Pojazdy nowej generacji DAF dalej poprawiają ekonomikę eksploatacji – zoptymalizowane układy napędowe, aerodynamika oraz specyfikacje zapewniające przodującą w branży wydajność
DAF wprowadza pełen pakiet innowacji do pojazdów nowej generacji, aby zapewnić sukces swoim klientom – zgodnie z filozofią DAF Transport Efficiency. Optymalizacja układu napędowego i aerodynamiki pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 3% ponad wartość 10% osiągniętą przez modele zaprezentowane w 2021 i 2022 roku. Poza tym jeszcze bogatsza specyfikacja i nowy system zarządzania flotą PACCAR Connect oznaczają dodatkowe możliwości zwiększenia wydajności operacyjnej. Klienci mogą już konfigurować i zamawiać zmodernizowane pojazdy, które stanowią kolejny rozdział nowej generacji DAF.
- Siła wydajności
- Optymalizacje silników PACCAR MX-11 i MX-13
- Innowacje w tylnej osi
- Fartuchy boczne są teraz dostępne również dla modeli ciągników typu Lowdeck
- Jeszcze bogatsza, zoptymalizowana pod kątem wydajności specyfikacja dostępna w standardzie
- System DAF Digital Vision
- Tempomat przewidujący (PCC)
- Pełny pakiet aerodynamiczny
- Trwałe opony o niskich oporach toczenia
- 10-letnia subskrypcja PACCAR Connect
- Siła bezpieczeństwa
- Pełna gama zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy w standardzie (ADAS)
- Zaawansowany układ hamowania awaryjnego
- Zwiększona ochrona szczególnie narażonych użytkowników dróg
- Event Data Recorder
- DAF Side & Turn Assist
- Siła komfortu
- Jeszcze ciszej w kabinie dzięki niższemu poziomowi prędkości obrotowej
- Nowe standardy w zakresie właściwości jezdnych
- Nowa wersja aplikacji DAF Truck Navigation i usługa skomunikowanej nawigacji pojazdów ciężarowych
W 2021 roku DAF wprowadził na rynek rewolucyjne w branży pojazdy nowej generacji, czyli rodzinę XF, XG i XG+ przeznaczoną do transportu dalekobieżnego i ciężkich ładunków, a w 2022 roku model XD do zastosowań regionalnych, dystrybucyjnych i specjalistycznych. Wszystkie pojazdy tej generacji są konstruowane zgodnie z nowymi przepisami UE dotyczącymi mas i wymiarów, co zapewnia przodującą w swojej klasie aerodynamikę, oszczędność paliwa i niskie emisje CO2. Innowacyjna konstrukcja kabiny obejmuje duże szyby, z nisko poprowadzonymi dolnymi krawędziami, co w połączeniu z kamerami cyfrowymi podnosi widoczność bezpośrednią, a tym samym bezpieczeństwo.
Nowe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu, wyznaczone przez te cieżarówki zostały potwierdzone przyznaniem tytułów International Truck of The Year. W 2022 roku to najbardziej prestiżowe i najważniejsze wyróżnienie w branży zdobyła seria XF, XG i XG+, a rok później ten sukces powtórzył wszechstronny model XD.
Siła wydajności
Premierowych wydania cechują się dopracowaną aerodynamiką i są wyposażone w wydajne silniki PACCAR MX-11 i MX-13 (o mocy od 270 kW/370 KM do 390 kW/530 KM) oraz szereg zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, co przekłada się na redukcję spalania – nawet o 10%. Dzięki właśnie wprowadzonym udoskonaleniom układu napędowego i aerodynamiki można uzyskać kolejne 3% oszczędności. Co więcej, wybrane modele spełniają wymagania klasy 3 systemu Maut, co może rocznie przynieść tysiące EUR oszczędności z tytułu niemieckich opłat drogowych.
Dalej zoptymalizowana wydajność układów napędowych została osiągnięta m.in. dzięki zmianie faz rozrządu silnika zgodnie z zasadą cyklu Millera. Oprócz tego zastosowano pompę płynu chłodzącego z podwójnym napędem – elektrycznym działającym przy niskich obciążeniach oraz pasowym, gdy wymagana jest wysoka wydajność chłodzenia. Aby zapewnić najwyższą wydajność, zamontowano dwucylindrową sprężarkę ze sprzęgłem. Turbosprężarki i zawór recyrkulacji spalin (EGR) zostały zmodernizowane, aby bezproblemowo funkcjonowały po zmianie faz rozrządu. Za dostarczanie mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindrów odpowiadają wtryskiwacze najnowszej generacji.
Innowacje w zakresie osi
DAF wprowadza również kilka innowacji w zakresie tylnych osi SR1344. Nowa konstrukcja zębnika zapewnia większą wytrzymałość i trwałość, także w połączeniu z najmocniejszym wariantem silnika PACCAR MX-13 (390 kW/530 KM). Ponadto zmodyfikowana oś umożliwia redukcję prędkości obrotowej we wszystkich silnikach PACCAR MX, zgodnie z filozofią marki DAF w zakresie zmniejszania liczby obrotów wału korbowego. Nowa strategia zmiany przełożeń i optymalizacja silnika umożliwiają zastosowanie przełożenia osi tylnej wynoszącego 2,05:1, co w połączeniu z najpopularniejszym rozmiarem opon 315/70R22.5 zapewnia najwyższą oszczędność paliwa we wszystkich silnikach ciągników 4×2. Jazda z prędkością 85 km/h oznacza obroty niższe nawet o 7% (950 zamiast 1030). Poza tym program osi SR1344 uzupełniono przełożeniem 2,64:1 ze szlifowaną konstrukcją przekładni zapewniającą najwyższą wydajność.
Na dalszą optymalizację efektywności w standardowych konfiguracjach wersji 4×2 i 6×2* wpływają system kamer DAF Digital Vision (zastępujący konwencjonalne lusterka), tempomat przewidujący oraz opony o niskich oporach toczenia, co zapewnia dodatkowe 6% oszczędności paliwa. W przypadku klientów, którzy wcześniej nie zamówili tych opcji, całkowite oszczędności paliwa i zmniejszenie emisji CO2 wyniosą do 9%. W codziennej praktyce redukcja spalania może być jeszcze większa, gdyż w standardzie dostępny jest też pakiet aerodynamiczny.
10 lat PACCAR Connect
Wszystkie pojazdy nowej generacji są objęte 10-letnią subskrypcją PACCAR Connect. Ta nowa internetowa platforma zarządzania flotą dostarcza w czasie rzeczywistym informacji na temat osiągów całej floty, poszczególnych pojazdów oraz kierowców, w ten sposób pomagając przedsiębiorcom zoptymalizować wydajność i rentowność. Platforma umożliwia również skuteczne bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania pojazdów.
Główną zaletą PACCAR Connect jest łatwa integracja z rozwiązaniami telematycznymi innych producentów, co stanowi nowy standard w systemach zarządzania flotą. Ułatwia to monitorowanie wszystkich procesów logistycznych z jednego urządzenia, zwiększając komfort kierowców. Aby osiągnąć maksymalną wydajność, PACCAR Connect wykorzystuje przy tym usługę „geofencing”, dzięki której użytkownik jest powiadomiony np. o tym, że pojazd zbliża się do określonego obszaru, przykładowo miejsca dostawy.
Biodiesel B100 FAME
Aby jeszcze lepiej wspierać klientów w dalszej ekologizacji, od początku 2025 roku dostępne będą wersje silników PACCAR MX, które można zasilać biodieslem B100 FAME. Z kolei w ciągnikach niskopodłogowych (Lowdeck) dostępne są teraz fartuchy boczne, poprawiające aerodynamikę, co przekłada się na zwiększenie wydajności pojazdu.
W zakresie bezpieczeństwa, w tym widoczności pośredniej i pośredniej, samochody wyróżniają mędzy innymi nisko poprowadzone dolne krawędzie szyb, drzwi z oknem krawężnikowym oraz zaawansowane kamery cyfrowe. Wytrzymała struktura nadwozia, opatentowany system zaprogramowanego przemieszczenia kabiny (ProCaDis) oraz układ kontrolowanego odkształcenia kolumny kierownicy (CoDeS) sprawiają, że modele XD, XF, XG i XG+ przodują także w zakresie bezpieczeństwa biernego. Pełna gama fabrycznie montowanych zaawansowanych układów wspomagających kierowcę (ADAS) wspiera bezpieczeństwo aktywne. Do tego najnowsza generacja zaawansowanego układu hamowania awaryjnego (Advanced Emergency Braking System) została wyposażona w czujniki radarowe (dwa dalekiego i jeden krótkiego zasięgu) oraz kamerę, gwarantując w pełni autonomiczne hamowanie awaryjne w celu uniknięcia kolizji z niechronionymi użytkownikami dróg znajdującymi się przed pojazdem. Dodatkowy radar odpowiada za nową funkcję Drive-off Assist, która wykrywa szczególnie narażonych uczestników ruchu (np. pieszych czy rowerzystów) i ostrzega kierowcę o ich bliskości, gdy auto stoi lub rusza. Z kolei układ Event Data Recorder rejestruje obrazy i dane po aktywacji ostrzeżenia o hamowaniu z wykorzystaniem układu AEBS, a układ DAF Side & Turn Assist ostrzega kierowcę, gdy piesi, rowerzyści lub inne pojazdy znajdują się w martwych polach występujących na całej długości zestawu – aż do tylnej krawędzi naczepy lub przyczepy.
Ponadto każdy pojazd nowej generacji będzie wyposażony w system Speed Limit Recognition, który informuje kierowcę o aktualnych ograniczeniach prędkości i ostrzega go w przypadku ich przekroczenia. Natomiast Lane Departure Warning System pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji, alarmując kierowcę o potencjalnie niezamierzonych zmianach pasa ruchu.
Nowa kamera cofania pokazuje zaś na wyświetlaczu w kabinie, co dzieje się z tyłu pojazdu. Asystent świateł drogowych High Beam Assist (opcjonalny) automatycznie wyłącza światła drogowe, gdy inne pojazdy nadjeżdżają z przeciwnej strony lub jadą z przodu. Z kolei funkcja sygnału zatrzymania awaryjnego Emergency Stop Signal, zastosowana już w poprzednich ciężarówkach DAF, przestrzega innych użytkowników dróg poprzez miganie świateł awaryjnych o gwałtownym obniżeniu prędkości pojazdu.
Poza tym standardem stają się nowe funkcje, jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo kierowcy. DAF Drowsiness Detection ocenia czujność kierowcy i alarmuje go, gdy wymagana jest przerwa. Dostępne jest też przygotowanie pod blokadę alkoholową (Alcohol Interlock), ułatwiające montaż urządzenia umożliwiającego uruchomienie silnika dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu
Komfort
Najnowsze modernizacje układu napędowego, obniżające prędkość obrotową silnika, oznaczają że w kabinie jest ciszej podczas jazdy. Modyfikacje wprowadzone w silnikach, w połączeniu z nową strategią zmiany biegów, poprawiają właściwości jezdne dzięki jeszcze płynniejszej zmianie przełożeń.
Przy tym nowa internetowa platforma zarządzania flotą PACCAR Connect umożliwia korzystanie ze skomunikowanej nawigacji taboru oraz przesyłanie całej zaplanowanej trasy bezpośrednio na ekran dodatkowy pojazdu, co poprawia warunki pracy kierowcy. Opcja „Wyznaczanie trasy dla ostatniej/pierwszej mili” zwiększa zarówno wydajność jazdy, jak i komfort kierowcy. Funkcja ta pozwala rozwiązać często występujący problem braku możliwości dotarcia do określonej lokalizacji ze względu na ograniczenia ruchu w obszarze załadunku lub rozładunku.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent