Daimler Truck rozpoczyna wstępne testy u klientów pięciu ciężarówek Mercedes-Benz GenH2. Tymi klientami są: Air Products, Amazon, Holcim, INEOS oraz Wiedmann&Winz. Klienci ci mogą zdobyć praktyczne doświadczenie z pojazdami zasilanymi ogniwami paliwowymi już na wczesnym etapie, w trwającej około jednego roku fazie próbnej. Dzięki współpracy zespół ds. rozwoju Daimler Truck zdobywa cenny wgląd w rzeczywiste działanie ciężarówek zasilanych ciekłym wodorem oraz poznaje specyficzne wymagania klientów, które można uwzględnić przy opracowywaniu serii.
Jako jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, Daimler Truck przyczynia się do rozwoju zrównoważonego transportu. Celem firmy jest oferowanie do 2039 roku na głównych rynkach światowych (UE30, USA, Japonia) wyłącznie nowych pojazdów podczas eksploatacji neutralnych pod względem emisji CO2. Technologie napędów opartych na wodorze mogą zatem stanowić optymalne rozwiązanie, glównie w przypadku bardzo elastycznych i szczególnie wymagających zastosowań w transporcie ciężkim i długodystansowym.
Na drodze do dekarbonizacji transportu Daimler Truck wkracza w kolejną fazę rozwoju swoich ciężarówek zasilanych ogniwami paliwowymi. Po rygorystycznej fazie prob na torze testowym i drogach publicznych, samochody Mercedes-Benz GenH2 osiągnęły obecnie zaawansowany etap rozwoju w celu wdrożenia ich w pierwszych flotach klientów. Ci klienci – tzn. Air Products, Amazon, Holcim, INEOS i Wiedmann & Winz – mają możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w przewozach dalekobieżnych ciężarówkami na ogniwa paliwowe już na wczesnym etapie, w fazie próbnej trwającej około jednego roku. Z drugiej strony zespół ds. rozwoju Daimler Truck zdobywa cenny wgląd w rzeczywiste działanie pojazdów zasilanych ciekłym wodorem, poznając specyficzne wymagania klientów i tym samym mogąc je uwzględnić przy rozwoju serii.
Pięć sztuk GenH2 zostanie wdrożonych w różnych zastosowaniach długodystansowych na określonych trasach w Niemczech, takich jak transport materiałów budowlanych, kontenerów morskich lub gazów w butlach. Podczas pierwszych sprawdzianów u klientów pojazdy pozostaną pod bezpośrednim nadzorem i odpowiedzialnością producenta. Tankowanie tych aut będzie się odbywać na wyznaczonych stacjach napełniania ciekłym wodorem (sLH2) w Woerth am Rhein (Nadrenia-Palatynat), a w przyszłości także na terenie Duisburga (Nadrenia Północna-Westfalia).
Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck, stwierdził „W kwestii dekarbonizacji transportu skupiamy się na napędach akumulatorowo-elektrycznych i wodorowych. Transformacja może się powieść tylko wtedy, gdy zielona energia będzie dostępna w wystarczającym i kompleksowym zakresie – a do tego potrzebne są obie technologie. W sferze napędów wodorowych robimy teraz kolejny ważny krok w kierunku gotowości do produkcji seryjnej: z naszymi klientami rozpoczynamy testy naszych ciężarówek Mercedes-Benz GenH2 w rzeczywistych codziennych operacjach transportowych. Należy jednak pamiętać, że same wysokowydajne pojazdy neutralne pod względem emisji CO2 nie wystarczą, aby zapewnić sukces zrównoważonego transportu. Wymaga to też odpowiedniej infrastruktury do ładowania i tankowania oraz parytetu kosztów w porównaniu z pojazdami konwencjonalnymi. Chociaż decydenci i przedsiębiorstwa energetyczne są już tutaj aktywne, pilnie potrzebujemy jeszcze większego impetu w całej Europie!”. Hildegard Müller, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA), dodał „Na drodze do mobilności przyszłości neutralnej dla klimatu należy wykorzystać potencjał wszystkich dostępnych technologii. Szczególnie w przypadku ciężkich pojazdów użytkowych elektromobilności nie można utożsamiać wyłącznie z napędem akumulatorowo-elektrycznym. Jako część różnorodności dostępnych technologii należy raczej uwzględnić napęd ogniw paliwowych zasilanych wodorem. Wytwórcy mają odpowiednie modele rozwoju i produkcji, a teraz trzeba w końcu stworzyć polityczne warunki ramowe: powinno się pilnie zbudować dostosowaną do popytu sieć stacji napełniania wodorem i związaną z nią infrastrukturę. Istnieje pilna potrzeba działania ze strony polityków, niemieckiej Federalnej Agencji Sieci i branży energetycznej.”
Przez cały okres próbny pięć ciągników siodłowych będzie używanych przez klientów w różnych zastosowaniach na długich dystansach. Amazon użyje ciężarówki GenH2 Truck w swoich operacjach logistycznych w Niemczech, Air Products do transportu gazów w butlach, Wiedmann & Winz do kontenerów morskich, Holcim do logistyki materiałów budowlanych, a VERVAE KE – firma logistyczna INEOS – do transportu PVC i winylu.
Wydajność pojazdów GenH2 Truck jest porównywalna z konwencjonalnymi pojazdami dalekobieżnymi
Pod względem ładowności, zasięgu i wydajności inżynierowie Daimler Truck zajmujący się rozwojem oparli model GenH2 Truck na charakterystyce konwencjonalnego dalekobieżnego samochodu Mercedes-Benz Actros. Wykorzystywany w pierwszych testach u klientów GenH2 oferuje ładowność ok. 25 ton przy masie całkowitej zestawu (GCW) wynoszącej 40 ton. Dwa specjalne zbiorniki ciekłego wodoru i wydajny system ogniw paliwowych opracowany przez firmę cellcentric, wspólne przedsięwzięcie Daimler Truck i Volvo Group, zapewniają dużą ładowność i duży zasięg. Stanowią centralny element ciężarówki GenH2. Pokładowy układ ogniw paliwowych dostarcza 300 kilowatów (2 x 150 kW), a akumulator zapewnia tymczasowo dodatkowe 400 kW. Pojemność akumulatora równa 70 kWh jest stosunkowo niska, gdyż nie służy on do zaspokajania potrzeb energetycznych, ale głównie do włączania, aby zapewnić sytuacyjne wsparcie zasilania ogniwa paliwowego, na przykład podczas szczytowych obciążeń w trakcie przyspieszania lub jazdy pod górę z pełnym obciążeniem. Jednocześnie stosunkowo lekki akumulator pozwala na większą ładowność. Jest ładowany energią hamowania i nadmiarem energii ogniw paliwowych. Podstawowy element wyrafinowanej strategii działania układu ogniw paliwowych i akumulatorów stanowi układ chłodzenia i ogrzewania, utrzymujący wszystkie elementy w odpowiedniej temperaturze roboczej, w ten sposób zapewniając maksymalną trwałość. W wersji przedseryjnej oba silniki elektryczne zostały zaprojektowane na łączną moc ciągłą 2×230 kW i moc maksymalną 2×330 kW. W ten sposób GenH2 zapewnia moment obrotowy 2×1577 Nm lub 2×2071 Nm. Dwa zbiorniki na ciekły wodór ze stali nierdzewnej mają szczególnie dużą pojemność, określoną na 88 kilogramów (po 44 kg każdy), co doskonale nadaje się do pokonywania długich dystansów. System zbiorników ze stali nierdzewnej składa się z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej, odizolowanych próżniowo i połączonych ze sobą.
Ciekły wodór umożliwia osiągnięcie zasięgu 1000 kilometrów i więcej
Przy opracowywaniu napędów na bazie wodoru Daimler Truck preferuje ciekły wodór. W tym stanie skupienia ten nośnik energii ma znacznie większą gęstość energii. Dzięki temu można zabrać więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i umożliwia porównywalne osiągi pojazdu z konwencjonalną ciężarówką z silnikiem Diesla. Wysiłki związane z transportem można znacznie zmniejszyć dzięki zastosowaniu ciekłego wodoru, a zbiorniki na ciekły wodór oferują również korzyści pod względem kosztów i masy w porównaniu ze sprężonym wodorem gazowym. Zatem zastosowanie ciekłego wodoru umożliwia większą ładowność. Dzięki temu GenH2 Truck nadaje się równie dobrze do elastycznego i wymagającego transportu drogowego na długich dystansach, jak konwencjonalne odpowiedniki z silnikiem Diesla. We wrześniu 2023 roku Daimler Truck udało się to wykazać, gdy dopuszczony do ruchu drogowego prototyp GenH2 ukończył #HydrogenRecordRun, z jednym zbiornikiem napełnionym ciekłym wodorem pokonując 1047 km.
Oceny Air Products, Amazon, Holcim, INEOS/VERVAEKE, Wiedmann&Winz z okazji rozpoczęcia pierwszych testów u klientów w dniu 25 lipca 2024 roku.
Seifi Ghasemi, prezes, prezes i dyrektor generalny Air Products: „Dzięki tysiącom ciężarówek dostarczających codziennie naszym klientom gazy przemysłowe, logistyka stanowi integralną część naszej działalności. Testowanie ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 w rzeczywistych warunkach to kluczowy krok w naszej pracy nad konwersją naszej floty dystrybucyjnej na pojazdy zasilane wodorem. Na drodze do zrównoważonego transportu niezbędna jest też bezpieczna i niezawodna produkcja, transport i dystrybucja odnawialnego wodoru w całym łańcuchu wartości. To sprawdzona dziedzina specjalizacji firmy Air Products i jesteśmy dumni, że w ramach tego projektu zapewniamy krytyczną infrastrukturę do tankowania i ciekły wodór”.
Andreas Marschner, wiceprezes Amazon Transportation Services: „Niezmiennie wywiązujemy się z naszego zobowiązania klimatycznego, aby do 2040 roku osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto w całej naszej działalności. Dekarbonizacja naszej sieci transportowej odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu tego kamienia milowego i kontynuujemy inwestować, eksperymentować i wprowadzać innowacje. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie zespołu rozwojowego Daimler Truck w kolejnej fazie tego projektu”.
John H. Landwehr, Gerdes + Landwehr, partner Grupy Holcim: „W naszej logistyce ładunków masowych ładunek zawsze odgrywał znaczącą rolę pod względem śladu CO2 i wydajności. Po szeroko zakrojonych probach z ciężarówkami zasilanymi akumulatorowo jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością dalszego testowania ścieżki do zrównoważonego transportu przyszłości za pomocą ciężarówki zasilanej wodorem. Tylko dzięki własnemu, intensywnemu doświadczeniu możemy podjąć właściwe decyzje dotyczące zmian w naszej grupie począwszy od 2025 roku.”
INEOS i VERVAEKE
Wouter Bleukx, dyrektor biznesowy ds. wodoru w INEOS Inovyn: „Jesteśmy zachwyceni możliwością uczestniczenia w testach klientów technologii ogniw paliwowych. Hydro gen to rewolucyjne rozwiązanie energetyczne, które odmieni transport ciężarowy i pomoże nam osiągnąć przyszłość bezemisyjną. Jako największy w Europie operator elektrolizy oraz producent i konsument niskoemisyjnego wodoru, INEOS ma wyjątkową możliwość wprowadzenia tej istotnej zmiany. Razem z naszym partnerem logistycznym VERVAEKE jesteśmy podekscytowani możliwością wspierania Daimler Truck”. Frédéric Derumeaux, dyrektor generalny VERVAEKE: „Jestem podekscytowany tym projektem, który doskonale wpisuje się w naszą strategię radykalnego ograniczenia emisji CO2. Zasilanie samochodów ciężarowych klasy tonażowej ciężkiej ciekłym wodorem to rewolucyjny i zdecydowany krok naprzód. Jako wiodąca firma transportowa odgrywamy ważną rolę, a ta wyjątkowa współpraca z INEOS i Daimler Truck pomoże nam przetestować logistykę naprawdę bezemisyjną”. Dr Micha Lege – dyrektor zarządzający Wiedmann & Winz z Geislingen „Nasza firma zawsze była zainteresowana innowacjami, gdyż Wiedmann&Winz jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw zainwestowało w telematykę i cyfryzację w transporcie za pomocą Fleetboard. Od niedawna w codziennych operacjach transportowych używamy także eActrosa 300 jako samochodu ciężarowego z naczepą. Teraz nie możemy się doczekać zrobienia kolejnego kroku i przetestowania ciężarówki dalekiego zasięgu z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe w postaci ciężarówki GenH2”.

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent