Zamawiając 7 hybrydowych ciągników i 4 hybrydowe podwozia Scania typu plug-in, Cornelissen Transport, część Cornelissen Group z siedzibą w Nijmegen, wykonał kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju swojej floty. W rezultacie specjalista ds. dystrybucji detalicznej dysponuje flotą, w której reprezentowane są wszystkie zrównoważone technologie. Oprócz wydajnych ciężarówek z silnikiem Diesla Euro 6 i pojazdów na bio-LNG, na stałe miejsce zajmuje elektryfikacja. W programie nadal brakuje jedynie wodoru. Menedżer floty Marco Pikkemaat nie sądzi, aby ten krok został podjęty w najbliższym czasie. „Wodór może być rozwiązaniem na dłuższą metę. Możemy dobrze współpracować z rozwiązaniami elektrycznymi na potrzeby naszych działań logistycznych” – uważa.
Trzy lata temu Cornelissen rozpoczął wdrażanie hybrydowo-elektrycznej Scanii, a na początku 2022 roku pojawiła się hybrydowa wersja typu plug-in. Doświadczenia zdobyte z tymi pojazdami były na tyle udane, że wybrano obecnie siedem ciągników HEV 4×2 i cztery podwozia PHEV; dwa razy 4×2 i dwa razy 6×2*4. Ciężarówki 4×2 mają skrzynię o długości 9 metrów, a trzyosiowe – skrzynię o długości 10 metrów. Marco Pikkemaat wyjaśnia wybór pojazdów hybrydowych. „Postrzegamy te hybrydowo-elektryczne ciężarówki jako miły dodatek do pojazdów w pełni elektrycznych w naszej flocie”. Oczekuje się, że flota Cornelissena będzie docelowo w pełni elektryczna.
Wiele zrównoważonych rozwiązań
Pragnie jednak podkreślić, że według niego elektryfikacja jest obecnie jednym z rozwiązań pozwalających na redukcję emisji CO 2. „W ostatnich latach podjęliśmy już istotne kroki w celu zmniejszenia przez naszą flotę emisji CO2. Nie musimy w tym celu czekać na technologię jutra. Nasza flota ciężarówek z silnikiem Diesla jest bardzo wydajna, a kierowcy są stale szkoleni. Ponadto mamy umowy z naszymi dostawcami Shell i Rolande na mieszanie naszego LNG z bio-LNG do 35%. Wolelibyśmy wybrać jeszcze wyższą mieszankę, ale nie zawsze jest to możliwe”.
Kierowcy zachwyceni
Na pytanie, jak kierowcy radzą sobie z elektrycznymi ciężarówkami, otrzymujemy entuzjastyczną odpowiedź. „Kierowcy całkowicie zaakceptowali jazdę na napędzie elektrycznym. Spójrz, nasi kierowcy często odwiedzają centra miast, w których mieszka i pracuje wiele osób. Gdy taka ciężarówka porusza się tam na napędzie elektrycznym, kierowcy spotykają się z wieloma pozytywnymi reakcjami. To oczywiście zachęcające. W niektórych kierunkach jeździmy także z naczepami w pełni elektrycznymi i wtedy takie zestawienie jest całkowicie bezgłośne. Dlatego dystrybucja detaliczna na obszarach miejskich nadaje się przede wszystkim do elektryfikacji. Wyobrażam sobie, że w przypadku odległych kierunków zagranicznych jest jeszcze wiele do zrobienia.”
Infrastruktura ładowania
Marco krytycznie odnosi się do rządu i operatorów sieci. „Naszym zdaniem rząd nie podejmuje wystarczających wysiłków, aby zwiększyć przepustowość sieci infrastruktury ładowania. Dostępność połączeń o dużej mocy pozostaje daleko w tyle za popytem, choć przewidywano to od wielu lat. W perspektywie krótkoterminowej z pewnością będzie to stanowić wąskie gardło dla wielu przedsiębiorców transportowych w dokonaniu transformacji. W Cornelissen od kilku lat ciężko pracowaliśmy, aby się na to przygotować. W naszych lokalizacjach w Nijmegen, Tilburg, Zwolle i Nieuwegein jakiś czas temu złożono zamówienie na wzmocnienie sieci, które zostało już częściowo wykonane. Nasze stacje ładowania zostały już uruchomione w Nijmegen, a wkrótce dołączą do nich inne lokalizacje, dzięki czemu nie będziemy uzależnieni od publicznych możliwości ładowania. W dłuższej perspektywie powstaną kolejne obiekty, takie jak panele słoneczne i być może też magazyny energii elektrycznej. Następnie ciężarówki będą mogły być ładowane w nocy. Firmy, które muszą rozpocząć przygotowania już teraz, są narażone na duże ryzyko, że zostaną w tyle w przyszłości”.
Współpraca jest ważna
„Przejście na zerową emisję naszej działalności logistycznej odbywa się w dużej mierze w porozumieniu z naszymi klientami. Jeździmy dla największych sieci handlowych w kraju i one również mają swoje wymagania i cele. Prowadzimy także wiele konsultacji z producentami OEM, takimi jak Scania. Ważne jest, aby cały łańcuch miał te same cele i to samo nastawienie. Patrzymy głównie na sytuację od „well-to-wheel”. Tylko wtedy można maksymalnie zmniejszyć emisję CO2 . W Scanii znaleźliśmy dobrego partnera” – podsumowuje Marco.
Od założenia firmy w 1930 roku Grupa Cornelissen rozwinęła się w wszechstronnego dostawcę usług logistycznych z flotą ponad 500 pojazdów i zatrudniającą około 1200 pracowników. Oprócz Cornelissen Transport, grupa Cornelissen składa się z Cornelissen Logistics, Cornelissen Home, Cornelissen Pallets i Polar Special. Ten rodzinny podmiot od lat wierzy w siłę postępowej logistyki i zrównoważonych rozwiązań transportowych. Dzięki silnej sieci transportowej, magazynowaniu, logistyce o wartości dodanej i paletom Grupa Cornelissen oferuje innowacyjną platformę rozwiązań logistycznych, między innymi dla klientów zajmujących się handlem detalicznym, gastronomią, FMCG i farmaceutyką.

Analiza

Case wyraźnie wskazuje że:

  1. Sama czysta elektryfikacja na tym etapie rozwoju technologii napędów w pełni elektrycznych wcale nie stanowi rozwiązania najlepszego, a jedynie jedną z kilku dostępnych opcji i wcale nie tę najbardziej preferowaną.
  2. Napędy hybrydowe sprawdzą się głównie tam, gdy trzeba połączyć miejską cichobieżność i zeroemisyjność z dużym zasięgiem w ruchu pozamiejskim, w tym autostradowym
  3. W przypadku użycia jako tradycyjnego paliwa HVO hybryda staje się praktycznie zeroemisyjna w odniesieniu do emisji CO2;
  4. Spadek zużycia paliwa przez odmianę hybrydową w porównaniu z czysto spalinowym odpowiednikiem wynosi od około5- 10% w ruchu autostradowym do nawet 30-35% w gęstym ruchu miejskim
  5. Warianty hybrydowe są znacznie tańsze niż warianty w pełni elektryczne
  6. Warianty hybrydowe stanowią dobre rozwiązanie przejściowe między autami tradycyjnymi a w pełni elektrycznymi, szczególnie gdy operowanie w miastach z ograniczeniami ruchu staje się jednym z kluczowych kryteriów wyboru                                                                                                                                                                Tekst: Jarosław Brach                                                                                                                                                                                                                                Zdjęcia: Producent