DAF – bogaty wybór technologii
DAF oraz jego spółka macierzysta PACCAR sprawdzają wiele sposobów, dzięki którym czystość może stać się ekonomiczna: rozwiązania elektryczne, hybrydowe i — w dłuższej perspektywie — wodorowe. Jednocześnie,silnik, który już teraz zapewnia bardzo czyste spalanie, w przyszłości będzie jeszcze przyjazny dla środowiska, a także bardziej ekonomiczny dzięki wprowadzeniu nowych generacji paliw.
W przypadku miast, które decydują na dopuszczenie do swoich centrów tylko tych ciężarówek, które nie emitują żadnych zanieczyszczeń, obecnie jedyną dostępną opcją jest w pełni elektryczny układ napędowy. Jednak w przypadku, gdy ciężarówka musi przebyć długie dystanse i zapewnić „zerową emisję” w obszarach miejskich, w grę wchodzi hybrydowe rozwiązanie — połączenie silnika wysokoprężnego i elektrycznego układu napędowego. Zarazem czysty elektryczny układ napędowy nie jest jeszcze dostosowany do transportu długodystansowego ze względu na ograniczony zasięg. Dlatego też nowoczesny i wydajny silnik wysokoprężny pozostaje najlepszym wyborem w teraz i w najbliższej przyszłości.
DAF dalej sprawdza zatem różne opcje i zamierza nadal udoskonalać silnik spalinowy.
Hybrydowe pojazdy elektryczne
Pojazdy hybrydowe HEV lub hybrydowe pojazdy elektryczne reprezentują połączenie najlepszych cech obu rozwiązań: w pełni elektryczny napęd w obszarach miejskich i technologia niskoemisyjnych silników wysokoprężnych w innych miejscach. DAF testuje tę niezwykle obiecującą technologię, której najważniejszą zaletą jest możliwość dostosowania jej do niemal każdej sytuacji.
Hybrydowy układ napędowy CF DAF
Wariant hybrydowy CF Hybrid Innovation został wyposażony w silnik wysokoprężny o pojemności 10.8 l – typ PACCAR MX-11 (do 330 kW/450 KM) oraz w silnik elektryczny ZF (75 kW/100 KM, moc szczytowa: 130 kW/175 KM), zintegrowany ze specjalną przekładnią ZF TraXon przeznaczoną do hybrydowych układów napędowych. Silnik elektryczny jest zasilany akumulatorami o pojemności 85 kWh, który ładuje się podczas pracy silnika wysokoprężnego. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, zasięg samochodu — w zależności od masy całkowitej — wynosi do 50 kilometrów w trybie elektrycznym i okazuje się więcej niż wystarczający do jazdy w obszarach miejskich i poza nimi.
CF Hybrid jest napędzany w trasie niskoemisyjnym i wydajnym silnikiem wysokoprężnym PACCAR MX-11, który zapewnia duży zasięg. Hamulec wydechowy i układ kontroli prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia wytwarzają energię wykorzystywaną przez silnik elektryczny do wspomagania silnika wysokoprężnego. To bardzo korzystne zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i emisji CO2 podczas pracy silnika wysokoprężnego.
DAF ma wieloletnie doświadczenie z technologią hybrydową. W 2010 roku opracował model LF Hybrid, którego zasięg wynosił 2 km przy w pełni elektrycznym trybie napędu. E0ksperymentalny model XF Hybrid powstał w 2012 roku i był w stanie przejechać 1,5 km. z w pełni elektrycznym układem napędowym. DAF Convenient, którego nazwa pochodzi od projektu sfinansowanego przez UE w 2016 roku, był hybrydowym pojazdem testowym, który osiągnął większą oszczędność paliwa i zasięg od 3 do 6 kilometrów z w pełni elektrycznym układem napędowym. W 2017 roku w ramach projektu UE EcoChamps przygotowano zaś pojazd hybrydowy o zwiększonej oszczędności paliwa i zasięgu 10 kilometrów z w pełni elektrycznym układem napędowym przy obniżonych kosztach i masie.
Wodór – ciekawe, przyszłościowe rozwiązanie
Elementem filozofii DAF jest potrzeba zbadania wszystkich dostępnych technologii na drodze do dekarbonizacji transportu drogowego. W połączeniu z akumulatorami elektrycznymi oraz pojazdami hybrydowymi technologia wodorowa może okazać się bardzo ciekawym, przyszłościowym rozwiązaniem.
Zasilanie pojazdów wodorem
Wodór zdecydowanie stanowi realną opcję w zakresie zasilania ciężarówek w perspektywie średnio- i długoterminowej. Właściwie istnieją dwa warianty. W obu przypadkach da się osiągnąć stuprocentową redukcję emisji CO2, jeżeli stosowany będzie wodór ekologiczny. Są to:
- ogniwo paliwowe wykorzystujące wodór do wytwarzania energii elektrycznej do zasilania silnika elektrycznego;
- wykorzystanie wodoru jako paliwa do silnika spalinowego.
Testy technologii ogniw paliwowych
PACCAR, spółka macierzysta DAF, wraz z firmami Toyota i Shell rozpoczęła w porcie w Los Angeles szeroko zakrojone testy pojazdów zasilanych napędzanych wodorem, zaopatrzonych w zaawansowane technologie ogniw paliwowych. Są to pojazdy typu Kenworth ZECT
Opracowywanie silnika spalinowego zasilanego wodorem
Podczas gdy PACCAR bada technologię ogniw paliwowych, DAF opracowuje silnik spalinowy zasilany wodorem. W porównaniu z ogniwami paliwowymi opartymi na wodorze opcja silnika spalinowego ma bardziej elastyczne możliwości (co eliminuje potrzebę dużego systemu magazynowania energii). Wśród innych zalet należy wymienić mniejsze zapotrzebowanie na chłodzenie i ograniczoną wrażliwość na czystość wodoru.
Wykorzystanie wodoru jako paliwa oznacza, że w wielu obszarach da się wykorzystać istniejące sieci dystrybucyjne, prowadzone od źródła zielonej energii elektrycznej do miejsca, w którym jest ona potrzebna. Ponadto nie należy zapominać, że w Europie mamy rozległą wiedzę i duży wpływ na produkcję technologii silników spalinowych. Europejska branża pojazdów ciężarowych często wyrażała zamiar zaprzestania stosowania paliw kopalnych w pojazdach użytkowych do roku 2040. Jednakże dzięki technologii wodorowej silnik spalinowy nadal oferuje ogromny potencjał na przyszłość, zwłaszcza w segmencie ciężkiego transportu długodystansowego.
‘Truck Innovation Award 2022’
Wraz z wprowadzeniem nowej generacji ciężarówek DAF ma do dyspozycji kompleksową i bardzo energooszczędną platformę do nowych generacji alternatywnych źródeł napędu i układów napędowych. Doskonałym przykładem jest XF H2 Innovation Truck z silnikiem spalinowym zasilanym wodorem, który otrzymał nagrodę europejską ‘Truck Innovation Award 2022’.
Nagroda Truck Innovation Award stanowi inicjatywę jury konkursu International Truck of the Year (IToY) i ma na celu wyróżnienie nowych, obiecujących zmian technologicznych, które mogą odegrać kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju sektora pojazdów użytkowych.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent