Elektryczność coraz popularniejsza — Volvo Trucks utrzymuje pozycję lidera
Po pierwszym kwartale 2023 roku Volvo Trucks przewodzi na rynku ciężkich samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. W sumie szwedzki producent ciężarówek sprzedał prawie 5000 elektrycznych pojazdów w około 40 krajach. Obecnie gama produktów elektrycznych jest wprowadzana na nowych rynkach w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce.
W pierwszym kwartale 2023 roku w Europie zarejestrowano łącznie 600 elektrycznych ciężarówek o masie powyżej 16 ton – ponad czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku (134 sztuki). Volvo Trucks ma największy udział w rynku, wynoszący 50%, co stanowi wzrost w stosunku do 2022 r.oku kiedy całoroczny udział firmy w rynku wynosił 32%. Koncern utrzymuje również wiodącą pozycję w Ameryce Północnej, gdzie marka ta odpowiada za prawie połowę rynku ciężkich samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym. Roger Alm, prezes Volvo Trucks, ocenia „Nasze zaangażowanie w zrównoważony transport wyraźnie się opłaca. Zależy nam na ścisłej współpracy z naszymi klientami w celu dekarbonizacji samochodów ciężarowych”.
Rynkami, na których łącznie (w tym wszystkie marki) w pierwszym kwartale 2023 roku zarejestrowano najwięcej elektrycznych ciężarówek, były Niemcy, Francja, Holandia i USA.
Rosnąca liczba zamówień
W pierwszym kwartale 2023 roku Volvo Trucks odnotowało silny wzrost zamówień na nowe ciężarówki. Zamówiono łącznie 486 elektrycznych ciężarówek, co oznacza wzrost o 141% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Większość tych zamówień pochodziła z krajów północnej Europy, w tym z Holandii, Niemiec, Norwegii i Szwecji.
5000 ciężarówek w 40 krajach
Od wprowadzenia na rynek pierwszego elektrycznej ciężarówki w 2019 roku, podmiot sprzedał prawie 5000 elektrycznych samochodów w około 40 krajach – głównie w Europie i Ameryce Północnej, ale także w państwach takich jak Australia i Maroko. W 2023 roku firma rozpocznie sprzedaż elektrycznych ciężarówek klientom w Afryce Południowej, Korei Południowej, Indiach i na rynkach Ameryki Łacińskiej.
Sześć modeli elektrycznych
W ubiegłym roku do swojej oferty pojazdów elektrycznych Volvo dodało trzy najpopularniejsze 44-tonowe ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej (Holandia 50 ton) – typy FH , FM i FMX Electric . Dzięki tym nowym dodatkom ma więc teraz w produkcji seryjne sześć elektrycznych modeli, co daje najbardziej wszechstronną ofertę bezemisyjnych samochodów ciężarowych w branży.
Obecnie Volvo Trucks zwiększa produkcję swoich wariantów elektrycznych w trzech zakładach: Göteborgu w Szwecji, Blainville we Francji i New River Valley w USA. Produkcja seryjna elektrycznych ciężarówek rozpocznie się również w trzecim kwartale 2023 roku w największej fabryce Volvo w Gandawie w Belgii.
Wymagana infrastruktura do ładowania
Aby zwiększyć liczbę elektrycznych ciężarówek, potrzebne będą tysiące publicznych punktów ładowania ciężkich samochodów ciężarowych . Grupa Volvo wraz z firmami Daimler i Traton buduje co najmniej 1700 wysokowydajnych publicznych punktów ładowania zielonej energii w całej Europie. Grupa inwestuje też w korytarz załadunkowy w Ameryce Północnej.
Volvo Trucks dąży do tego, aby do 2030 roku 50% sprzedawanych na całym świecie nowych ciężarówek stanowiły pojazdy elektryczne, a do 2040 roku 100% pojazdów ciężarowych było bezemisyjnych netto.
Samochody ciężarowe Volvo FL i Volvo FE Electric zostały opracowane w ścisłej współpracy z wybranymi klientami, a opinie kierowców były bardzo pozytywne.
Wszystkie odniesienia do Europy odnoszą się do Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
Dane dotyczące udziału Volvo w rynku i ogólnego wzrostu ciężkich (≥16 ton) elektrycznych samochodów ciężarowych w Europie pochodzą z IHS Markit.
Ameryka Północna odnosi się do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Udział Volvo Trucks w rynku w Ameryce Północnej opiera się na informacjach uzyskanych od Volvo Trucks North America.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent