Albert Heijn – w 2030 roku całkowicie bezemisyjna dostawa do klientów i sklepów
Pierwszy europejski sprzedawca detaliczny udostępniający zieloną energię partnerom sieci
Albert Heijn otwiera nową placówkę ładowania w centrum dystrybucyjnym w Pijnacker. Supermarket ma w Holandii łącznie 270 stacji ładowania dla 74 ciężarówek i 250 aut dostawczych, dzięki czemu jako sprzedawca detaliczny dysponuje największą flotą pojazdów elektrycznych w tym roku. Jego tabor w zeszłym roku przejechał już na napędzie elektrycznym 2,5 miliona kilometrów, a w 2024 roku podwoi tę liczbę. Oznacza to, że supermarket jest na dobrej drodze do zaopatrzenia do 2030 roku wszystkich klientów i sklepów w Holandii i Belgii w sposób bezemisyjny. Ponadto supermarket jest pierwszym europejskim sprzedawcą detalicznym, który udostępnia partnerom strategicznym energię wytwarzaną w sposób zrównoważony. Stanowi to ważny krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest redukcja emisji CO2e o 45% w zakresie 3.
Rob Heesen, dyrektor ds. rozwoju biznesu i partnerstwa w Albert Heijn, wskazuje „Wspólne udostępnianie lepszej żywności. Dla wszystkich.” Misja Alberta Heijna to nasz kompas, za pomocą którego chcemy wnieść znaczący wkład w zdrowe, społeczne i bardziej zrównoważone społeczeństwo. Dlatego intensywnie współpracujemy z partnerami, aby znacznie zmniejszyć emisję CO2 i rozwiązać wyzwania związane z transformacją energetyczną. Mając na celu osiągnięcie zera netto w łańcuchu do roku 2050, od kraju do klienta, tę podróż rozpoczęliśmy w 2017 roku od naszej pierwszej elektrycznej ciężarówki”.
Największa flota pojazdów elektrycznych w Holandii
Dzięki inwestycji w odnowioną stację ładowania w Pijnacker jedna trzecia całkowitego zasilania z centrum dystrybucyjnego jest obecnie zasilana energią elektryczną. Albert Heijn ma obecnie w sumie 10 rozmieszczonych w całej Holandii placów załadunkowych dla ciężarówek i aut dostawczych. Wzrost ten jest niezbędny, aby zapewnić zrównoważone zaopatrzenie wszystkich sklepów i klientów do 2030 roku. Posiadając obecnie 74 ciężarówki, 100 w 2024 roku i 180 w 2025 roku oraz ponad 250 elektrycznych aut dostawczych, jako sprzedawca detaliczny Albert Heijn jest największym przewoźnikiem elektrycznym w Holandii. Supermarket co tydzień zaopatruje w energię elektryczną ponad 200 sklepów i tysiące klientów, a liczba ta z każdym dniem rośnie.
W oparciu o misję „Wspólne udostępnianie lepszej żywności. Dla wszystkich.’ Albert Heijn chce również, aby dostawa artykułów spożywczych online była jak najbardziej zrównoważona. Dostarcza więc jak najwięcej artykułów spożywczych za pomocą elektrycznych samochodów dostawczych. Ponadto 55% klientów wybiera obecnie Neighbourhood Route, zrównoważoną inicjatywę, w ramach której czasy dostaw są ze sobą powiązane. Oznacza to, że kierowcy dostawczy wybierają krótsze trasy. Od czasu wprowadzenia na szczeblu krajowym w listopadzie ubiegłego roku trasa sąsiedzka pozwoliła zaoszczędzić wraz z klientami – zredukować ptrzebiegi o 400 000 kilometrów. Do tego podmiot zastosuje nowe opakowania żelowe, aby całkowicie zaprzestać stosowania suchego lodu przed końcem roku. Ponadto rozpoczyna pilotaż dotyczący dostaw produktów chłodzonych i mrożonych bez plastikowych toreb, co pozwoli zaoszczędzić ponad 600 000 kg plastiku rocznie.
Lider w strefach ekologicznych
Po czterech głównych miastach Albert Heijn będzie teraz zaopatrywał w oparciu o tabor elektryczny także Goudę, Leiden i Delft oraz wszystkie 32 sklepy w strefie ekologicznej w Rotterdamie. Odbywa się to z centrum dystrybucyjnego w Pijnacker. Dostawa do domu w tych regionach odbywa się też w sposób zelektryfikowany. W drugiej połowie 2024 roku dodanych zostanie kolejnych 10 miast, a mianowicie Amersfoort, Assen, Nijmegen, Maastricht, Zwolle, Deventer, Tilburg, Dordrecht, Apeldoorn i Eindhoven. Oznacza to, że supermarket wyprzedza przepisy dotyczące zerowej emisji.
Pierwszy europejski sprzedawca detaliczny, który udostępnił całej sieci zrównoważoną energię,
Albert Heijn od 2010 roku przekształca swoje własne sklepy w sklepy bezgazowe: 95% z nich wycofało się już z gazu. Od 2021 roku firma korzysta wyłącznie z holenderskiej energii wiatrowej. Oprócz ogółu tych inicjatyw wszyscy partnerzy Albert Heijn przeszli na zieloną energię od 1 grudnia 2023 roku. Stanowi to ważny krok w kierunku ambitnego celu, jakim jest redukcja emisji CO2 o 45% w porównaniu z 2018 roku i zerowa emisja netto do 2050 roku.
Poza tym Albert Heijn inwestuje we własne wytwarzanie energii. Dzieje się tak częściowo dzięki zainstalowaniu 50 000 paneli słonecznych na dachach centrów dystrybucyjnych, Home Shop Centres i sklepów.
Aby osiągnąć łańcuch energetyczny całkowicie wolny od emisji CO2, niezbędny jest zakup energii z nowych, zrównoważonych źródeł. By to osiągnąć, podmiot pracuje nad inicjatywami mającymi na celu redukcję emisji w swoich własnych operacjach i operacjach dostawców. Dlatego będzie pozyskiwał dużą część swojego przyszłego zapotrzebowania na zrównoważoną energię z najbardziej ekologicznej farmy wiatrowej na Morzu Północnym, Ecowende.
Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa partnerstwo z Eneco. Partnerstwo pomiędzy Eneco i Albertem Heijn jest obecnie rozszerzane, dzięki czemu Albert Heijn stał się pierwszym europejskim sprzedawcą detalicznym, który zapewnia swoim partnerom, dostawcom świeżych produktów, dostęp do energii wytwarzanej w sposób zrównoważony z farmy wiatrowej Ecowende.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent