Produkcja pilotażowa stanowi ważny krok w kierunku mobilności neutralnej pod względem emisji CO2 w transporcie ciężkim. Po fazie rozwoju i produkcji prototypów następuje obecnie pierwszy etap wysoce wydajnej produkcji przemysłowej. cellcentric jest pionierem w Europie, którego celem jest wytwarzanie na skalę przemysłową systemów ogniw paliwowych o wysokim stopniu integracji pionowej. Kompletny system ogniw paliwowych z jednego źródła stanowi krok w kierunku produkcji systemów ogniw paliwowych na dużą skalę w branży motoryzacyjnej. To też kolejny krok w kierunku przygotowania pod koniec dekady największej w Europie produkcji ogniw paliwowych w nowej fabryce w Weilheim
Kluczowy kamień milowy w kierunku neutralnego dla klimatu transportu jutra: cellcentric inauguruje pilotażową produkcję systemów ogniw paliwowych w zakładzie w Esslingen-Pliensauvorstadt, co stanowi kolejny znaczący krok w kierunku produkcji na dużą skalę. Cellcentric pracuje nad dostarczaniem ogniw paliwowych na dużą skalę do końca dekady, kiedy przewiduje się, że długodystansowe ciężarówki zasilane ogniwami paliwowymi staną się kluczową technologią dla zrównoważonego transportu.
Celami cellcentric są opracowywanie, produkcja i dystrybucja na dużą skalę systemów ogniw paliwowych w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, które pozwalają osiągnąć możliwie najlepszy całkowity koszt posiadania (TCO) w wysoce konkurencyjnej branży transportowej. Ponadto cellcentric zamierza objąć cały ekosystem ogniw paliwowych – od samego produktu po konserwację i recykling po koniec jego cyklu życia. Lars Johansson , dyrektor handlowy i dyrektor organizacyjny cellcentric GmbH & Co. KG, wyjaśnia „Technologia ogniw paliwowych to sprawdzone rozwiązanie dla neutralnego pod względem emisji CO2 ciężkiego transportu dalekobieżnego. Jednakże nie zostało ono jeszcze wyprodukowane na skalę przemysłową, co stanowi właśnie klucz do osiągnięcia korzyści skali, optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) i zapewnienia firmie cellcentric solidnej pozycji konkurencyjnej w dłuższej perspektywie. Dzisiejsze otwarcie naszego pilotażowego zakładu produkcyjnego w Esslingen nie oznacza końca produkcji na dużą skalę, ale raczej plan następnego kroku. W nadchodzących latach w dalszym ciągu będziemy konsekwentnie dążyć do uprzemysłowienia i skalowania produkcji systemów ogniw paliwowych w zakładzie w Weilheim”.
Systemy ogniw paliwowych dla zrównoważonego transportu ładunków ciężkich w drodze do produkcji masowej
Nowoczesny zakład produkcyjny cellcentric w Esslingen-Pliensauvorstadt to idealne miejsce do produkcji systemów ogniw paliwowych. Ponad 100 pracowników ma do dyspozycji przeszło 10 300 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjno-logistycznej oraz biurowo-administracyjnej. Nieruchomość położona w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady federalnej 10 jest częścią zielonego parku przemysłowego w Esslingen. W kolejnym kroku cellcentric ustanowi niezbędne procesy produkcyjne w zakładzie, aby przygotować się do rozpoczęcia wytwarzania na dużą skalę systemów ogniw paliwowych o wysokim stopniu integracji pionowej. Dzięki pełnej produkcji w jednym miejscu i wysokiemu poziomowi automatyzacji firma zapewnia stabilny, długoterminowy rozwój gospodarczy.
Ekosystem ogniw paliwowych wykraczający poza cykl życia produktu
Oprócz opracowywania i produkcji systemów ogniw paliwowych do transportu ciężkiego, projekt cellcentric stworzy kompletny ekosystem wokół bardzo złożonych zespołów. Zapewni to klientom wyroby o wyjątkowej jakości, jednocześnie umożliwiając bezproblemową integrację rozwiązań napędowych z systemem zarządzania pojazdem. Ponadto kompleksowy pakiet usług obejmujący wszystkie usługi konserwacyjne i naprawcze sprawi, że przestoje związane z konserwacją oraz nieprzewidziane postoje lub awarie zostaną dla użytkowników zredukowane do minimum, co jest ważnym kryterium w branży transportowej najlepszego możliwego wykorzystania pojemności pojazdów. Docelowo cellcentric planuje przyjazny dla środowiska zwrot systemów ogniw paliwowych po zakończeniu ich cyklu życia, zgodnie z zaangażowaniem firmy na rzecz najwyższego możliwego poziomu zrównoważonego rozwoju we wszystkich procesach korporacyjnych. Opierając się na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, cykliczne podejście cellcentric ma na celu jak najbardziej rozważne i oszczędne wykorzystanie zasobów, materiałów i produktów w czterech etapach. Obejmują one ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji systemów ogniw paliwowych do innych zastosowań o niższym profilu wymagań, renowację, regenerację i recykling systemów ogniw paliwowych w celu zapewnienia dłuższej użyteczności; regenerację – całkowity remont mający na celu odnowienie i przywrócenie systemów do stanu jak nowego – oraz odzysk surowców i ponowne wykorzystanie w produkcji nowych ogniw paliwowych poprzez recykling.
Zrównoważona technologia napędowa dla globalnego transportu ciężkiego
W maju 2024 roku cellcentric po raz pierwszy zaprezentował na targach ACT Expo w Las Vegas w USA swój mniejszy, mocniejszy i wydajny system ogniw paliwowych NextGen do zrównoważonych, zasilanych wodorem ciężarówek do transportu długodystansowego. Poza tym, dzięki generacji ogniw paliwowych BZA150, firma dysponuje wyrobem zbliżonym do produkcji seryjnej i już praktycznym produktem pilotażowym, który w wymagających testach terenowych został pomyślnie przetestowany przez wytwórców ciężarówek Daimler Truck i Volvo Group. Rozpoczęcie seryjnej produkcji układu ogniw paliwowych NextGen zaplanowano na koniec dekady.
O Cellcentric
Cellcentric opracowuje, produkuje i sprzedaje systemy ogniw paliwowych do użytku w ciężkich pojazdach użytkowych, jako główny przedmiot, oraz do innych obszarów zastosowań poza pojazdami. cellcentric to spółka joint venture założona w 2021 roku pomiędzy Daimler Truck AG i Volvo Group. Wykorzystuje know-how i rozległe doświadczenie zdobyte podczas dziesięcioleci opracowywania systemów ogniw paliwowych przez swoich poprzedników. Cellcentric chce się stać wiodącym światowym producentem ogniw paliwowych i wnieść w ten sposób wkład w neutralny dla klimatu i zrównoważony transport do roku 2050. Ponad 520 wysoko wykwalifikowanych pracowników rozwija najnowocześniejszą technologię ogniw paliwowych. Pracują w interdyscyplinarnych zespołach w zakładach w Nabern, Stuttgart-Untertuerkheim, Esslingen (Niemcy) i Burnaby (Kanada). Około 700 przyznanych indywidualnych patentów podkreśla wiodącą rolę podmiotu w rozwoju technologicznym.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent