Na targach Eurosatory 2024 BAE Systems zaprezentował system przeciwlotniczy 40 mm nowej generacji, Tridon Mk2, wskazując na jego znaczną zdolność do ochrony przed stale ewoluującymi zagrożeniami powietrznym, w tym przed dronami/amunicją krążącą.

Tridon Mk2 stanowi rozwiązanie do działań bojowych, gdzie żołnierze potrzebują sprawdzonego, precyzyjnego i niezawodnego systemu przeciwlotniczego, aby utrzymać czyste niebo oraz chronić siebie, sprzęt i infrastrukturę. Możliwości adaptacji tego systemu, mogące ewoluować w miarę zmieniających się zagrożeń, czynią go jednym z najskuteczniejszych systemów przeciwlotniczych dostępnych obecnie na rynku. Do tradycyjnych zagrożeń, takich jak samoloty bojowe i rakiety, dołączają mianowicie liczne systemy bezzałogowe, umożliwiające mniejszym jednostkom prowadzenie rozpoznania powietrznego, kierowanie ogniem i naloty. Nowoczesny system przeciwlotniczy musi być zatem w stanie poradzić sobie z tymi niebezpieczeństwami. Na dzisiejszych polach bitew co miesiąc zestrzeliwane są bowiem dziesiątki tysięcy dronów, a to nowe zagrożenie odsłoniło niebezpieczną lukę w obecnych zdolnościach obrony powietrznej sojuszników NATO. Tridon Mk2 oferuje rozwiązanie, które pomoże wypełnić tę lukę.

Bazujący na sprawdzonym w boju działku Bofors 40 mm ten system samobieżny zapewnia bezpieczeństwo i ochronę zarówno siłom zbrojnym, jak i infrastrukturze cywilnej. To mobilny – samochodowy system przeciwlotniczy charakteryzujący się dużą precyzją, połączony z krytycznymi możliwościami w zakresie amunicji, w tym programowalnej amunicji Bofors 3P, która stanowi szkielet systemu, przeznaczony do zwalczania szerokiego zakresu zagrożeń powietrznych i lądowych. System ma efektywny zasięg do 12 km, w zależności od celu, wybranej amunicji, zestawu czujników i otaczającego terenu. To elastyczna opcja dla każdego wojska, dająca możliwość mieszania szerokiej gamy amunicji w tej samej salwie strzelającej.

Modułowość systemu umożliwia jego montaż na różnych platformach i pełną obsługę z kabiny. Powyższe pozwala zarówno na szybkie rozmieszczenie w akcji, jak i przegrupowanie żołnierzy w celu uniknięcia środków zaradczych wroga. Można go również rozładowywać w strategicznych lokalizacjach i zdalnie sterować z bezpiecznej odległości.

Każdy egzemplarz systemu ma własne czujniki wykrywania ruchu w dzień i w nocy oraz układ kierowania ogniem, co czyni go opłacalnym rozwiązaniem do ochrony dużych obszarów. Może też być osadzony na standardowej platformie transportowej systemu ISO, co ułatwia jego przerzut ciężarówkami z systemem załadowczym lub z ramą podkontenerową oraz na platformach wagonów kolejowych

Na targach Eurosatory 2024 system ten zamontowano na znormalizowanej platformie transportowej osadzonej na 3-osiowym, terenowym podwoziu z serii Scania XT, z kabiną o średniej długości oraz z wyłącznie pojedynczym ogumieniem. To oczywiście tylko jedna z dostępnych podwoziowych opcji, gdyż jako autonomiczny moduł działo w opancerzonej wieży wraz zapasem amunicji może zostać posadowione na każdym analogicznym nośniku, szczególni w kwestii nośności taktycznej – ładowności w teremie, najlepiej równej minimalnie (8000) 10000 kg. 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent