Arthur Bus to ten jeden z graczy, którzy pojawili się na rynku, nie tylko krajowym, na fali obecnego wzrostu zainteresowania, w znacznym stopniu wymuszonego, pojazdami nisko-, a szczególnie zeromisyjnymi. Przy czym chociaż firma jest niemiecka, swoje pojazdy, głównie ze względów kosztowych, buduje w Lublinie, wykorzystując w tym względzie potencjał upadłej spółki Ursus. W Kielcach podmiit pokazał jeden swój pojazd, zamówiony już przez rodzimych odbiorców, a dokładnie przez Świdnik. Był to wodorowy typ H2 Bus 12.

Konstrukcja tego pojazdu jest samonośna kratownicowa. Profile są wykonane w całości ze stali nierdzewnej według normy PN-EN 10088. Poszycie nadwozia zrobiono z blach aluminiowych oraz tworzyw sztucznych. Poszycie boczne zostało podzielone w pionie (opcjonalnie także w poziomie), przykręcane do nadwozia. Do tego dochodzą zderzak przedni trzyczęściowy oraz okna boczne klejone do nadwozia. Drzwi są natomiast w układzie 2-2-2 lub 2-0-2 – są to drzwi z napędem elektrycznym ewentualnie elektropneumatycznym.

W zakresie paliwa autobus jest zasilany energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Silniki są asynchroniczne, umieszczone w piastach osi napędowej – ich maksymalna wynosi 2×125 kWh. Ogniwo wodorowe o mocy 70 kW – producent Ballard – zamontowano na dachu. Baterie trakcyjne – LTO o pojemności 30 kWh, pełniące rolę tzw. bufora energii, umieszczono w tylnej, lewej stronie pojazdu. Zbiorniki wodoru są kompozytowe, w całości umiejscowione na dachu. Ich pojemność wynosi 1560 litrów, a masa całkowita zabieranego wodoru – przy ciśnieniu 35 MPa – 37,5 kg. Gniazdo do tankowania wodoru znajduje się z prawej strony, w okolicach osi przedniej. Czas tankowania wodoru określono na 10-15 minut – komunikacja stacji z autobusem zachodzi według SAE J2601 i SAE J2799. Przyłącze tankowania pasuje do przyłącza WEH Receptacle TN1 H2 High Flow. Prędkość tankowani wodoru zależy od parametrów stacji tankowania. Zasięg autobusu – w zależności od warunków eksploatacji – może dochodzić do około 450 km. Opcjonalnie występuje ładowarka pokładowa typ AC lub AC/DC zgodnie ze standardem CCS 2.

Poza tym obie osie pochodzą z koncernu ZF – są to oś przednia RL 82 EC, niezależnie zawieszona (w opcji zawieszenie zależne – sztywna belka) oraz oś napędowa AVE 130 – GEN 4. Układ kierowniczy to z kolei układ Bosch Servocom, a w elektronicznie kontrolowanym układzie hamulcowym Wabco z hamulcami tarczowymi występuje też m.in. system ASR. Wentylację naturalną wnętrza zapewniają okna przesuwne albo uchylne. Ogrzewanie jest wodne, zasilane elektrycznie, z magazynem podgrzanej cieczy (bojlerem). Klimatyzacja ma pompę ciepła oraz funkcję grzania zaopatrzoną w odzysk energii z układu chłodzenia. We wnętrzu zaś zastosowano siedzenia typu miejskiego, pochodzące od Kiel/Ster. Układ siedzeń pozostaje do uzgodnienia. Przy czym maksymalna liczba miejsc siedzących to 35+4, zależnie od układu drzwi i aranżacji wnętrza. Maksymalną pojemność pasażerską określono na 85 osób, w zależności od konfiguracji wnętrza. Uchwyty i poręcze dla pasażerów mogą być ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo. Ponadto jako wyposażenie opcjonalne proponowane są system kamer zewnętrznych Mirror Eye, system detekcji pieszych – Mobile Eye – oraz widok dookrężny 360º (ProView)

Arthur H2 Bus 12 wyróżniają następujące zasadnicze wymiary – długość 12015 mm, szerokość 2550 mm, wysokość 3300 mm.

       Tekst: Jarosław Brach

       Zdjęcia: Producent