Elektryczne ciężarówki Scania w obsłudze zestawów paliwowych klasy ADR
W połowie grudnia 2024 roku do firmy Wibax dotarły pierwsze dwie zatwierdzone przez ADR ciężarówki elektryczne z fabryki ciężarówek elektrycznych Scania. Oznacza to, że droga elektryfikacji dostawcy chemikaliów jest teraz o krok bliżej 100%. „Po udanym okresie korzystania z modelu przedseryjnego Scania jesteśmy zachwyceni i podekscytowani, że w końcu możemy zacząć”, mówi Jonas Wiklund, dyrektor generalny Wibax Group.
W połowie 2023 roku Wibax przedstawił swoje nowe, ambitne cele środowiskowe – flotę pojazdów elektrycznych w 100% wolną od paliw kopalnych, zasilaną w 100% energią elektryczną wytwarzaną we własnym zakresie. Kiedy w 2022 roku pierwsza elektryczna ciężarówka Scania w ramach zestawu o dopuszczalnej masie całkowitej 60000 kg zaczęła transportować chemikalia dla Wibax, była to pierwsza na świecie naprawdę ciężka ciężarówka z homologacją ADR. Do pojazdu, który należał do modelu przedseryjnego, następnie dołączyły pierwsze dwie jednostki produkowane seryjnie. W przypadku Wibax będą one stacjonować w terminalach w Härnösand i Skutskär oraz będą realizować dostawy do pobliskich klientów przemysłowych. Jonas Wiklund mówi „Zarówno my, jak i nasi koledzy z branży czekaliśmy, aż produkcja ciężkich ciężarówek elektrycznych ruszy pełną parą. Nasza ścisła współpraca ze Scanią pozwoliła nam uczestniczyć w rozwoju tego, co jesteśmy przekonani, że jest przyszłością”.
Obecnie Wibax ma w sumie trzy ciężarówki elektryczne. Stanowi to pięć procent floty pojazdów, a do 2030 roku. firma zamierza w 100% zelektryfikować tę flotę. Na początku 2025 roku spodziewane są kolejne dwie ciężarówki, z których jedna będzie stacjonować w Finlandii, gdzie Wibax jest również prawdziwym pionierem w elektryfikacji pojazdów ciężarowych. „W Finlandii, o ile nam wiadomo, będziemy pierwszymi, którzy będą mieli elektryczną ciężarówkę z homologacją ADR. Z przyjemnością przewodzimy w transformacji branży. Chcemy pokazać, że jest to możliwe i że wszyscy musimy dołożyć swoją cegiełkę do budowania przyszłości, jakiej pragniemy”.
Minęły trzy lata od dostarczenia 64-tonowej ciężarówki elektrycznej Scania do Wibax, a teraz w drodze są dwa kolejne ciągniki siodłowe z napędem elektrycznym. Co ważne, mają one tworzyć zestawy dwunaczepowe – tzn. składające się z dwóch naczep cystern ADR – pierwszej 3-osiowej tzw. naczepy łącznikowej – tzn. z siodłem z tyłu w celu podczepienia kolejnej naczepy. Jest to kolejna naczepa ADR – 3-osiowa cysterna, także typy skandynawskiego, tzn. z niskoprofilowym, bliźniaczym ogumieniem oraz opcją podnoszenia osi, zasadniczo wykorzystywaną w trakcie jazdy bez ładunku czy w stanie nie w pełni załadowanym.
Tobias Ejderhamn, globalny dyrektor ds. sprzedaży, Scania eTrucks, dodał zaś „Scania chce napędzać tę transformację i w dużej mierze dzięki tym partnerstwom z naszymi klientami i dostawcami możemy oferować kompletne rozwiązania, które umożliwiają nam wspólny rozwój, zawsze z naciskiem na wydajność i zrównoważony rozwój”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent