Prezentowany przez Zamet-Głowno 2 Sp. z o.o. Sp. k. Hakowy System Samozaładowczy FORTIS 165.M w odróżnieniu od większości  urządzeń tego typu, zaprojektowany został wyłącznie na potrzeby militarne, zgodnie z wytycznymi zawartymi w normach STANAG, uznanymi jako standard NATO, zachowując także całkowitą kompatybilność z normami DIN.

 

Hakowy System FORTIS 165.M został zaprojektowany przez konstruktorów w polskim biurze konstrukcyjnym, w odróżnieniu od urządzeń dotychczas eksploatowanych w SZ RP.

 

Prezentowane urządzenie jest całkowicie kompatybilne i zamienne z urządzeniami będącymi już w posiadaniu i użytkowaniu Sił Zbrojnych RP.

 

Konstrukcja

 

 

Dzięki zastosowaniu materiałów o najwyższej jakości i podwyższonej wytrzymałości, przy nominalnym udźwigu 16.500 kg i przy masie własnej tylko 2.200 kg uzyskujemy bardzo wysoki stosunek mocy do masy własnej urządzenia.

 

Główną cechą konstrukcji FORTIS 165.M jest podział urządzenia na dwie niezależne części. Pierwsza, tzw. robocza, wykonująca czynność załadunku, oraz druga w postaci niezależnej, uniwersalnej tylnej belki podporowej..

 

Specjalny sposób mocowania systemu do podwozia polegający na zastosowaniu czterech podatnych i niezależnych gniazd mocujących, umożliwia kompensowanie przemieszczeń ramy podwozia i eliminuje powstawanie niebezpiecznych naprężeń zwłaszcza  w warunkach jazd  terenowych. Zastosowany system chroni zarówno ramę hakowca jak i samochodu przed potencjalnym uszkodzeniem, nie dopuszcza również do przenoszenia się tych groźnych zjawisk na ładunek.

 

Zastosowanie specjalnych rozwiązań w układzie hydraulicznym, zapewniające swobodny przepływ oleju wewnątrz siłowników roboczych w trybie transportowym, zabezpiecza konstrukcję urządzenia przed nadmiernym usztywnieniem i ewentualnym uszkodzeniem w trakcie eksploatacji.

 

Podział elementów roboczych na parę siłowników ramienia głównego oraz drugą parę siłowników ramienia hakowego pozwoliło zoptymalizować kinematykę ruchów urządzenia, gwarantując stabilny załadunek i rozładunek, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych, tj. nierównościach terenu, niewspółosiowości lub pochyleniu ładunku.

 

FORTIS 165.M dostosowany jest do obsługi wszystkich rodzajów i typów platform wykonanych zgodnie z normami STANAG 2413, DIN 30722. Ponadto urządzenie przy współpracy ze specjalną ramą pośrednią „M”, wchodzącą w skład Zestawu do Transportu Kontenerów (ZTK) może obsługiwać różnego typu kontenery ISO 20’ bez konieczności użycia dodatkowej platformy załadunkowej.

 

Dzięki zastosowaniu nowo opracowanego systemu umożliwiającego niezależny transport ramy kontenerowej „M”, wchodzącej w skład Zestawu do Transportu Kontenerów (ZTK) na specjalnym mocowaniu usytuowanym za kabiną pojazdu, FORTIS 165.M nie wymaga dodatkowego przygotowania do zamiany rodzaju ładunku transportowanego z platformy załadowczej typu Flatrack na kontener ISO 20’ i  odwrotnie. FORTIS 165.M jest zawsze gotowy do obsługi platformy załadowczej typu Flatrack, jak również kontenera ISO 20’.

 

Uniwersalność i podatność systemu daje możliwość montażu i eksploatacji na seryjnych podwoziach ciężarowych (3 i 4-osiowych) każdej marki.

Jednakże zasadnicza cecha konstrukcji urządzenia załadowczego FORTIS 165.M szczególnie dedykowana jest do aplikacji na podwoziach o charakterystyce  terenowej, czyli dużej wytrzymałości oraz podatności ramy podwozia.

 

Wersja FORTIS 165.M przystosowana do transportu lotniczego wyposażona jest w składane ramię hakowe. Rozwiązanie to powoduje zmniejszenie całkowitej wysokości Systemu na pojeździe w pozycji transportowej.

 

Celem działu konstruktorów Zamet-Głowno 2 Sp. z o.o. Sp. k. , wspólnie z konstruktorami producenta podwozi,  jest opracowanie wersji urządzenia Fortis zintegrowanego z podwoziem samochodu ciężarowego o zmniejszonej wysokości bazowej.

Obsługa

 

 

System ma możliwość obsługi ładunków rozstawionych w trudnych warunkach terenowych, podejmowania ich z poziomu gruntu jak i poniżej. Nie jest problemem również podejmowanie ładunku ustawionego nieosiowo względem podwozia.

 

Obsługa systemu nie wymaga długich i skomplikowanych szkoleń.  Sterowanie odbywa się za pomocą jednej dźwigni na panelu sterującym, a sekwencja ruchów jest wykonywana w trybie automatycznym.

 

Zmiana trybu pracy z platformą załadowczą typy Flatrack lub kontenerem hakowym w tryb pracy ze standardowym kontenerem ISO 20′ nie wymaga skomplikowanych czynności adaptacyjnych. Wymaga jedynie użycia specjalnej ramy pośredniej zestawu ZTK, który jest elementem wyposażeniem systemu Fortis 165.M.

 

 

Eksploatacja

 

 

Możliwość pracy systemu w zakresie temperatur od -30 do + 50.

 

Szczelny i odporny układ hydrauliczny zbudowany na bazie komponentów renomowanej firmy Rexroth gwarantuje długą i niezawodną pracę w każdych warunkach klimatycznych.

 

W sytuacji awaryjnej uszkodzenia lub zniszczenia systemu (lub podwozia) istnieje możliwość bardzo prostej i szybkiej wymiany podwozia lub całego systemu.

 

W przypadku awarii zasilania układu hydraulicznego istnieje możliwość zasilania systemu z innego źródła, którym może być bliźniacze urządzenie Fortis 165.M jak również każdy inny system wykorzystywany obecnie w

SZ RP.  Możliwość taka istnieje dzięki zastosowaniu zewnętrznych gniazd dawczych z kompatybilnym systemem szybkozłączy.  Można je również wykorzystać do zasilania innych urządzeń hydraulicznych.

 

W przypadku awarii instalacji elektrycznej istnieje możliwość manualnego operowania systemem bezpośrednio z głównego zaworu układu hydraulicznego.

 

Wszystkie siłowniki systemu posiadają identyczną konstrukcję dzięki czemu bazują na tych samych komponentach i pakietach uszczelnień oraz części zamiennych.

 

     Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent