W połowie czerwca ogłoszono, że niemiecka Bundeswehra złożyła w firmie Rheinmetall – RMMV zamówienie na kolejne 1515 sztuk nowej generacji systemów nadwozi wymiennych (WLS). Wartość tego zamówienia wynosi przeszło 920 mln EUR brutto. W dużej mierze zakup ten jest finansowany ze specjalnego funduszu Bundeswehry. Dostawa zakończy się jeszcze w 2024 roku,
Bundeswehra zamówiła w Rheinmetall kolejną dostawę 1515 pojazdów logistycznych, z czego 265 to zabezpieczone nadwozia wymienne. To kolejna realizacja umowy ramowej dotyczącej systemów nadwozi wymiennych (WLS), podpisanej w czerwcu 2020 r. To zakrojone na szeroką skalę zamówienie jest w dużej mierze finansowane ze specjalnego funduszu Bundeswehry. Oprócz pojazdów agencja zaopatrzenia Bundeswehry, BAAINBw, zamówiła 500 platform wymiennych, które będą służyć jako wymienne nośniki ładunku, oraz 500 zestawów plandek / stelaży dachowych. Wartość zamówienia wynosi ponad 920 mln EUR brutto. Dostawa pojazdów nastąpi w drugiej połowie 2024 roku i zakończy się w połowie listopada 2024 roku.

Ogólnie w czerwcu 2020 roku. BAAINBw zawarł umowę ramową z Rheinmetall na dostawę do 2027 roku do 4000 ciężarówek z nadwoziami wymiennymi, z czego 1008 zostało już dostarczonych. Ciężarówki z nadwoziem wymiennym dołączają do udanego projektu Unprotected Transport Vehicles (UTF – z kabiną nieopancerzoną) i poszerzają flotę pojazdów Bundeswehry z wojskowej rodziny HX. Wybrane zostały pojazdy z serii HX2, w odmianie 4-osiowej, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem. W ich kompletacji zwraca uwagę, że między systemem załadowczym, a kabiną kierowcy zamontowano dwie wysokie, pionowe, metalowe skrzynki na sprzęt i wyposażenie. To bardzo przydatne rozwiązanie, warte to rozważenia przy zamawianiu analogicznego wariantu przez nasze siły zbrojne. Przy tym podstawowym wyposażeniem systemu wymiennych nadwozi jest hakowy system załadowczy opracowany przez Hiaba. Może on podnosić i opuszczać nadwozia wymienne w praktycznie każdym terenie, bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu przeładunkowego. Alternatywnie pojazdy mogą przewozić platformę wymienną lub kontener za pośrednictwem znormalizowanego 20-stopowego interfejsu ISO/znormalizowanej platformy.
Duża część ciężarówek Bundeswehry do samodzielnej obsługi nadwozi wymiennych, palet i kontenerów będzie wyposażona w opancerzoną kabinę, co znacznie poprawi przeżywalność i kondycję załogi oraz elastyczność taktyczną jednostek i formacji logistycznych. Ciężarówki z systemem hakowym służą przede wszystkim do zaopatrywania formacji bojowych w masowe materiały eksploatacyjne, takie jak amunicja, paliwo i woda.
Michael Wittlinger, prezes zarządu Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH, stwierdził „Szerokie korzystanie się z umowy ramowej, finansowanej ze specjalnego funduszu, pokazuje duże znaczenie logistyki Bundeswehry w związku z „Zeitenwende” (
„punkt zwrotny” ). Dostawę wszystkich pojazdów do końca 2024 roku wspiera specjalny fundusz, który pomaga bezpośrednio wyposażyć i wzmocnić zdolności logistyczne oraz zrównoważony rozwój sił zbrojnych. Dzięki ponad 4000 pojazdów dostarczonym od 2018 roku nasze wojskowe ciężarówki serii HX stanowią obecnie istotny element możliwości logistycznych Bundeswehry i podkreślają znaczenie Rheinmetall dla logistyki”.
Zarówno systemy nadwozi wymiennych, jak i UTF opierają się na solidnej rodzinie pojazdów HX RMMV-Rheinmetall. Zaprojektowane od początku do zastosowań wojskowych, zapewniają wysoką mobilność nawet w trudnym terenie. Co więcej, powszechna obecność rodziny HX oferuje znaczne korzyści w zakresie interoperacyjności i logistyki, szczególnie podczas wdrożeń międzynarodowych. Obecnie do krajów użytkowników aut z tego typoszeregu zaliczają się między innymi Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja, Austria, Węgry i Dania.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent