Firma z Lleidy przetestowała w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych ciężarówkę z napędem hybrydowym typu plug-in i elektryczną

Dążąc do bardziej wydajnego i zrównoważonego transportu, Agencia de Transportes Robles przetestowała elektryczne ciężarówki Scania w celu prowadzenia miejskiej dystrybucji do supermarketów w centrum Barcelony, pokonując dziennie trasę o długości około 185 kilometrów. Pojazdy te należą do serii P i mają silnik elektryczny, który zapewnia moc 230 kW, oraz 3 akumulatory w przypadku hybrydy plug-in, pozwalające na zasięg do 60 km, a w wersji czysto elektrycznej 9 akumulatorów litowo-jonowych o łącznej zainstalowanej pojemności 300 kWh.

Albert Esteve Caldero, dyrektor generalny AT Robles SA, mówi „ Bez wątpienia najważniejszymi danymi z tego doświadczenia są redukcja emisji i hałasu. Z obniżką emisji CO2 na poziomie ponad 30% w przypadku hybrydy plug-in i 86% w przypadku wersji elektrycznej. Wynik jest całkowicie zadowalający, bez incydentów. Ciężarówki sprawdziły się w mieście znacznie lepiej niż pojazdy konwencjonalne. A kierowcy, którzy je zabrali, uznali je za fantastyczne ”.

Zaangażowanie w efektywność i zrównoważony rozwój

Spośród różnych rozwiązań Scanii w zakresie paliw odnawialnych, elektryfikacja jest świetnym rozwiązaniem dla miejskiej dystrybucji, a wkrótce będzie nim też na średnich i długich dystansach. Pojazdy elektryczne mają możliwość wykonywania przewozów w 100% wolnych od lokalnych emisji i cichej pracy. Infrastruktura ładowania jest czymś bardzo ważnym w tego typu ciężarówkach. Hybrydowy samochód ciężarowy typu plug-in można naładować do 80% w nieco ponad 20 minut, a całkowicie elektryczny w mniej niż 80 minut – więc możliwość ładowania w czasie kilku minut pozostaje bardzo przydatna, aby przekroczyć teoretyczny zasięg ciężarówki. Alberta Esteve Caldero dodaje „ ten typ pojazdu jest idealną ciężarówką dla naszej działalności. W tej chwili badamy, jak zintegrować całą strukturę ładowania z naszą codziennością. To pracochłonny proces, któremu poświęcamy pracę, ale nasze zaangażowanie w zrównoważony transport jest nie do powstrzymania ”.

AT Robles

Robles Transport ze swoją bazą logistyczną w Lleidzie zajmuje się transportem drogowym od ponad pięćdziesięciu lat i specjalizuje się w dystrybucji miejskiej. W swoim zaangażowaniu w zrównoważony rozwój transportu, w 2017 roku nabył pierwszy pojazd zasilany gazem i kontynuuje swoją drogę w kierunku transportu bezemisyjnego.