FUSO eCanter w Szwecji: Falkenklev Logistik elektryfikuje swoje trasy dla DHL w Malmö
Sześć w pełni elektrycznych FUSO eCanter 8,55 t do dystrybucji DHL w Malmö. Te kompaktowe lekkie ciężarówki marki FUSO firmy Daimler Truck to idealne uzupełnienie floty elektrycznej Falkenklev. Veho import AB, dystrybutor ciężarówek FUSO w Szwecji, poleca klientom eCantera jako idealny pojazd właśnie do dystrybucji miejskiej
Dzięki nowemu FUSO eCanter.Falkenklev Logistik ze Szwecji przekształca swój ruch miejski w Malmö na napęd elektryczny Dzięki sześciu nowym eCanter 9C18e szwedzka firma Falkenklev Logistik AB powiększa swoją flotę ciężarówek elektrycznych. Jasnożółte lekkie ciężarówki będą wykorzystywane wyłącznie do transportu DHL na południowym wybrzeżu Szwecji w regionie Skania, a w szczególności w mieście Malmö, i są odpowiednio oznakowane. Falkenklev Logistik jest wieloletnim partnerem DHL.
Sześć eCanterów do dystrybucji miejskiej
Kompaktowe pojazdy o masie całkowitej 8,55 tony mają rozstaw osi 4750 mm i maksymalną długość nadwozia 7,2 m, oferując do 15 miejsc paletowych. Victor Falkenklev, dyrektor generalny Falkenklev Logistik AB, opisując wymagania mówi „Wypełniają lukę między furgonetkami a ciężkimi samochodami dostawczymi i są dokładnie tym, czego szukaliśmy, aby zelektryfikować nasze codzienne dostawy dla DHL w centrum Malmö”.Przedsiębiorca był całkowicie przekonany o przydatności eCanter do zamierzonego przez niego zastosowania i zamówił pojazdy bez żadnej jazdy próbnej, a nawet oglądania ich w salonie dealerskim. Z około 20 do 30 przystankami w celu dostarczenia i odbioru towarów oraz średnią długością nieco poniżej 20 kilometrów, trasy są idealne do korzystania z wariantów wyłącznie elektrycznych. W przeciwieństwie do odpowiedników z silnikiem Diesla, niezbyt wydajnych, gdy są stale używane w ruchu typu stop-and-go. Pakiet baterii o rozmiarze M, składający się z dwóch baterii, obiecuje zaś zasięg do 140 kilometrów, wskutek czego nowy eCanter staje się więcej niż idealny.
Idealnie dostosowany do zamierzonego zastosowania
Do użytku w Malmö, generalny importer Veho Bil Sverige AB, reprezentowany w regionie Malmö od początku 2024 roku, na życzenie klienta wyposażył nowego eCantera w dodatkowy stopień przy wejściu. Chociaż wysokość wejścia do kabiny auta jest i tak bardzo niska, dodatkowy stopień ma na celu zapewnienie kierowcom znajomego uczucia, gdy przesiadają się z większych ciężarówek na eCantera i są przyzwyczajeni do stopni wejściowych. Veho wyposażyło również samochody w spojler dachowy i boczne owiewki. Powyższe wpływa pozytywnie na wydajność i wizualnie harmonizuje kabinę z nadwoziem skrzyniowym. Marcus Sjöberg, przedstawiciel handlowy w Veho import AB w Malmö, wspiera Falkenklev Logistik w jego transformacji i na oficjalne przekazanie przygotował szczegółowy program szkolenia kierowców.
Pionierska rola w transformacji branży transportowej
Victor Falkenklev wyjaśnia swoją motywację przedsiębiorczą w następujący sposób: „Od jakiegoś czasu myślę o tym, jak uczynić nasz biznes zrównoważonym. Chcę bardziej zielonej przyszłości dla moich dwójki małych dzieci i dla siebie. Ale to się stanie tylko wtedy, gdy wszyscy w swojej okolicy staną się aktywni i zrobią różnicę”. Wraz ze swoją matką Maritą Falkenklev, właścicielką, i bratem Williamem Falkenklev, dyrektorem generalnym w Helsingborgu, 33-latek jest trzecim pokoleniem zarządzającym rodzinnym biznesem, założonym przez jego dziadków w 1957 roku.
Victor Falkenklev założył firmę zaczynając od parku słonecznego, który firma zbudowała już w 2022 roku. Zakład w Perstorp, około 80 kilometrów na północny wschód od Malmö, ma powierzchnię 15 000 metrów kwadratowych, produkuje ponad milion kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie i ma podłączony system magazynowania energii o mocy dwóch megawatów, pomagający stabilizować sieć. Energia elektryczna jest dostarczana do sieci publicznej, a Falkenklev Logistik może ją pobierać ze swoich lokalizacji za pośrednictwem systemu handlu certyfikatami. Victor Falkenklev wyjaśnia „Mamy około 140 ciężarówek na trasach, którymi moglibyśmy łatwo zarządzać elektrycznie”. Najpierw zainwestował w pół tuzina ciężkich ciężarówek dystrybucyjnych szwedzkiego producenta i eActrosa 300. Podmiot ma też prawie 20 Mercedesów-Benz eSprinterów. Ale jego wizja sięga jeszcze dalej: „Wtedy pomyślałem, okej, musimy ładować te pojazdy. Gdybyśmy mogli to zrobić przy użyciu własnej energii elektrycznej z parku słonecznego na naszych własnych stacjach ładowania, „Zielony Krąg” byłby kompletny”.
Z tego powodu pierwsza i największa w Szwecji stacja ładowania dla ciężkich pojazdów z 22 punktami ładowania CCS2 i systemem magazynowania baterii została zbudowana bezpośrednio naprzeciwko zakładu Falkenklev w Malmö Arlöv. Standard ładowania umożliwia moc do 350 kilowatów i nadaje się do ciężarówek oraz aut osobowych. Początkowy plan zakładał ładowanie własnej floty pojazdów elektrycznych firmy przez noc. Następnie Victor Falkenclev wpadł na pomysł zbudowania dodatkowej firmy. Dodaje „Szybko przekształciliśmy go w park ładowania, o publicznym dostępie w ciągu dnia i używany przez wiele osób tutaj, w strefie przemysłowej” — mówi Victor Falkenklev, opisując rozwój. Jest teraz także dyrektorem generalnym Rifil Laddpark, własnej firmy zajmującej się infrastrukturą ładowania. Rifil Laddpark niedawno otworzył drugi park ładowania w Perstorp, a trzy kolejne lokalizacje są już w fazie planowania dla regionu Skania.
Kiedy mówi o swojej wizji, staje się jeszcze bardziej jasne, że Victor Falkenklev to pionier, a jego firma myśli już poza samymi usługami transportowymi. Dalsze przejęcia elektrycznych ciężarówek w perspektywie długoterminowej w celu 100-procentowej elektryfikacji floty są już mocno zaawansowane, a każda odpowiednia powierzchnia, od dachów hal po zielone pasy, ma być wyposażona w panele słoneczne. Mówiąc czysto matematycznie, firma mogłaby całkowicie pokryć swoje zapotrzebowanie na energię w ciągu około roku i być samowystarczalna. „Moglibyśmy jeździć na oleju napędowym i zarabiać więcej pieniędzy. Ale ja po prostu chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby uczynić branżę transportową bardziej zrównoważoną. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazało, że to możliwe” – podkreśla. Nie traci z oczu innych możliwości, jakie oferuje zelektryfikowana flota: „W Szwecji dostawcy energii płacą właścicielom magazynów baterii za stabilizację sieci”. Może to też obejmować duże baterie w ciężarówkach elektrycznych podczas ładowania w obu kierunkach. Dla Victora Falkenkleva oznacza to, że jego ciężarówki zarabiałyby pieniądze nawet podczas postoju.
FUSO eCanter robi wrażenie na rynku szwedzkim jako produkt Daimler Truck
Krister Thulin, brand manager FUSO w Veho Import AB, dystrybutorze FUSO Trucks w Szwecji, jest przekonana, że eCanter zadomowi się w Szwecji dzięki swoim cechom i wszechstronności: „Uważam, że to idealny pojazd dla tego segmentu lekkich pojazdów dystrybucyjnych zasilanych elektrycznie. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić eCantera do Szwecji. Mimo że FUSO jest marką, która nie jest jeszcze znana na lokalnym rynku, stanowi część Daimler Truck i oznacza dojrzały oraz wysokiej jakości produkt”. W ciągu roku generalny importer planuje wziąć udział w targach w całej Szwecji z różnymi wersjami eCantera, w ten sposób zwiększając świadomość wiedzy o tym samochodzie. A znaki nie są złe: „Kiedy przygotowywaliśmy eCantera dla Falkenklev Logistik, inny klient odkrył go na podwórku. On również natychmiast zamówił jednego”, mówi ze śmiechem sprzedawca Veho Marcus Sjöberg, „FUSO eCanter najwyraźniej dotarł do Szwecji”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent