pierwsza wyrzutnia K239 Chunmu zintegrowana z podwoziem Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. Jej publiczną prezentacja odbyła się na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kolejne dwie wyrzutnie przechodzą proces testów i prób w Republice Korei, a po ich zakończeniu zostaną dostarczone drogą morską do Polski.
W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882, wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A. oraz system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent