Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320 4X4 (4+4+1)
Ponieważ podwozie MAN 18.320 4×4 BB ma z tyłu założone bliźniacze ogumienie, pojazd zalicza się do kategorii uterenowionych, pomimo napędu 4×4. Napęd pochodzi od 6-cylindrowego, rzędowego silnika Euro 6 o pojemności 6,871 litra, w najmocniejszym nastawie, o mocy maksymalnej 235 kW/320 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1250 Nm. Wydłużona, załogowa, czterodrzwiowa kabina mieści 6 osób w układzie miejsc 1+1+4. Wartość rozstawu osi wynosi 4500 mm.
Zabudowę wykonano ze stali nierdzewnej i kompozytów. Ma ona łącznie dziewięć skrytek, w tym z boków symetrycznie po cztery z każdej strony, uzupełnione o tylny przedział autopompy. Wszystkie skrytki są zamykane lekkimi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi. We wnętrzu podesty i półki są regulowane, z kolei oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne bazuje na technologii LED. Układ wodno-pianowy zawiera:
- autopompę model: HMT A 32/10-4/40 MT klasy: A 32/8-2,5/40;
- dozownik: środka pianotwórczego ręczny lub automatyczny w zakresie stężeń 3% i 6%;
- zrobiony z kompozytu zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów (± 2%);
- także zrobiony z kompozytu zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności minimum 10% pojemności zbiornika wody;
- dachowe działko wodno-pianowe: DWP 16 MT o wydajności 1600 l/min;
- szybkie natarcie z wężem o długości 60 m, sterowane ręcznie i elektrycznie;
- cztery zraszacze: dwa z przodu i dwa z boku pojazdu.
Wyposażenie podstawowe zawiera m.in.: pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z lampami typu LED, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, falę świetlną, wyciągarkę elektryczną i kamerę cofania. Natomiast w skład wyposażenia dodatkowego weszły m.in.: system CAFS MT, obudowa kompozytowa wyciągarki, taran z oświetleniem, czujnik cofania, wysuwane podesty, obrotowe regały oraz sprzęt łączności radiowej.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Jarosław Brach