Dlaczego ciężarówki muszą być jeszcze bardziej opływowe? Przykład Volvo
Dobry projekt ciężarówki to nie tylko połączenie estetyki z funkcjonalnością. Kwestia dotyczy także osiągnięcia maksymalnej możliwej efektywności energetycznej pojazdu i minimalizacji emisji CO2 . To, co wygląda na detal konstrukcyjny, może w rzeczywistości zaoszczędzić paliwo.
Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dlatego wygląd zewnętrzny ciężarówki nie zawsze ma najwyższy priorytet. Ale czy wiadomo, że konstrukcja takiego samochodu to coś więcej niż tylko kosmetyczny wygląd? Ma ona też bezpośredni wpływ na zużycie paliwa i efektywność energetyczną. Wynika to z jej wpływu na aerodynamikę .
Tak naprawdę opór aerodynamiczny ciężarówki podczas typowej jazdy długodystansowej w dużej mierze determinuje zużycie paliwa. W przypadku ciężarówki elektrycznej straty energii mogą być jeszcze wyższe w ujęciu względnym. Właśnie dlatego aerodynamika jest jednym z pierwszych zagadnień, na które zwraca uwagę projektant ciężarówek podczas opracowywania nowego pojazdu.
Berk Keskin, dyrektor działu projektowania zewnętrznego w Volvo Trucks, wyjaśnia „Jako projektanci naturalnie chcemy dostarczać naszym klientom samochody ciężarowe, które dobrze wyglądają, ale musimy również spełniać ich inne wymagania, takie jak zużycie paliwa i efektywność energetyczna. Dlatego wkład naszych ekspertów w dziedzinie aerodynamiki jest tak ważny. Pomaga nam kształtować nasz język projektowania, obejmujący bardziej zamknięte konstrukcje nadwozia oraz opływowe i gładkie powierzchnie. Czasami nas to ogranicza, ale naszym zadaniem jest sprostanie tym wyzwaniom i nadal stworzenie ciężarówki to jest atrakcyjne wizualnie.”
Jak aerodynamika pojazdów ciężarowych ukształtowała konstrukcję nowoczesnych samochodów ciężarowych
W ostatnich dziesięcioleciach wzrosło znaczenie aerodynamiki. W ciężarówkach coraz częściej pojawiają się zaokrąglone narożniki, gładsze powierzchnie i mniej otworów z przodu kabiny. Coraz powszechniejsze stało się też stosowanie na przykład spojlerów dachowych, paneli bocznych i deflektorów. „Zamysł jest taki, aby strumień powietrza dochodzący z przodu płynął wzdłuż boków ciężarówki. Jako projektanci pracujemy nad usunięciem lub redukcją elementów na zewnątrz ciężarówki, które zakłócają ten przepływ powietrza, takich jak nawiewy, wstawki czy wystające elementy jak lusterka boczne”.
Na pierwszy rzut oka podstawowy projekt ciężarówki wydaje się być taki sam od dziesięcioleci. Jednak stale wprowadzane są poprawki i ulepszenia , głównie w celu dalszej poprawy aerodynamiki. Ponadto nowe technologie i zmiany w przepisach zawsze oferują nowe możliwości.
„Na przykład systemy kamer zastępujące lusterka boczne stanowią ogromny przełom w dziedzinie aerodynamiki” – mówi Berk. „Usunięcie części lusterek bocznych pojazdu znacznie zmniejsza opór. Inne najnowsze innowacje obejmują przedłużenia (znane również jako „ogon łodzi”) i systemy dyfuzorów z tyłu naczepy, które pomagają skierować przepływ powietrza z tyłu ciężarówki. Akcesoria zewnętrzne, takie jak orurowanie, trąbki czy dodatkowe reflektory, negatywnie wpływają na aerodynamikę. Czy pożądana jest dodatkowa dekoracja zewnętrzna? Następnie porównaj zalety tego akcesorium z oszczędnością paliwa. Czasami jednak udaje się znaleźć rozwiązania spełniające obydwa wymagania. „Na przykład, jeśli chcesz głośniejszych klaksonów, możesz to zrobić za pomocą lepszych głośników zamiast dodatkowych klaksonów. Jeśli potrzebujesz dodatkowego oświetlenia, możliwe może być zainstalowanie dodatkowych reflektorów dostosowanych do kształtu pojazdu”.
Aby zmaksymalizować aerodynamikę pojazdu, w nowoczesnych konstrukcjach ciężarówek coraz ważniejsze stają się spojlery, deflektory i panele boczne.
Jakich kolejnych kroków możemy się spodziewać w dziedzinie aerodynamiki samochodów ciężarowych?
Poprawa aerodynamiki nigdy się nie kończy – to proces ciągły, w którym ustawodawstwo i dalszy rozwój technologii otwierają nowe możliwości. Na przykład obszarem, w którym można jeszcze osiągnąć poprawę, jest wyeliminowanie otworów wokół koła. Coś, co nie jest jeszcze wykonalne, gdyż potrzeba chłodzenia wciąż stoi na przeszkodzie realizacji tej koncepcji. „Z czysto aerodynamicznego punktu widzenia idealnym projektem ciężarówki byłby kształt łzy – całkowicie okrągły z przodu i długi, spiczasty tył” – mówi Berk. „Obecne przepisy uniemożliwiają to, ale potrzeba ograniczenia emisji CO 2 zmusza rządy i władze do dostosowania przepisów. To z kolei daje nam większą swobodę w projektowaniu jeszcze bardziej energooszczędnych pojazdów ciężarowych i zapewnianiu naszym klientom większych oszczędności paliwa”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent