Istotną innowacją w Grupie CSG jest rozwój wodorowej Tatry. Rozwój ten jest realizowany w pięciopodmiotowym konsorcjum firm i instytucji akademickich oraz jest wspierany przez Czeską Agencję Technologiczną. Efektem prac będzie samochód serii Tatra Force z napędem elektrycznym z ogniwami paliwowymi wodorowymi (FCEV). Projekt został uruchomiony w 2021 roku. Pięciopodmiotowe konsorcjum jest prowadzone przez ÚJV Řež. W projekcie uczestniczą również Tatra Trucks, DEVINN, Uniwersytet Technologii Chemicznej w Pradze i Centrum Badawcze Řež Grupy UJV. Projekt wspiera Agencja Technologiczna Republiki Czeskiej. Prace nad innowacyjnym rozwiązaniem prototypu ciężarówki zasilanej wodorem o zerowej emisji ukończono w 2023 roku. Prototypowy pojazd elektryczny z ogniwem paliwowym wodorowym został zbudowany na solidnym podwoziu Tatra Force najnowszej 3. generacji i wyposażony w szereg technologii wspomagających, które umożliwią pojazdowi eksploatację w trudnych warunkach. Dla Tatry, jako producenta samochodów do wymagających warunków, ważne pozostaje, aby samochód napędzany elektrycznie miał źródło energii elektrycznej bezpośrednio na pokładzie, tzn. aby samochód był niezależny od źródeł zewnętrznych. Z tego punktu widzenia technologia wodorowych ogniw paliwowych jest najbardziej obiecująca na przyszłość. Jest to napęd elektryczny, w którym ogniwo paliwowe wytwarza niezbędną energię elektryczną z wodoru poprzez reakcję chemiczną na pokładzie auta. Oprócz trakcyjnego silnika elektrycznego, akumulatorów trakcyjnych i ogniw paliwowych, w tym przypadku dwóch, na pojeździe znajdują się zbiorniki na gazowy wodór. To sześć zbiorników kompozytowych o pojemności 5 kg wodoru. Zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi 400 km. W porównaniu z bardziej rozpowszechnioną obecnie elektromobilnością akumulatorową, napęd wodorowy ma niezaprzeczalną przewagę pod względem zasięgu. Nie ma też potrzeby długiego czasu ładowania pojazdu — czas tankowania wodoru jest porównywalny z konwencjonalnymi stacjami paliw na bazie ropy naftowej. Podwozie Tatra Force 3. generacji jest dostępne z jedną osią z przodu i trzema osiami z tyłu. Ta konfiguracja, ze skrętnymi pierwszymi i ostatnimi osiami, została wybrana ze względu na lepszy rozkład masy i zwrotność. Prototypowy pojazd będzie przeznaczony przede wszystkim do użytku w sektorze wydobywczym, gdzie można go testować w najbardziej wymagających warunkach.

Tatra otrzymała dotację na rozwój samochodu ciężarowego zasilanego akumulatorem W ostatnich latach, oprócz produkcji standardowych samochodów, Tatra Trucks intensywnie rozwija ciężarówki z alternatywnymi typami napędów. Niedawno udało się jej uzyskać dotację z programu TREND Czeskiej Agencji Technologicznej (TAČR) na rozwój ciężkiego samochodu ciężarowego Tatra Force e-Drive 8×8 wykorzystującego całkowicie elektryczny układ napędowy z akumulatorem w połączeniu z wielostopniową skrzynią biegów Eaton. Tatra Trucks współpracuje z firmą Devinn i czeskim oddziałem międzynarodowej korporacji Eaton nad projektem samochodu elektrycznego zasilanego akumulatorem. Prototyp pojazdu z całkowicie elektrycznym układem napędowym z akumulatorem z wielostopniową skrzynią biegów Eaton zostanie stworzony na bazie najnowszej trzeciej generacji serii modeli Force, która została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie w połowie 2023 roku. Rozwój pojazdu w pełni wpisuje się w strategię kierownictwa Tatra Trucks w zakresie rozwoju pojazdów z niskoemisyjnymi układami napędowymi, tj. akumulatorem i wodorowym ogniwem paliwowym lub ich kombinacją, w tym dodaniem tzw. systemu Range Extender. Poszczególne projekty są starannie planowane i koordynowane czasowo z uwzględnieniem międzynarodowych przepisów prawnych oraz przyszłych wymagań klientów. Lukáš Andrýsek, prezes zarządu i dyrektor generalny Tatra Trucks, powiedxiał „Nasza firma z pewnością będzie gotowa na oczekiwane przejście pewnej części klientów w segmencie ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej na tzw. e-mobilność. Bardzo intensywnie pracujemy nad projektami, które dostarczą samochody, które spełnią nadchodzące surowe normy prawne oraz stale rosnące wymagania klientów”.

Obecnie na przykład w fabryce samochodów w Kopřivnicy trwa wymagający program testowy, weryfikujący parametry operacyjne i techniczne pojazdu Tatra Force e-Drive FCEV z elektrycznym silnikiem trakcyjnym w połączeniu z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W tym roku ruszą kolejne projekty w dziedzinie napędów alternatywnych. Tatra Force e-Drive FCEV Wprowadzanie napędów alternatywnych do pojazdów w segmencie transportu ciężarowego jest ściśle związane z dekarbonizacją, czyli zmniejszeniem tzw. śladu węglowego. Tatra Trucks, jako jedyny czeski producent ciężarówek, traktuje ten fakt bardzo poważnie i chce przyczynić się do rozwoju technologicznego w Czechach związanego z tym trendem. Kierownictwo podmiotu zdaje sobie sprawę, że nowoczesna technologia i najwyższa jakość samochodów Tatra są warunkiem konkurencyjności firmy na rynku, a jednocześnie dostrzega swoją odpowiedzialność społeczną w zakresie ograniczania wpływu transportu samochodowego na środowisko. Radomír Smolka, członek zarządu Tatra Trucks odpowiedzialny za projekty rozwojowe, odnośnie do kwestii alternatywnych napędów, powiedział „Z punktu widzenia głównego celu naszych ciężarówek, prowadzimy badania i rozwój alternatywnych napędów znacznie wykraczające poza standardowe podejście innych producentów ciężarówek, jak również dostawców odpowiednich technologii i akcesoriów. Nasze pojazdy często poruszają się w trudnym terenie, nieraz w trudnych warunkach klimatycznych, temperaturowych i zapyleniowych, podczas gdy muszą pokonywać przeszkody terenowe, które oznaczają stosunkowo duże nachylenia podłużne i poprzeczne oraz strome zbocza. W zakresie rozwoju poszczególnych agregatów alternatywnych układów napędowych współpracujemy zarówno ze sferą akademicką i badawczą, jak i szeregiem czeskich oraz międzynarodowych instytucji”.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent