Pierwszy korytarz ładowania pojazdów elektrycznych Greenlane o długości 280 mil (451 kilometrów). Otwarcie pierwszego flagowego obiektu w Colton w Kalifornii nastąpi pod koniec 2024 roku.
Daimler Truck AG („Daimler Truck”) ogłosił utworzenie pierwszego korytarza ładowania samochodów elektrycznych dla pojazdów użytkowych przez Greenlane Infrastructure („Greenlane”) w Stanach Zjednoczonych. Greenlane, spółka joint venture pomiędzy Daimler Truck North America LLC, NextEra Energy Resources, LLC i BlackRock (za pośrednictwem funduszu zarządzanego przez dział Climate Infrastructure), ma na celu zaprojektowanie, rozwój, instalację i obsługę w Stanach Zjednoczonych wysokowydajnej, zeroemisyjnej publicznej sieci stacji ładowania i tankowania wodoru dla elektrycznych i wodorowych pojazdów użytkowych o średniej i dużej ładowności – klas tonażowych średniej i ciężkiej, zasilanych akumulatorami elektrycznymi i wodorowymi ogniwami paliwowymi. Uruchomienie tego korytarza ładowania stanowi krytyczny krok w misji Greenlane mającej na celu zaspokojenie pilnej potrzeby zapewnienia publicznie dostępnej infrastruktury ładowania elektrycznego.
Korytarz o długości 280 mil pomiędzy Los Angeles i Las Vegas
Nowy korytarz ładowania z ponad 100 ładowarkami i nowoczesnymi udogodnieniami wzdłuż autostrady międzystanowej I-15 ma na celu przyspieszenie wprowadzenia neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla transportu towarowego dzięki trzem początkowym punktom ładowania zlokalizowanym w Colton, Barstow i Baker w Kalifornii. W ciągu następnego roku wzdłuż korytarza zostaną dodane kolejne punkty, wykraczające poza południową Nevadę i San Pedro w Kalifornii. Patrick Macdonald-King, dyrektor generalny z Greenlane, powiedział „Po rozważeniu różnych czynników, takich jak dane telematyczne ciężarówek, częste trasy towarowe i strategia wdrażania klientów, zespół Greenlane wybrał te trzy optymalne lokalizacje dla naszego pierwszego komercyjnego korytarza ładowania, aby przyspieszyć przejście na zerową emisję gazów cieplarnianych. Uruchomienie tego korytarza nie tylko stanowi kluczowy krok w zaspokojeniu pilnej potrzeby publicznie dostępnego, ogólnokrajowego ładowania elektrycznego pojazdów użytkowych, ale będzie także służyć jako model dla przyszłych węzłów ładowania pojazdów elektrycznych”.
Zaprojektowany z myślą o unowocześnieniu i udoskonaleniu obecnych przystanków, każdy obiekt Greenlane będzie posiadał szerokie pasy dojazdowe, umożliwiające kierowcom szybki i łatwy wjazd i wyjazd z obiektu. Czekając na naładowanie pojazdów, kierowcy mają dostęp do nowoczesnych wygód, w tym toalet i innych udogodnień, w tym opcji jedzenia i napojów.
Celem Greenlane pozostaje rozwój ogólnokrajowej sieci komercyjnych lokalizacji infrastruktury ładowania na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Miejsca ładowania będą także obsługiwać auta osobowe z napędem akumulatorowym i flotę lekkich pojazdów dostawczych, a w nadchodzących latach mają zapewniać tankowanie wodorem dla pojazdów użytkowych.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszą placówkę w Colton zaplanowano tej wiosny, a jej otwarcie przewidziano na koniec 2024 roku. Planuje się, że po ukończeniu budowy obiekt w Colton będzie wyposażony w ponad 60 ładowarek, w tym szybkie ładowarki prądu stałego (DCFC) o mocy 400 kW, które przyspieszą ładowanie tonażowo średnich i ciężkich pojazdów o zerowej emisji (ZEV). Więcej opcji ładowania DCFC o mocy 200 kW na miejscu umożliwi długotrwałe i nocne ładowanie ciężkich ciągników, średnio obciążonych pojazdów ZEV i autobusów szkolnych. W późniejszych fazach projektu obsługiwane będą zarówno długoterminowe, jak i nocne pasy ładowania dla zestawów ciągnik-naczepa. Obiekt Greenlane w Colton będzie również przygotowany na przyszłe wyzwania, aby umożliwić instalację megawatowego systemu ładowania (MCS), gdy będzie on dostępny na rynku.
O Greenlane
Greenlane Infrastructure to spółka joint venture pomiędzy Daimler Truck North America, LLC (DTNA), NextEra Energy Resources, LLC i BlackRock, za pośrednictwem funduszu zarządzanego przez dział Climate Infrastructure. Misją Greenlane jest projektowanie, rozwój, instalacja i obsługa ogólnokrajowej, wydajnej, publicznej sieci ładowania i tankowania wodoru o zerowej emisji dla pojazdów użytkowych klas tonażowych średniej i dużej, zasilanych akumulatorami elektrycznymi i wodorowymi ogniwami paliwowymi. Greenlane zaspokaja pilne zapotrzebowanie na publicznie dostępną, ogólnokrajową infrastrukturę do ładowania pojazdów użytkowych, szczególnie w przypadku przewozów towarowych na długich dystansach, i stanowi kluczowy krok w kierunku rozwoju zrównoważonego ekosystemu pojazdów o zerowej emisji w Ameryce Północnej.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent