Ciężarówka w mieście – nowe wyzwania
Kierowcy ciężarówek stają przed coraz większą liczbą wyzwań w gęstym i wysoce natężonym ruchu miejskim. Dlaczego tak się dzieje i jak w naszych rozwijających się miastach traktuje się bezpieczeństwo ciężarówek?
Nasze miasta rozwijają się wykładniczo. Według ONZ w 2018 roku 55% światowej populacji mieszkało na obszarach miejskich, a do 2050 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 68% W wielu miastach infrastruktura drogowa nie rozwijała się w takim samym tempie, co prowadzi do większych korków i trudnych warunków jazdy dla kierowców ciężarówek oraz coraz bardziej zróżnicowanej grupy użytkowników dróg na całym świecie.
Chociaż obecnie niewiele wiadomo na temat wpływu e-rowerów i skuterów elektrycznych na wypadki drogowe, ich niedawny wzrost obecności na drogach nadał kolejny wymiar rosnącej liczbie niechronionych użytkowników dróg. Co więcej, prowadzący skutery, rowerzyści i piesi często nie są świadomi martwego pola ciężarówek. Szczególnie, że smartfony mogą znacznie rozpraszać uwagę wszystkich użytkowników dróg i pogarszać sytuację. Według National Highway Traffic Safety Administration rozproszona jazda stanowi główną przyczynę wypadków drogowych w Stanach Zjednoczonych, przy czym dużą część rozproszenia uwagi na drodze przypisuje się wysyłaniu SMS-ów i słuchaniu muzyki podczas jazdy. Również piesi i rowerzyści często słuchają muzyki lub korzystają z telefonu, nie zdając sobie sprawy z otoczenia. Badania pokazują, że prawie jedna piąta (17%) wszystkich pieszych przechodzących przez ulicę nie zwraca uwagi na ruch uliczny, gdyż korzysta ze smartfona (źródło: raport bezpieczeństwa Volvo Trucks 2017).
Dlaczego dzisiejszy ruch miejski jest większym wyzwaniem dla kierowców?
Ciężarówka w mieście na przejściu dla pieszych
Powstanie handlu elektronicznego i jego konsekwencje dla dystrybucji w miastach
Wzrost liczby zamówień online stawia przed kierowcami inne wyzwania związane z bezpieczeństwem. Ponadto istnieje potrzeba dotrzymania krótszych terminów dostaw i brakuje odpowiednich miejsc parkingowych, aby bezpiecznie dostarczać przesyłki do coraz większej liczby lokalizacji w mieście. Coroczna ankieta przeprowadzana przez American Transportation Research Institute pokazuje, jak boom w handlu elektronicznym zaostrzył problem parkowania ciężarówek w mieście. Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks, wskazuje „ Dzisiaj zawodowi kierowcy w miastach codziennie stykają się z trudnymi warunkami drogowymi: często napiętymi terminami wykonania pracy, trudną infrastrukturą drogową uniemożliwiającą bezpieczne manewrowanie pojazdem oraz koniecznością zachowania czujności na liczne zagrożenia kolizjami na naszych zatłoczonych drogach”.
Bezpieczeństwo ciężarówek staje się coraz ważniejsze
Wraz z rosnącą urbanizacją i bardziej zróżnicowaną mieszanką użytkowników dróg, którzy chcą mieć miejsce na drodze, bezpieczeństwo drogowe jest jednym z głównych priorytetów wielu decydentów miejskich. Fakt, że młodzi użytkownicy dróg są szczególnie zagrożeni – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 5 do 29 lat – co też zwiększa potrzebę poprawy bezpieczeństwa drogowego w mieście.
Jednym z największych problemów kierowców ciężarówek jest widoczność, głównie niechronionych użytkowników dróg. W Londynie ciężarówki są nieproporcjonalnie zaangażowane w śmiertelne kolizje z tą grupą. Chociaż na te pojazdu przypada zaledwie 4% wszystkich kilometrów przejechanych w stolicy, w latach 2015-2017 brały one udział w 63% śmiertelnych kolizji z rowerzystami i 25% z pieszymi (źródło: Transport for London) . Z tego powodu w Londynie obowiązuje teraz standard Direct Vision, określający, ile kierowca widzi bezpośrednio przez okno kabiny. Ciężarówki muszą spełniać wymagany standard, aby wjechać do centrum miasta.
W Europie w 2024 roku wejdą również w życie Ogólne przepisy bezpieczeństwa ( GSR; ogólne rozporządzenie UE w sprawie bezpieczeństwa) . Między innymi wszystkie ciężarówki w Europie muszą być wyposażone w technologię aktywnego bezpieczeństwa, która informuje kierowców, czy niechroniony użytkownik drogi znajduje się w strefie ryzyka z przodu, z boku lub z tyłu auta. W 2029 roku zostaną wprowadzone standardy w zakresie bezpośredniego widzenia. Aby spełnić ten standard, zmieni się konstrukcja kabiny, wspólna dla wszystkich rynków. Ponadto coraz powszechniejsze stały się dodatkowe systemy kamer 360 stopni (cztery kamery po każdej stronie ciężarówki, zapewniające pełny widok wokół pojazdu).
W kierunku zera poważnych wypadków i bardziej holistycznego podejścia do bezpieczeństwa ruchu drogowego w miastach
Długofalowym celem UE jest zmniejszenie do zera do 2050 roku liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na europejskich drogach, czyli tzw. „ Wizji Zero”. Organizacja Narodów Zjednoczonych ma także ambitny cel : promowanie zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i rannych na drogach na całym świecie o 50% do 2030 roku. Matts-Åke Belin, globalny szef Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WHO, mówi „Konsekwencje wypadków z udziałem ciężarówek są prawie zawsze poważne ze względu na ich masę i rozmiar. Dlatego bezpieczeństwo ciężarówek jest ważną częścią tego globalnego celu”. Jednocześnie WHO zachęca do częstszego chodzenia i jazdy na rowerze w celu zmniejszenia wpływu na środowisko i zwiększenia korzyści zdrowotnych. Dlatego według Belina bezpieczeństwo powinno być bardziej zintegrowane ze sposobem, w jaki projektujemy miasta i organizujemy mobilność. W przeszłości bezpieczeństwo było wymogiem dodatkowym, a wypadki były w większości przypisywane błędom ludzkim. Teraz rozumiemy, że musimy uwzględniać błędy ludzkie i podchodzić do bezpieczeństwa drogowego w bardziej systematyczny sposób. Częścią tego jest posiadane nastawienie na bezpieczeństwo przy projektowaniu dróg oraz wykorzystanie innowacyjnych technologii wspierających kierowców ciężarówek i innych użytkowników dróg.
Jak zmienić triki na bezpieczniejszą jazdę po mieście
Pasy bezpieczeństwa, automatyczne skrzynie biegów, automatyczne hamowanie awaryjne, technologia wspomagania utrzymania pasa ruchu i unikania kolizji oraz kamery martwego pola umożliwiają bezpieczniejszą jazdę ciężarówką po mieście. Sytuacja uległa poprawie – w ostatnich dziesięcioleciach statystyki w USA i UE pokazują, że liczba śmiertelnych wypadków z udziałem ciężkich pojazdów znacznie spadła, mimo że ogólna liczba ciężarówek wzrosła. Do tego już wkrótce kierowcy mogą spodziewać się kolejnego kroku – przepisów zapewniających utrzymanie najnowszych osiągnięć w zakresie aktywnych systemów bezpieczeństwa dla samochodów ciężarowych. Anny Wrige Berling dodaje „Oczywiste jest, że prowadzenie samochodów ciężarowych w naszych miastach staje się coraz większym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa. Ale z priorytetem Vision Zero kierowcy ciężarówek otrzymają bardziej kompleksowe, obowiązkowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa, nie tylko dzięki ulepszonemu bezpośredniemu i pośredniemu widzeniu, ale też dzięki inteligentnym systemom ostrzegawczym, które ostrzegają kierowcę o zbliżającej się kolizji. Jednak bezpieczeństwo drogowe to nie tylko przepisy, ale również sposób myślenia oparty na współpracy, w którym władze, użytkownicy dróg i branża muszą współpracować, aby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach i dążyć do zera ”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent