Mercedes-Benz do Brasil jest częścią projektu fotowoltaicznego „Dunamis” firmy Raízen Power.
Energia elektryczna wytworzona w ramach projektu będzie zasilać brazylijskie zakłady produkcyjne w São Bernardo do Campo i Juiz de Fora. Inicjatywa Mercedes-Benz do Brasil wpisuje się w zrównoważoną strategię biznesową Daimler Truck. Firma pracuje nad osiągnięciem długoterminowej neutralności pod względem emisji CO2e[1] w swoich lokalizacjach na całym świecie.

Mercedes-Benz do Brasil ogłosił swój udział w projekcie elektrowni fotowoltaicznej „Dunamis”, podejmując tym samym decydujący krok w kierunku neutralności CO2e w swoich zakładach produkcyjnych w São Bernardo do Campo i Juiz de Fora. Brazylijska filia Daimler Truck, działająca w tym kraju od prawie 70 lat i będąca jednym z największych producentów i eksporterów ciężarówek i autobusów w Ameryce Łacińskiej, nawiązała współpracę z Raízen Power, jedną z największych firm energetycznych w Brazylii. Ta inicjatywa Mercedes-Benz do Brasil wpisuje się w zrównoważoną strategię biznesową Daimler Truck. Podmiot pracuje nad osiągnięciem długoterminowej neutralności pod względem emisji CO2e w swoich oddziałach na całym świecie.
Producent pojazdów użytkowych nabył udziały w elektrowni słonecznej projektu Dunamis, zbudowanej przez Raízen w stanie Rio Grande do Norte, która rozpocznie działalność w styczniu 2025 roku. Projekt pozyskiwania energii słonecznej obejmuje cztery elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 117,54 MW, zajmujące powierzchnię 410 hektarów. Mercedes-Benz do Brasil zakłada, że farma słoneczna zapewni mu całą ilość energii elektrycznej potrzebną do zasilania dwóch zakładów produkcyjnych: fabryki ciężarówek i autobusów w São Bernardo do Campo oraz fabryki kabin ciężarówek w Juiz de Fora. Energia wytwarzana w ramach projektu Dunamis jest przesyłana do krajowej sieci elektroenergetycznej (SIN/National Interconnected System), która koordynuje wytwarzanie i dostawę energii elektrycznej na terenie kraju i do której podłączeni są wszyscy użytkownicy. Ilość energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach słonecznych może pomóc uniknąć emisji do 20 000 ton[2] CO2 rocznie (na podstawie współczynnika konwersji z 2021 roku, odniesienie: BRAZYLIA. Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji. Współczynniki emisji.), co odpowiada zaopatrzeniu 48 000 brazylijskich gospodarstw domowych.
Ochrona klimatu i środowiska, globalne zobowiązanie Daimler Truck
Daimler Truck wyraźnie opowiada się za przestrzeganiem Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu. Chce odnieść sukces w dziedzinie zrównoważonego transportu i w ten sposób przyczynić się do ochrony klimatu i środowiska. Ogranicza emisję gazów cieplarnianych w ramach swojej działalności poprzez zakup energii odnawialnej i wdrażanie środków poprawiających efektywność energetyczną w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent