Designwerk stale pracuje nad rozwojem bezemisyjnych i wydajnych rozwiązań dla logistyki o specjalnych wymaganiach. Tym bardziej, że dwaj najwięksi niemieccy producenci aut osobowych –BMW i Mercedes-Benz, polegają na tych w pełni elektrycznych ciężarówkach, aby uczynić swoje łańcuchy logistyczne bardziej zrównoważonymi.
BMW wykorzystuje unikatową konstrukcję E-Lowliner do bezemisyjnego transportu roboczego w Lipsku
Grupa BMW rozpoczęła niedawno transport pojazdów „elektrycznych DW” wraz z Rudolph Logistik Group i korzysta z dwóch pojazdów Lowliner z napędem akumulatorowym firmy Designwerk Technologies AG. Było to możliwe dzięki partnerowi Greiwing Truck & Trailer, wynajmującemu e-ciężarówki Designwerk. Te w pełni elektryczne ciężarówki dostarczają części i komponenty z magazynu logistycznego do produkcji akumulatorów wysokiego napięcia w fabryce BMW w Lipsku – i są pierwszymi elektrycznymi pojazdami do transportu objętościowego wyposażonymi w system akumulatorów z żelazofosforanem litu (LFP). Zainstalowana pojemność akumulatora wynosząca 340 kilowatogodzin (kWh) okazuje się idealna do ruchu fabrycznego o zasięgu do 250 kilometrów. Dzięki technologii ogniw LFP możliwe jest aż do 3000 cykli ładowania. Ta wyjątkowo wysoka stabilność cykli umożliwia przebiegi do 850 000 kilometrów.
Wielu klientów doceniło też zalety naczepy MID CAB Semi Lowliner 4x2T w transporcie objętościowym: obniżona konstrukcja z nominalną wysokością siodła wynoszącą 912 mm podczas pracy umożliwia stosowanie meganaczep o wolnej wysokości załadunku do trzech metrów, co oznacza do 50% więcej niż w przypadku standardowych nośników części. E-Semi Lowliner 4x2T to jedna ze specjalności Designwerk, której klient nie znajdzie w tej formie u głównych producentów.
Mercedes-Benz stawia na elektryczne ciężarówki Designwerk o zasięgu prawie 700 kilometrów
Mercedes-Benz również korzysta z zalet elektrycznych ciężarówek Designwerk: we współpracy z firmą logistyczną Galliker Transport AG wykorzystuje się akumulatorowo-elektryczny pojazd do transportu aut – model MID CAB Car Carrier 6x2R. Wyposażony w akumulator o imponującej pojemności 1000 kWh, pojazd osiąga zasięg do 695 kilometrów bez przyczepy i 580 kilometrów z załadowaną przyczepą. Zasięgi te umożliwiają bezemisyjne i niezawodne pokonanie dystansu około 270 kilometrów pomiędzy fabryką Mercedes-Benz w Sindelfingen a centrum logistycznym Galliker w Altishofen w Szwajcarii. Pojazd ten jest jednym z ponad 20 autotransporterów, które obecnie dostarczają samochody elektryczne. Aż 16 z tych pojazdów jest obsługiwanych przez Galliker Transport AG.
Zabudowa samochodowa MID CAB została przeznaczona do transportu maksymalnie siedmiu pojazdów. Dzięki wysuwanej teleskopowo kolumnie, umożliwiającej wydłużenie podstawowej powierzchni ładunkowej o jeden metr, pojazd tworzy dodatkową przestrzeń na dolnym poziomie przyczepy, dzięki czemu nawet duże pojazdy da się transportować sprawnie i bezpiecznie. To szyte na miarę rozwiązanie stanowi kolejny ważny krok w kierunku ograniczenia emisji CO₂ i uczynienia logistyki bardziej zrównoważoną.
Designwerk – partner w zakresie zrównoważonych rozwiązań logistycznych
Partnerstwo z BMW i Mercedes-Benz potwierdza, że Designwerk jest ceniony jako niezawodny dostawca w zakresie bezemisyjnych rozwiązań logistycznych w branży motoryzacyjnej. Dzięki dostosowanym do indywidualnych potrzeb, trwałym i wysoce wydajnym elektrycznym ciężarówkom oferuje wytwórcom możliwość konsekwentnego realizowania swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i wdrażania zrównoważonej logistyki. Tym samym uczestniczy w kształtowaniu transformacji mobilności i czeka na dalsze kroki na drodze do logistyki neutralnej dla klimatu.

 

                Tekst: Jarosław Brach

                Zdjęcia: Producent