Firma HVC, zajmująca się gospodarką odpadami i energią, ma nowość: jako pierwsza w Holandii wprowadziła do użytku dwie nowe elektryczne ciężarówki Volvo FM Low Entry. Za pomocą tych samochodów będzie odbierać odpady wielkogabarytowe. Same te auta wyróżniają się wyjątkowo niskim wejściem i poprawioną widocznością.
Dwa nowe Volvo FM Low Entry mają zabudowę z funkcją załadunku tylnego i posłużą do odbioru odpadów wielkogabarytowych od osób prywatnych w Velsen i Lelystad. Evert-Jan Plas, kierownik floty w HVC, mówi „Kiedy zobaczyliśmy tę ciężarówkę, od razu byliśmy przekonani. Volvo FM Low Entry oferuje idealne połączenie zwinności, ładowności i pojemności akumulatora oraz zapewnia niski stopień i zwiększone pole widzenia dla kierowcy. I to wszystko bez emisji spalin”.
Dzięki rozstawowi osi wynoszącemu 3,60 metra ten model jest kompaktowy i dobrze nadaje się do użytku na obszarach mieszkalnych. Jednocześnie z tym nadwoziem oferuje ładowność netto wynoszącą jedenaście ton, co jest porównywalne z wersją z silnikiem Diesla. Plas wyjaśnia „W praktyce ładujemy maksymalnie siedem ton, ponieważ odpady wielkogabarytowe są szczególnie obszerne. A zasięg nie jest dla nas problemem, gdyż przejeżdżamy maksymalnie sto kilometrów dziennie”.

Samochody te są fabrycznie wyposażone w elektryczny wał odbioru mocy (e-PTO), służący do napędu mechanizmów nadwozia, również zasilanego z akumulatorów pojazdu. Oba FM Low Entry mają cztery zestawy akumulatorów – co wystarczy, aby HVC mógł jeździć i pracować przez cały dzień.
Bardzo niskie wejście po obu stronach i brak progów
FM Low Entry wyróżnia się wyjątkowo niskim wejściem. Plas kontynuuje „Nie chcemy dalej pojazdów do odbioru ładunków ze stopniem z tyłu. Ze względów bezpieczeństwa lepiej, aby współkierowcy nie stali już z tyłu pojazdu, ale jechali w kabinie. Liczba postojów w ciągu dnia zależy od dostaw, ale ogólnie ujmując, wsiadają i wysiadają całkiem wiele razy. Dzięki niskiemu wejściu w FM Low Entry to bardzo łatwe, również po stronie pasażera. Przepisy prawne dotyczące ładowarek tylnych, stają się coraz bardziej rygorystyczne. Na przykład od zeszłego roku obowiązkowe jest składanie osłony, aby zapewnić złożenie podnóżków podczas cofania. Jeśli nie zostaną złożone, pojazd automatycznie się wyłączy i nie będzie można go używać przez krótki czas. W przypadku Volvo FM Low Entry z tym nadwoziem nie jest to już problemem ze względu na brak podnóżków”.
Większa widoczność, łatwiejsze manewrowanie
Kierowcy prowadzący FM Low Entry mają zapewnioną lepszą widoczność bezpośrednią niż w przypadku większości innych ciężarówek. Dzięki temu pojazd ten spełnia najsurowsze przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w miastach. Ponadto płynnie działający elektryczny układ napędowy i standardowy układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering ułatwiają manewrowanie na wąskich ulicach i zwiększają komfort kierowcy. „Wybraliśmy najbardziej przestronną kabinę, z wystarczającą ilością miejsca dla kierowcy i dwóch członków obsługi. Kabina ma płaską podłogę, a z tyłu jest nawet lodówka, przydatna w ciepłe dni”.
Ładowanie na terenie własnej bazy
FM Low Entry są ładowane w stacjach HVC w Velsen i Lelystad, chociaż firma dysponuje urządzeniami do ładowania we wszystkich siedmiu lokalizacjach. Plas wyjaźnia „Po godzinach pracy pojazdy stoją średnio czternaście godzin, co w zupełności wystarcza, aby je w pełni naładować. W Velsen niedawno otworzyliśmy plac ładowania, gdzie możemy ładować osiem pojazdów jednocześnie. W naszej lokalizacji w Lelystad ładowanie jest też możliwe pod koniec dnia roboczego”.
Coraz więcej elektrycznych ciężarówek
Dla HVC zakup ten stanowi ważny krok w kierunku dalszej poprawy zrównoważonego rozwoju floty. „Pracujemy nad napędem elektrycznym od 2018 roku i prawie 20% z naszych 400 pojazdów ma teraz napęd elektryczny. Naszym celem jest, aby około 80% naszej floty było zrównoważone do 2030 r.oku Oprócz faktu, że uważamy to za ważne jako firma, robimy to dlatego, że coraz więcej gmin w naszym obszarze działania wprowadza strefy ekologiczne i strefy zerowej emisji”.
FM Low Entry, którymi będzie jeździć HVC, zostały dostarczone przez dealera Volvo Trucks, LVS Trucks.
O HVC
HVC to firma energetyczna i zajmująca się gospodarką odpadami, zatrudniająca 1300 pracowników. Świadczy usługi na rzecz 52 gmin i ośmiu zarządów wodnych w Holandii Północnej i Południowej, Flevoland, Utrechcie i Fryzji. Oprócz zbiórki i recyklingu odpadów, koncentruje się na ogrzewaniu i rozwój dostaw czystej energii, energii wiatrowej, energii słonecznej, wytwarzaniu energii z biomasy, selektywnej zbiórce odpadów, fermentacjo/kompostowaniu, wytwarzaniu energii z odpadów resztkowych i przetwarzaniu osadów oraz zarządzaniu przestrzenią publiczną.

 

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent