Dwie całkowicie elektryczne ciężarówki FUSO eCanter dołączyły do chorwackiej floty Gebrüder Weiss, globalnego dostawcy usług logistycznych z siedzibą w Austrii. Dwie ciężarówki o masie całkowitej 8,55 tony i rozstawie osi 4750 mm są wyposażone w silniki elektryczne o mocy 129 kW i akumulator L, który umożliwia zasięg do 200 km między ładowaniami. Pojazdy będą wykorzystywane do dostaw na ostatnim etapie do drzwi odbiorcy w regionie Zagrzebia (Chorwacja).
W tej wersji FUSO eCanter charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi w połączeniu z dobrą zwrotnością i dużą objętością ładunkową. Dzięki temu idealnie nadaje się do miejskiego transportu dystrybucyjnego. Pojazdy mają standardową kabinę z cyfrowym zestawem wskaźników i 7-calowym wyświetlaczem multimedialnym z ekranem dotykowym. Automatyczna klimatyzacja, podgrzewana kierownica i podgrzewana przednia szyba zapewniają komfort zarówno latem, jak i zimą. Pojazdy są wyposażone w światła LED z przodu i z tyłu. Oba eCanter dostaly też Lane-Assist, Active Brake Assist 6 (ABA 6), Blind Spot Information System (BSIS) i kamerę cofania. W formie zabudowy występuje z kolei cienkościenne nadwozie typu furgon z rampą załadunkową Dhollandia o ładowności 1500 kg.
Zrównoważona dostawa do domu: Gebrüder Weiss nadal elektryfikuje „ostatnią milę” w Chorwacji
Dzięki ponad 500-letniej historii transportu Gebrüder Weiss jest obecnie globalnym dostawcą usług logistycznych, zatrudniającym ponad 8600 pracowników w 180 lokalizacjach w 34 krajach. Firma jest obecna również w Chorwacji od 2000 roku i oferuje rozwiązania dla transportu lądowego, morskiego i lotniczego oraz kompleksowe usługi logistyczne w trzech lokalizacjach w Zagrzebiu, Splicie i Rijece. Szczególny nacisk kładzie się na „dostawy ostatniej mili”, gdzie wykorzystanie lokalnie bezemisyjnych pojazdów staje się coraz ważniejsze. Dzięki integracji FUSO eCanter firma Gebrüder Weiss wysyła kolejny sygnał w ramach swojej długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju. Zobowiązuje się w niej do ciągłego zwiększania udziału alternatywnych układów napędowych w swojej flocie. Ponad 50 pojazdów transportowych z alternatywnymi układami napędowymi jest już w użyciu w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, w Czechach i Chorwacji – od ciężarówek o dużej ładowności to transportery elektryczne.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent