Daimler Truck #HydrogenRecordRun: ciężarówka Mercedes-Benz GenH2 przejeżdża 1000 km na jednym napełnieniu ciekłym wodorem
Prototypowa ciężarówka Mercedes-Benz GenH2 pokonała dystans 1047 km między Woerth am Rhein a Berlinem. Daimler Truck osiąga kolejny kamień milowy dzięki #HydrogenRecordRun w ramach strategii dwutorowej z pojazdami zasilanymi wodorem i akumulatorami.
Daimler Truck z powodzeniem wykazał, że technologia wodorowych ogniw paliwowych może być właściwym rozwiązaniem do dekarbonizacji elastycznego i wymagającego transportu drogowego na długich dystansach. Prototyp ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 dopuszczony do ruchu drogowego ukończył wyścig #HydrogenRecordRun. W jego trakcie – na jednym napełnieniu ciekłym wodorem – pokonał dystans 1047 km.
Napędzany ogniwami paliwowymi typu cellcentric i wyposażony w system zbiorników na ciekły wodór, przejazd rozpoczął się w poniedziałek 25 września po południu w Centrum Obsługi Klienta Mercedes-Benz Truck w Woerth am Rhein i zakończył we wtorek rano 26 września w stolicy Niemiec, Berlinie Ciężarówka ukończyła przejazd w rzeczywistych warunkach z pełnym obciążeniem i łączną masą całkowitą zestawu wynoszącą 40 ton, podczas całej trasy nie emitując przy tym żadnego CO2. Rekordowa jazda z zamkniętymi zbiornikami i kontrolowany przebieg zostały niezależnie potwierdzone dokumentem kontroli TÜV Rheinland.
Rainer Müller-Finkeldei, dyrektor ds. rozwoju produktów Mercedes-Benz Trucks, stwierdził „Dzisiaj jest wspaniały dzień! Ciężarówka zasilana wodorem wyrusza z Nadrenii-Palatynatu aż do Berlina. Jesteśmy dumni, że tak dalekosiężna innowacja pochodzi z Nadrenii-Palatynatu i została opracowana i przetestowana w zakładzie w Woerth. To świadectwo innowacyjnego ducha Nadrenii-Palatynatu i na dobre zmieni branżę transportową. Stanowi kamień milowy w transformacji i dekarbonizacji sektora transportu – dzięki nowym technologiom. Podróż ciężarówką GenH2 z Nadrenii-Palatynatu do Berlina sprawia, że jest to namacalne”. Po udanym, rekordowym przejeździe Andreas Gorbach, członek zarządu Daimler Truck AG, dyrektor ds. technologii pojazdów ciężarowych, dojechał ciężarówką do mety w Ministergarten w Berlinie, wskazując „Aby zdekarbonizować transport, potrzebujemy zarówno pojazdów akumulatorowo-elektrycznych, jak technologie napędów zasilanych wodorem. Najlepszym miejscem dla ciężarówek z ogniwami paliwowymi są elastyczne i wymagające zadania w transporcie długodystansowym. Przekraczając na jednym tankowaniu granicę 1000 km, w imponujący sposób wykazaliśmy: wodór w ciężarówkach to nic innego jak gorące powietrze i czynimy bardzo duże postępy na drodze do produkcji seryjnej. Jednocześnie nasz dzisiejszy rekordowy wynik przypomina, że dekarbonizacja transportu wymaga oprócz odpowiednich technologii napędowych dwóch innych czynników: infrastruktury zielonej energii i konkurencyjnych kosztów w porównaniu z pojazdami konwencjonalnymi”.
Przed startem ciężarówka Mercedes-Benz GenH2 została zatankowana ciekłym wodorem na stacji Daimler Truck w centrum rozwoju i testowania firmy w Woerth. Wodór – dostarczany przez Air Liquide – jest pochodzenia odnawialnego, gdyż został wyprodukowany z biometanu z gwarancją pochodzenia. Podczas tankowania kriogeniczny ciekły wodór o temperaturze minus 253 stopni Celsjusza wlano do dwóch 40-kilogramowych zbiorników zamontowanych po obu stronach podwozia auta. Dzięki szczególnie dobrej izolacji zbiorników pojazdu wodór może być utrzymywany w odpowiedniej temperaturze przez wystarczająco długi czas bez aktywnego chłodzenia. Przed rozpoczęciem #HydrogenRecordRun obydwa zbiorniki zostały zaplombowane przez TÜV Rheinland.
Przy opracowywaniu napędów na bazie wodoru Daimler Truck preferuje ciekły wodór. W tym stanie skupionym nośnik energii ma bowiem znacznie większą gęstość energii w stosunku do objętości w porównaniu z gazowym wodorem. Dzięki temu można przewieźć więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i umożliwia porównywalne osiągi pojazdu jak w przypadku konwencjonalnej ciężarówki z silnikiem Diesla.
Koncern konsekwentnie realizuje strategię dwutorową z pojazdami zasilanymi wodorem i akumulatorami
Jako jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, Daimler Truck zobowiązał się do przestrzegania Porozumienia klimatycznego z Paryża. Celem jest zaoferowanie do 2039 roku na głównych rynkach globalnych (Europa, USA, Japonia) nowych pojazdów neutralnych pod względem emisji CO2 . Ciężarówki z napędem akumulatorowym to idealny wybór do transportu dystrybucyjnego oraz długodystansowego, gdy są regularne wdrażanie na planowalnych trasach z odpowiednimi dystansami i opcjami ładowania. Lepszym rozwiązaniem mogą być jednak napędy wodorowe, szczególnie w przypadku bardzo elastycznych i szczególnie wymagających zastosowań w transporcie ciężkim i dalekobieżnym. Ponadto dostępność odpowiedniej infrastruktury i wystarczającej ilości ekologicznej energii elektrycznej mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego przejścia na technologie bezemisyjne. Daimler Truck pozostaje przekonany, że szybkie i zoptymalizowane pod względem kosztów pokrycie zapotrzebowania na energię można osiągnąć jedynie dzięki obu technologiom.
Z Berlina do Berlina: trzy lata transportu ciężarowego zasilanego wodorem
Trzy lata temu, 16 września 2020 roku, Daimler Truck ogłosił w Berlinie zobowiązanie do inwestycji na wielką skalę w technologię wodorową. Dyrektor generalny Martin Daum po raz pierwszy publicznie zaprezentował koncepcję ciężarówki Mercedes-Benz GenH2, aby podkreślić strategię technologiczną firmy. Następnie utworzono cellcentric – spółkę joint venture z Volvo Group, która uruchomi jeden z największych w Europie zakładów wytwarzania ogniw paliwowych. Od 2021 roku pierwsze prototypy ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 przechodzą rygorystyczne testy, a ostatnio zademonstrowano swoje możliwości na przełęczy Brenner, jednej z najbardziej ruchliwych i najtrudniejszych tras tranzytowych w Europie. Udany #HydrogenRecordRun stanowi teraz kolejny kamień milowy na drodze do zrównoważonego transportu. Oczekuje się, że w nadchodzących latach pierwsze ciężarówki napędzane ogniwami paliwowymi zostaną przetestowane w rękach klientów, przy czym cel pozostaje niezmiennie wyznaczony – jest nim wprowadzenie seryjnej wersji GenH2 w drugiej połowie dekady.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent