Jako ważny gracz w dekarbonizacji transportu, Renault Trucks intensyfikuje swoje inicjatywy, elektryfikując wewnętrzne przepływy logistyczne. Pierwszy etap tego projektu obejmuje elektryfikację transportu osi między fabrykami w Lyonie i Bourg-en-Bresse. 450 000 km każdego roku pokonywanych między tymi dwoma zakładami produkcyjnymi będzie obsługiwane przez Dupessey&Co i Transports Chazot przy użyciu pięciu 44-tonowych zestawów z pojazdami elektrycznymi Renault Truck E-Tech T.

„Stosowanie tutaj w Renault Trucks rozwiązań, które oferujemy naszym klientom”. Tak Renault Trucks mogłoby podsumować swoje podejście do elektryfikacji logistyki, które działa już od kilku dni.

Dzięki wprowadzeniu na rynek elektrycznej ciężarówmki o dużej ładowności, która stanowi prawdziwy krok naprzód w dystrybucji międzyregionalnej, francuski podmiot zdecydował się przejść na ciągniki Trucks E-Tech T 4×2 w celu dostarczania osi do zakładu w Bourg-en-Bresse.

W praktyce dwóch partnerskich przewoźników zostało wybranych do realizacji tego zadania w ciągu najbliższych sześciu lat, a mianowicie Dupessey&Co Group i Transports Chazot.

Pięć elektrycznych ciężarówek, każda załadowana 22 tonami sprzętu, będzie wykonywać dwa kursy dziennie (360 km), aby dostarczać osie wyprodukowane w zakładzie w Lyonie do fabryki w Bourg-en-Bresse, gdzie montowane będą ciężkie ciężarówki. W zależności od przepływu ładunków, liczba dostaw może zostać zwiększona, nawet do siedmiu ciężarówek na drodze w ciągu jednego dnia. Ciężarówki będą wymagały tymczasowego ładowania trwającego 45-50 minut raz dziennie w Lyonie, gdzie specjalnie w tym celu utworzono stację ładowania. Pojazdy będą również ładowane każdego wieczoru w bazach dwóch przewoźników. Ta elektryfikacja logistyki pozwoli na przejechanie 440 000 kilometrów przez pojazdy elektryczne, redukując emisję CO2 o 375 ton rocznie.

Zastosowanie w Renault Trucks rozwiązań i metod transportu bezemisyjnego oferowanych klientom

Koncern pragnie być wzorem dla podmiotów z branży i swoich klientów, w swoich działaniach wdrażając oferowane im rozwiązania w zakresie mobilności zdekarbonizowanej. Przed elektryfikacją przepływów logistycznych między Lyonem a Bourg-en-Bresse konieczne było zbadanie wykonalności projektu. W tym celu zespoły Renault Trucks wykorzystały to samo oprogramowanie, które proponują klientom, a mianowicie Range Simulator. Oblicza ono, gdzie, kiedy i jak długo ładowanie jest wymagane, na podstawie czterech głównych parametrów, takich jak: użytkowanie ciężarówki, jej ładunek i wyposażenie, temperatura zewnętrzna i topografia.

Po zakończeniu tej diagnozy ustalane jest wymagane rozmieszczenie urządzeń do ładowania, aby zapewnić optymalne wykorzystanie. W rezultacie w zakładzie Saint-Priest zainstalowano dwa terminale o mocy 360 kW (każdy z 2 punktami ładowania), aby zarządzać tymczasowymi opłatami za różne ciężarówki w optymalnych warunkach. Bruno Blin, prezes Renault Trucks, wyjaśnia „ Długo i ciężko pracowaliśmy nad elektryfikacją tej pierwszej trasy logistycznej, wybierając osie między Lyonem a Bourg-en-Bresse, gdyż jest to przepływ będący symbolem działalności Renault Trucks, z bardzo dużymi ograniczeniami operacyjnymi, szczególnie pod względem wydajności i precyzji. Uruchomienie tego projektu stanowi kolejny przykład naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie dekarbonizacji mobilności. W Renault Trucks tego rodzaju projekt pomaga nam budować nowy model transportu. Naszym celem na rok 2030 jest elektryfikacja naszej logistyki na ogromną skalę, przy czym wszystkie przepływy między naszymi zakładami produkcyjnymi będą realizowane przy użyciu pojazdów elektrycznych” .

Renault Trucks pracuje obecnie nad elektryfikacją kilkunastu innych przepływów logistycznych, które mają zostać uruchomione w nadchodzących miesiącach i latach, głównie dzięki systemowi pojazdów sztafetowych, umożliwiającego wykorzystywanie samochodów z napędem elektrycznym na coraz dłuższych dystansach.

 

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent