Fabryki Daimler Truck Powertrain: rozpoczęcie produkcji kluczowych komponentów do seryjnej produkcji akumulatorowo-elektrycznego Mercedesa-Benz eActrosa 600
Tuż przed rozpoczęciem seryjnej produkcji nowego akumulatorowo-elektrycznego eActrosa 600 w zakładzie Mercedes-Benz w Wörth 22 listopada, produkcja kluczowych komponentów rozpoczęła się w zakładach w Gaggenau, Kassel i Mannheim. Zakład Mercedes-Benz w Mannheim rozpoczyna montaż przedniej skrzyni, zakład w Gaggenau produkuje elementy przekładni, takie jak wały i koła, oraz części obudowy i elementy nadwozia, a montaż nowej generacji e-osi rozpoczyna się w zakładzie w Kassel.
22 listopada tego roku Mercedes-Benz Trucks będzie świętować rozpoczęcie seryjnej produkcji eActrosa 600 w fabryce w Wörth. eActros 600 został niedawno wybrany „Międzynarodową Ciężarówką Roku 2025” na targach IAA-Transportation w Hanowerze. Pierwsze pojazdy tego typu dla klientów zostaną wyprodukowane i zarejestrowane przed końcem 2024 roku. W każdym pojeździe będa zamontowane główne komponenty z zakładów Mercedes-Benz w Gaggenau, Kassel i Mannheim. Dr Andreas Gorbach, członek zarządu odpowiedzialny za technologię ciężarówek Daimler Truck, ocenił „Transport dalekobieżny odpowiada za około dwie trzecie emisji CO2 w branży przewozowej. Nasz Mercedes-Benz eActros 600 odegra kluczową rolę w dekarbonizacji tego ważnego segmentu – dlatego rozpoczęcie produkcji jest dla nas i naszych klientów ważnym kamieniem milowym. Nasze zakłady w Gaggenau, Kassel i Mannheim wnoszą kluczowe komponenty. To pokazuje: ciężarówka nie jest indywidualnym wysiłkiem, ale wysiłkiem zespołowym. Teraz musi nastąpić rozbudowa publicznej infrastruktury ładowania – jest to obecnie wąskie gardło dekarbonizacji”. Yariş Pürsün, szef Global Powersystems Operation Daimler Truck, dodał zaś „Kluczowe komponenty akumulatorowo-elektrycznego eActrosa 600 do transportu dalekodystansowego są produkowane w naszych niemieckich zakładach. Montaż nowej generacji e-osi, łączącej oś, silnik i skrzynię biegów i stanowiącej elektryczny układ napędowy, rozpoczyna się w zakładzie w Kassel. Zakład w Gaggenau produkuje komponenty i obudowy e-osi oraz elementy poszycia kabiny, podczas gdy przednia część jest montowana w zakładzie w Mannheim. Dzięki temu nasze zakłady Powertrain są bardzo dobrze przygotowane do transformacji w kierunku mobilności bezemisyjnej”.
Montaż przedniej części w zakładzie Mercedes-Benz w Mannheim
Przednia część to złożony moduł technologiczny z kilkoma jednostkami sterującymi, komponentami wysokiego napięcia i elektryczną sprężarką powietrza, znajdującą się w przestrzeni wcześniej zajmowanej przez silnik spalinowy. W przeciwieństwie do silnika wysokoprężnego przednia część nie ma określonej funkcji napędowej, ale zawiera dużą liczbę komponentów niezbędnych do działania ciężarówki. Łącznie jest to ponad 1000 pojedynczych części.
Kassel produkuje nową generację osi elektrycznej z kluczowymi komponentami z Gaggenau
Zakład Mercedes-Benz w Gaggenau, specjalizujący się w przekładniach do ciężkich pojazdów użytkowych, rozwija się obecnie w centrum kompetencji w zakresie komponentów napędu elektrycznego. Od 2021 roku są w nim wytwarzane kluczowe części do osi elektrycznej eActrosa 300/400 do transportu dystrybucyjnego i eEconica. To samo dotyczy centralnych komponentów nowej generacji osi elektrycznej, która będzie napędzać eActros 600. Są to części mechaniczne, takie jak te, które Gaggenau od wielu lat produkuje do pojazdów z konwencjonalnymi układami napędowymi. Są one wykorzystywane do produkcji nowoczesnego, innowacyjnego 4-biegowego napędu osi, zawierającego łącznie około 30 różnych komponentów. Gaggenau dostarcza te podzespoły do Kassel, globalnego centrum kompetencji w zakresie układów napędu elektrycznego i konwencjonalnych osi pojazdów użytkowych. Tutaj odbywa się kompletny montaż elementów osi i przekładni oraz powstaje nowo opracowana, elektrycznie napędzana oś tylna.
O zakładach Mercedes-Benz w Gaggenau, Kassel i Mannheim
W 1908 roku w Mannheim-Waldhof na Luzenbergu powstała dzisiejsza fabryka Mercedes-Benz Mannheim. Ponad 4600 pracowników produkuje tutaj silniki i powiązane elementy do pojazdów użytkowych. Jest to również centrum kompetencyjne Daimler Truck w zakresie technologii akumulatorowych i systemów wysokiego napięcia, które w znacznym stopniu przyczynia się do seryjnej produkcji zelektryfikowanego portfolio produktów.
Zakład Mercedes-Benz w Gaggenau został założony w 1894 roku jako „Firma Bergmann’s Industriewerke in Gaggenau” i jest najstarszym zakładem motoryzacyjnym na świecie. Oprócz przekładni zakład produkuje osie planetarne i portalowe oraz komponenty aut osobowych, w tym przetworniki momentu obrotowego. Zakład ten, zatrudniający ponad 4600 pracowników, rozwija się obecnie w centrum kompetencyjne w zakresie komponentów napędu elektrycznego i montażu ogniw paliwowych na bazie wodoru.
Doświadczenie w produkcji samochodów ciężarowych w zakładzie Mercedes-Benz w Kassel sięga 1925 roku. Zakład Mercedes-Benz w Kassel został założony w 1969 roku jako „Hanomag-Henschel-
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent