Od stycznia 2025 roku Kuljettava Oy i Kuljetus J & J Ovaska Oy ciągną zestawy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 64000 kg przy użyciu całkowicie elektrycznych ciężarówek Scania. Mocy było wystarczająco dużo, obliczenia były poprawne, a ładunek dotarł na miejsce.
Gdyby w latach 80. ktoś powiedział specjaliście od logistyki Veijo Kuusiemu, że w przyszłości będzie prowadził zestaw pojazdów o maksymalnej masie 64000 kg korzystając z ciężarówki elektrycznej, Kuusi by się roześmiał. Ta myśl była zupełnie niemożliwa. Niemniej świat się zmienił. Dla Kuljettava Oy transporty takie przewozy stały się bowiem codziennością od stycznia 2025 roku. Ciężarówka Scania R400E A6X2*4N BEV przewozi kręgi stali z hut SSAB w Hämeenlinna. Na jednym ładowaniu można pokonać dystans około 200 kilometrów.
Kuusi, który wcześniej pracował jako menedżer ds. logistyki, właśnie przeszedł na emeryturę, ale przejął stery całkowicie elektrycznej Scanii, gdy pojawiła się potrzeba wymiany „Ta elektryczna ciężarówka była miłym zaskoczeniem. To świetny samochód do jazdy. Moment obrotowy jest naprawdę dobry, jak to zwykle bywa w samochodach elektrycznych” – mówi Kuusi.
Obecnie Kuusen przewozi zwoje stali o masie około sześciu ton. Akumulatory Scanii można ładować na parkingu SSAB w Hämeenlinna. Warto przetestować tę elektryczną ciężarówkę . To było miłe zaskoczenie, przynajmniej dla mnie” – mówi Veijo Kuusi.
Zerowa emisja jest ważna dla klientów
Transport Ovaska ma podobne doświadczenia z pojazdem Scania R450E 6×2*4 BEV. Stał się pierwszym całkowicie elektrycznym pojazdem ciężarowym Kesko poruszającym się po głównej linii. Przyczepa z kontrolowaną temperaturą służy do transportu żywności. Średnia masa całkowita zestawu pojazdów wynosi 45000–50000 kg „Do końca 2034 roku Kesko ma na celu zmniejszenie emisji o 50% i osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku. Elektryfikacja ciężkiego ruchu drogowego jest głównym czynnikiem w realizacji tych celów” mówi Veli-Petteri Ovaska, dyrektor generalny Kuljetus Ovaska.
SSAB zobowiązuje się również do minimalizowania szkodliwego wpływu swojej działalności na środowisko. Celem firmy jest znaczne wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla z własnej działalności.
Ogólnie coraz więcej klientów pyta o transport zelektryfikowany. Zainteresowanie elektryczną Scanią firmy Kuljettavan jest duże. Kuljettava prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma stronami na temat rozbudowy transportu elektrycznego.
Czas ładowania i pojemność akumulatora to powody, dla których wybrano Scanię. Maksymalna moc ładowania wynosi 375 kW/h, w praktyce było to 360-370, więc sprawdzało się to dobrze. Jak twierdzi Veli-Petteri Ovaska, z tego powodu dzień pracy kierowcy nie został wydłużony.
Pojazd Scania 45 R należący do spółki Transport Ovaska w nocy jest wykorzystywany do transportu ładunków na targowiska miejskie Hyvinkää i Riihimäki, a w ciągu dnia do obsługi linii głównej między Tampere i Vantaa. Podczas kręcenia filmu standardowa naczepa była w trakcie serwisowania, a za nią znajdowała się zapasowa naczepa „Klienci otrzymali dobre opinie na temat ciężarówki elektrycznej, a problem hałasu również zniknął. Kierowcy uważają, że samochód jest bardzo przyjazny dla kierowcy”, mówi Veli-Petteri Ovaska.
Szybkość była powodem wyboru Scanii
Silnik Scania EM 450C3-6 Ovaski był intensywnie eksploatowany. Działa 24 godziny na dobę, sześć dni w tygodniu. Celem jest przejechanie 180 000 kilometrów w ciągu roku. „Teraz wydaje się to bardzo możliwe”— mówi Ovaska po ponad dwóch miesiącach jazdy.
Jakie wyzwania pojawiły się w przypadku ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej z napędem elektrycznym?
„Tak naprawdę nie mieliśmy żadnych wyzwań. Wszystko zaplanowaliśmy tak starannie, że nie było żadnych większych niespodzianek. Za to możemy też podziękować naszemu klientowi Kesko, z którym współpraca układała się dobrze. Na trasach było tak mało publicznych punktów ładowania, że ładowanie nie byłoby możliwe. Kesko zbudowało własne punkty ładowania”.
Na miejscu rozładunku i załadunku kierowca Ovaski najpierw podjeżdża naczepą do doku, odczepia ją, a następnie ustawia samochód w celu ładowania. Opróżnianie i napełnianie 17-metrowej przyczepy zajmuje tyle czasu, ile potrzeba do naładowania samochodu elektrycznego. Czynność tę wykonuje się cztery razy dziennie. Ładowanie akumulatora R450 E odbywa się co około 200 kilometrów. W tym kontekście ważna jpozostaje szybkość, z jaką prąd jest przesyłany ze stacji ładowania do akumulatorów samochodu. „Czas ładowania i pojemność akumulatora były powodami wyboru Scania. Maksymalna moc ładowania wynosi 375 kW/h, w praktyce było to 360-370, więc sprawdzało się to dobrze. Jak twierdzi Ovaska, z tego powodu dzień pracy kierowcy nie został wydłużony.
Sześciu chciałoby większej liczby publicznych stacji ładowania. Uważa on również, że duży akumulator Scania o pojemności 624 kWh jest istotny, dzięki któremu ciężarówka w zestawie o masie całkowitej 64000 kg może pokonać dystans kilkuset kilometrów. W tym roku Scania wprowadzi również baterię o pojemności 728 kWh.
Przyczepa zaprojektowana przez Kaupe Oy ma dwie tylne osie, które można obracać. Dach otwiera się hydraulicznie, a akumulatory ładują się osobno.
Średnie zużycie niskie
Zarówno Scanie Kuljettavy, jak i Kuljetusa Ovaski miały wystarczająco dużo mocy, aby dotrzeć do celu, co jest wynikiem dobrego planowania i stylu jazdy.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent