ABB E-mobility i Scania pomyślnie przeprowadziły pierwszy test w ramach rozwoju megawatowego systemu ładowania
Elektryczna ciężarówka Scania najnowszej generacji przechodzi pierwszy test ładowania za pomocą pilotażowego systemu ładowania megawatowego (MCS) firmy ABB E-mobility. Test ten stanowi globalny kamień milowy w rozwoju systemu ładowania pojazdów ciężkich. Współpraca ta odgrywa kluczowe znaczenie dla napędzania elektryfikacji transportu ciężkiego, odpowiedzialnego obecnie za 40 procent światowych emisji z transportu drogowego
Scania pomyślnie zainstalowała i przetestowała pilotażowy system ładowania Megawatt firmy ABB E-mobility. To kolejny kamień milowy w rozwoju wydajnego, wysokowydajnego rozwiązania do ładowania pojazdów ciężkich. Technologia ta umożliwia skrócenie o połowę czasu ładowania pojazdów klasy tonażowej ciężkiej.
Obie firmy są zaangażowane w tworzenie przyszłości transportu bezemisyjnego i przewodzenie już dzisiaj w rozwoju technologii jutra. Opracowanie rozwiązania umożliwiającego szybkie ładowanie tych komercyjnych pojazdów elektrycznych, które zapewni również znaczny zasięg, stanowi ważne posunięcie w zwiększaniu sprzedaży ciężkich pojazdów zasilanych bez paliw kopalnych.
Pierwszy test, mający na celu wykazanie technicznej wykonalności ładowania wysokoprądowego, to pierwszy ważny krok w kierunku przyszłego systemu MCS ABB E-mobility. Powyższe skutkuje stopniowym wdrażaniem wysokowydajnych ładowarek, zaczynając od 1500 amperów i ostatecznie rozszerzając do pełnego zakresu MCS – tzn. do 3000 amperów. Jest to standard ładowania, w który Scania i ABB E-mobility zainwestowały i który opracowały we współpracy z CharIN (standard MCS spodziewany jest w 2024 roku).
Technologia MCS ma kluczowe znaczenie dla długodystansowych elektrycznych ciężarówek Scanii, których zarówno czas jazdy, jak i czas odpoczynku kierowców są regulowane przez prawo. Pojazd może być prowadzony przez maksymalnie 4,5 godziny, zanim kierowca będzie musiał zrobić 45-minutową przerwę. W tym czasie ciężarówka musi się naładować na tyle, aby przejechać kolejne 4,5 godziny. Ze względu na rozmiar akumulatorów niezbędne okazuje się więc szybkie i wydajne ładowanie.Fredrik Allard, szef e-mobilności w Scanii, ocenia, „Widzimy impet dla transportu elektrycznego, a naszym celem jest, aby do 2030 roku 50 procent wszystkich pojazdów, które sprzedajemy rocznie, było elektrycznych. Aby osiągnąć ten cel, potrzebna będzie infrastruktura. MCS to kluczowy element układanki infrastruktury przyszłości”.
Jako światowy lider w dziedzinie rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych, ABB E-mobility przewodzi w dostarczaniu niezawodnej infrastruktury ładowania i solidnych możliwości serwisowych, których floty potrzebują, aby pomyślnie przejść na pojazdy elektryczne. Chris Nordh, globalny szef floty i operacji tranzytowych w ABB E-mobility, dodaje: „Cieszymy się, że możemy pracować ze Scanią nad tym kamieniem milowym. Stanowi on precedens w branży i określa jeden ze sposobów, w jaki wspólnie podchodzimy do partnerstwa OEM w zakresie ładowania, skutecznie normalizując stos technologii, aby zapewnić użytkownikom końcowym wspaniałe wrażenia. Dzisiejszy dzień jest ekscytujący i nie możemy się doczekać kolejnych kamieni milowych, ponieważ będziemy nadal rozwijać wysokiej jakości, niezawodne i bezproblemowe ładowanie dla flot”.
Od tego roku Scania może oferować samochody ciężarowe ze standardowym złączem MCS klientom o konkretnych i wyraźnych potrzebach. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku. ABB E-mobility wprowadzi kolejną fazę swojej technologii MCS na przełomie 2024 i 2025 roku.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent