Elektryczna ciężarówka Scania inspiruje HAVI i McDonald’s
Ochrona środowiska i klimatu są na pierwszym miejscu w programie McDonald’s Austria i jego partnera logistycznego – HAVI Logistics. Obie strony chcą zatem pozostawiać jak najmniejszy ślad ekologiczny.
HAVI zaopatruje wszystkie 200 restauracji McDonald’s w Austrii – lokalnie bezemisyjny transport ma wiele zastosowań. Cicha jak szept praca pojazdu elektrycznego również stanowi tu kluczowy czynnik, szczególnie w sytuacji jazd wykonywanych do miejsc w centrum miasta lub stref uspokojenia ruchu. W Austrii HAVI obsługuje wyłącznie flotę samochodów Scanii i już polegała na szczególnie przyjaznych dla środowiska napędach z gamy modeli Scania – na przykład na pojazdach zasilanych biodieslem, wytwarzanym ze zużytego oleju spożywczego pochodzącego z restauracji McDonald’s.
Globalna grupa logistyczna robi więc teraz kolejny krok w kierunku elektromobilności w Austrii. Według dyrektora zarządzającego HAVI Austria, Georga Buchingera, e-ciężarówka była rozważana głównie na krótkich dystansach i w ruchu miejskim. W tych scenariuszach zalecana jest elektryczna Scania 25 P, która w styczniu 2023 roku pomyślnie przeszła dwutygodniowe codzienne testy w HAVI. Szczególny nacisk położono na niski pobór mocy, żwawą, dynamiczną jazdę, niski poziom hałasu oraz nieograniczoną przydatność do codziennego użytku.
Pojazd testowy wyposażono również w najnowocześniejszą technologię chłodniczą, dzięki czemu artykuły spożywcze mogą być dostarczane w możliwie najlepszej świeżości. Cechą szczególną ciężarówki elektrycznej Scania pozostaje też to, że chłodzenie trwa nawet po wyłączeniu zapłonu. Powyższe oznacza, że kierowca może spędzić przerwę od pojazdu bez przerywania łańcucha chłodniczego codziennych świeżych ładunków. Jessica Schreckenfuchs-Vallant, Head of Communications w McDonald’s Austria, zwraca uwagę na zwiększone zapotrzebowanie na elektromobilność, także w sektorze transportowym, co jeszcze bardziej stawia przyszłość na redukcję emisji CO2 – wyzwanie, które McDonald’s konsekwentnie realizuje w ramach swojej własnej strategii zrównoważonego rozwoju. W 2021 roku w całej Austrii 900 ton zużytego oleju kuchennego z McDonald’s zostało przetworzonych na zrównoważony biodiesel, co pozwoliło zredukować emisję CO2 o 2400 ton. W kwestii z kolei otwarcia i przebudowy, stosowane są między innymi nowe standardy budowlane, takie jak systemy fotowoltaiczne, zrównoważone systemy grzewcze, stacje ładowania elektrycznego i biorozdrabniacze.
W 100% bezemisyjny transport nie jest rozwiązaniem jutra, ale dzisiejszym wymogiem. W tym celu Scania oferuje szeroką gamę pojazdów oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb kompletne rozwiązania w zakresie elektryfikacji floty, w tym infrastrukturę ładowania. „W ten sposób umożliwiamy naszym klientom idealne przejście na elektromobilność” — zapewnia Thiemo Freyer, menedżer produktu ds. elektromobilności w Scania Germany-Austria.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent