Uzyskanie tyle zasięgu, ile potrzeba – ciągnik 4×2 z bateriami o pojemności 728 kWh jest już dostępny/ Scania 360 modułowe portfolio usług dla ogółu klientów na wszystkich rynkach. Scania ProDriver – cyfrowy coaching dla rozwoju zawodowego kierowcy. Wszystko od Super i V8 do EM C1-4, najnowszej maszyny elektrycznej Scania. Na stoisku na targach IAA pokazano pięć ciężarówek, dzięki modułowym rozwiązaniom reprezentujących trzy różne sposoby redukcji emisji CO2: biodiesel, biogaz lub elektryfikacja.

Scania wystawiła się na targach IAA Transportation ze swoją najbardziej kompleksową, różnorodną i przyjazną dla użytkownika ofertą. Nacisk położono na zrównoważony rozwój, digitalizację i kompletne rozwiązania dla branży transportowej, która ma ulec transformacji. Na stoisku zademonstrowano zaangażowanie w oferowanie kompletnych, dopasowanych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy klient woli biodiesel, biogaz czy zelektryfikowane ciężarówki, Scania może zaproponować modułowe rozwiązania konserwacyjne, rozwiązania ładowania, usługi połączone i inne środki, zapewniające każdemu klientowi najlepszy możliwy całkowity koszt eksploatacji. Stefano Fedel, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Scanii, powiedział „Skupiamy się na dostarczaniu nowej energii wszystkim nabywcom transportu, którzy zobowiązali się do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Niezależnie od ich indywidualnej działalności, Scania może stworzyć dla nich modułowe rozwiązanie dostosowane do ich konkretnych potrzeb”.

Scania wystawiła wszystko, od najnowszego zwycięzcy nagrody Green Truck Award z silnikiem spalinowym o mocy 460 KM, który może pracować na HVO, po ciągnik elektryczny z akumulatorem o pojemności nie mniejszej niż 728 kWh zainstalowanej energii. A cały „sprzęt” uzupełniają tzw. inteligentne usługi cyfrowe w zakresie finansowania, ubezpieczenia, konserwacji, ładowania i szkolenia kierowców. Razem tworzą one dostosowane rozwiązania, przekładające się na wydajność, rentowność i zrównoważony rozwój. Fedel dodaje „Nic nie napawa mnie większą dumą niż nasza zdolność do tworzenia dokładnie odpowiednich rozwiązań dla każdego indywidualnego klienta. Na przykład mamy teraz trzy różne maszyny elektryczne, dostępne w dziewięciu poziomach mocy wyjściowej, co jest czymś wyjątkowym. To samo dotyczy naszych zestawów akumulatorów: modułowe myślenie firmy Scania zapewnia zoptymalizowane rozwiązania dla klientów, dzięki którym mogą oni mieć odpowiednią ilość zainstalowanej energii w swoich ciężarówkach i uzyskać większą ładowność”.

Modułowość – dostarczanie rozwiązań BEV dla wszystkich

Scania szybko poszerza obecnie swoją ofertę BEV. Jest bowiem w stanie zastosować swoje modułowe podejście do rozwiązań elektrycznych. Oprócz dużej różnorodności maszyn elektrycznych i opcji dotyczących zestawów akumulatorów, może oferować różne podwozia, przystawki odbioru mocy, warianty kabin i szereg osi, w tym konfigurację osi napędowej 6×4 dla pojazdów BEV – bardzo pożądaną opcję. Fedel wskazuje „Nasze legendarne modułowe myślenie Scania równie dobrze sprawdza się w przypadku rozwiązań BEV. Pomaga nam dostarczać klientom wartość w tempie i na poziomie, które w przeciwnym razie nie byłyby możliwe. Wymaga to dodatkowego inteligentnego myślenia, gdy coś rozwijamy, ale to się opłaca niemal natychmiast. Możemy zoptymalizować takie aspekty, jak zasięg w stosunku do ładowności, na przykład, i upewnić się, że rozwiązanie dla klienta jest idealne do jego rzeczywistej eksploatacji”.

W 2024 roku stało się jasne, że proponowane przez podmiot rozwiązania BEV są naprawdę najwyższej jakości z perspektywy użytkownika i odpowiadają temu, czego oczekują klienci. Opinie klientów, testy prasowe i inne działania potwierdziły, że BEV Scania są wydajne, ciche i działają dokładnie tak, jak obiecują — lub nawet lepiej — w kwestii właściwości jezdnych, zasięgu i ładowania. W rezultacie BEV Scania to w pełni rozwinięte rozwiązania, mogące działać pod każdym względem. Oczywiste pozostaje jednak, że rzeczy wokół nich, takie jak infrastruktura ładowania, muszą się poprawić, zanim nastąpi przełom w zakresie BEV. Fedel ocenia „Cała branża transportowa zmaga się z takimi aspektami, jak ładowanie, brak odpowiednich dotacji i inne niepewności, tworzące mentalną blokadę dla niektórych klientów. Tworzymy partnerstwa, aby wspierać i edukować ich na temat możliwości. Moim zdaniem wielu klientów, mających stałe trasy i możliwość ładowania w bazie i miejscu docelowym, mogłoby już zmienić sposób, w jaki działają”.

Na czele cyfryzacji Scania wprowadza dwie nowe usługi, opierające się na cyfryzacji i ogromnym doświadczeniu firmy w zakresie pojazdów połączonych. Scania znajduje się na czele z rozwiązaniami cyfrowymi, wspierającymi działalność klientów, utrzymując pojazdy w stanie operacyjnym i pod pełną kontrolą. Dzięki nawiązaniu połączenia między portalem My Scania a aplikacją Scania Driver, Interakcja wewnątrz firm też stanie się łatwiejsza i bardziej wydajna. Pozycjonowanie, kontrole przed jazdą, pozostały czas jazdy i inne kluczowe zadania staną się łatwe w zarządzaniu. Fedel ocenia „Wokół wszystkich naszych ciężarówek, niezależnie od ich specyfikacji, stworzyliśmy kompletny, cyfrowy ekosystem. Nasi klienci naprawdę doceniają to, że dodajemy różne zdigitalizowane usługi z zamiarem ułatwienia życia zarówno przewoźnikom, jak i kierowcom. Pojedynczy punkt dostępu do obsługi takich rzeczy, jak ubezpieczenie, konserwacja, finansowanie lub wymiany zapobiegawcze, daje zarówno rentowność, jak i wyjątkowy czas sprawności”.

Pojazdy prezentowane na stoisku Scania na targach IAA Ciągnik z zainstalowaną pojemnością akumulatora 728 kWh Ten konkretny pojazd jest wyjątkowy pod wieloma względami; dwa najbardziej oczywiste aspekty to jego układ napędowy i pojemność akumulatora. Będzie to pierwszy raz, kiedy Scania zaprezentuje swoją nową maszynę elektryczną EM C1-4. Ma jeden silnik elektryczny, cztery biegi i jest dostępna w nie mniej niż pięciu różnych poziomach mocy (to wersja 400 kW). EM C1-4 będzie układem napędowym o dużej objętości w ofercie pojazdów elektrycznych i ma potencjał do zasilania szerokiej gamy zastosowań – pod wieloma względami to odpowiednik 13-litrowego silnika spalinowego. Drugą rzeczą, która wyróżnia się w tej ciężarówce, jest pojemność akumulatora, równa nie mniej niż 728 kW, co uzyskano poprzez dodanie siódmego zestawu akumulatorów pod kabiną. Oznaczałoby to, że czterdziestotonowy zestaw miałaby zasięg co najmniej 530 kilometrów przed koniecznością naładowania. Scania chętnie jednak podkreśla, że klienci lepiej wychodzą, biorąc pod uwagę zasięg, którego faktycznie potrzebują, niż maksymalizując potencjalny zasięg; nie ma sensu zabierać ze sobą większej liczby akumulatorów niż wymaga tego zadanie. Na przykład, zadowalanie się zainstalowaną pojemnością 520 kW oznaczałoby zwiększony ładunek i możliwość krótszego rozstawu osi.

Typ układu napędowego – elektryczny

Typ podwozia A4x2NB

Kabina CR20H Rozstaw osi (mm) 4150

Silnik EM C1-4 400 kW

Moment obrotowy (Nm) 3520

Skrzynia biegów GE14M1, 4 biegi

Przełożenie osi tylnej 3,36

Pojemność akumulatora (kWh) 728

Zasięg (km) <532 km przy 40 t

Ładowanie CCS2

Moc ładowania (kWh) 375

GTW (tony) 64 **

Mocny samochód BEV z wymiennym nadwoziem

Ten samochód z wymiennym nadwoziem reprezentuje najmocniejsze maszyny elektryczne Scania, P160+ i jest dostępny w dwóch poziomach mocy, 400 lub 450 kW. Dzięki konfiguracji 6×2 i maksymalnemu zasięgowi ponad 500 kilometrów stanowi idealny przykład ciężarówki BEV o pojemności pozwalającej na wykonywanie szerokiej gamy operacji i zadań. W odpowiednich warunkach (ładowarka o wystarczającej mocy) może się ładować od zera do 100 procent w ciągu 85 minut, ale typowa sesja ładowania wynosiłaby od 20 do 80 procent przy normalnym użytkowaniu. Masa całkowita zestawu może wynosić do 45 ton, a samo auto ma niezbędne możliwości odbioru mocy do zasilania żurawi podpór lub zabudowy hakowej. Moment obrotowy silnika, równy 2800 Nm, jest zaś porównywalny z klasycznymi silnikami V8.

Typ układu napędowego – elektryczny

Typ podwozia B6x2*4NB

Kabina CR20N

Rozstaw osi (mm) 4750

Silnik P160+, 400 kW (540 KM)

Moment obrotowy (Nm) 2800

Skrzynia biegów GE281, 6 biegów

Pojemność akumulatora (kWh) 624

Zasięg (km) 520 km

Ładowanie CCS2

Moc ładowania (kWh) Maks. 375

Czas ładowania przy maks. moc 0-100% w 85 min GTW (tony) 45 **

Nietypowy rodzaj hybrydowej ciężarówki na gaz

Ta ciężarówka R 460 z silnikiem na biogaz jes nietypowa. Układ napędowy, najmocniejszy i najbardziej energooszczędny silnik na biogaz Scanii, jest już dość dobrze znany, ale nie tego dotyczyła tu kwestia. Ważna jest mianowicie instalacja zbiornika – na sprężony biogaz (CBG) z jednej strony i skroplony biogaz (LBG) z drugiej. Tę ciężarówkę można zatankować na dowolnej stacji paliwowej przeznaczonej dla ciężarówek w Europie. LBG oferuje większy zasięg dzięki większej gęstości, podczas gdy stacje tankowania CBG są obecnie w Europie bardziej powszechne. Kierowca nie zauważy żadnej różnicy, niezależnie od tego, który zbiornik zasila silnik: gdy gaz dociera do wtryskiwaczy, silnik nie rozpoznaje, jak był wcześniej przechowywany. Niemniej kierowca zauważy jedną kwestię – silniki gazowe są mniej hałaśliwe. Biometan, ulepszony do postaci biogazu, byłby paliwem pierwszego wyboru dla tej ciężarówki ze względu na redukcję emisji CO2 nawet o 90 procent. Klienci prawdopodobnie wybiorą jeden z dwóch systemów, a nie oba. Jednak, bez względu na to, czego klient potrzebuje lub co jest dostępne, Scania może zapewnić mu indywidualne rozwiązanie zasilane gazem ziemnym, z zasięgiem do 1800 kilometrów z zasilaniem LBG.

Typ podwozia A4x2NA

Kabina CR20 Silnik

OC13 104 460 KM (Gaz) (338 kW)

Moment obrotowy (Nm) 2300 przy 1000 – 1300 obr/min

Rozstaw osi (mm) 3850

Skrzynia biegów G25CM1

Oś tylna R756

Przełożenie tylnej osi 2,53

Retarder R4700D

Pojemność zbiornika (litry i kg) 608 CBG + 400 LBG

Oś przednia (kg) 7500

Oś tylna (kg) 11 500 DMC (kg)

DMC solo 18 000 (kg) zestawu 40 000 kg

Zwycięzca Green Truck – najbardziej oszczędna ciężarówka z silnikiem Diesla

Ta właśnie ciężarówka jest aktualnym mistrzem prestiżowego niemieckiego testu porównawczego „Green Truck”, organizowanego corocznie przez magazyny „Trucker” i „Verkehrsrundschau”. Konkurs rozpoczął się w 2011 roku i odbył się już 14 razy. Do tej pory Scania łącznie zwyciężyła dziewięć razy, cztery razy zajęła drugie miejsca i jedno raz piąte miejsce, w pierwszym roku edycji zawodów. Nie trzeba dodawać, że żadna inna marka nie jest nawet blisko rekordu Scanii. Najlepsza ciężarówka w próbie jest identyfikowana poprzez zastosowanie wzoru, obejmującego wszystkie istotne aspekty efektywności transportu i zrównoważonego rozwoju, takie jak: zużycie paliwa, średnią prędkość, zużyta objętość AdBlue i masa ciężarówki (im lżejsza, tym lepiej). Więc co jest takiego wyjątkowego w tej ciężarówce Scania? Dlaczego na dystansie 100 km jest średnio o 0,4 litra bardziej oszczędny w porównaniu do drugiego miejsca? Prosta odpowiedź brzmi – nic. To jest to, co robimy. Ta Scania 460 R to standardowa ciężarówka produkcyjna, chociaż wyposażona w odpowiednie przełożenia do dróg poza Monachium, z których korzystają organizatorzy Green Truck. Ma silnik Super, jest lekka (7040 kilogramów), mocna i wyposażona w najnowszą wersję systemu Scania do aktywnego przewidywania i tempomatu. A najlepsze w tym wszystkim: każdy ambitny klient może zamówić swojego zwycięzcę Green Truck o dokładnie takiej samej specyfikacji i takich samych osiągach.

Typ układu napędowego ICE (diesel/HVO/biodiesel)

Typ podwozia A4x2NA

Kabina CR20H

Silnik DC13 175 460 KM

Moment obrotowy (Nm) 2500 przy 900 – 1290 obr./min

Rozstaw osi (mm) 3750

Skrzynia biegów G25CM

Oś tylna R756

Przełożenie tylnej osi 2,53

Retarder lub CBR

Tylko hamulec kompresyjny

Pojemność zbiornika (litry) 420

Oś przednia (kg) 7500 kg

Oś tylna (kg) 11500 kg Masa: 7040 kg **

Kiedy liczą się moc i wytrzymałość

Ta ciężarówka pokazuje, jak prawdziwą moc, oszczędność paliwa i niższą emisję CO2 można połączyć w jednym pojeździe. Legendarne silniki V8 firmy Scania mogą być zasilane HVO lub innymi biodieslami (dwa z czterech poziomów mocy), osiągając redukcję emisji CO2 nawet o 90 procent. Niezależnie od tego, jakie paliwo jest używane, silnik o mocy 660 KM i momencie obrotowym 3300 Nm sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagających operacjach. Nic dziwnego, że ta jednostka Scania V8 bywa tak popularna wśród osób, które w lasach krajów nordyckich jeżdżą 64-tonowymi zestawami do transportu drewna. Ten konkretny pojazd wyposażono w skrzynię biegów Scania Opticruise G33 i retarder Scania 4700D, oba bardzo przydatne i przyczyniające się do doskonałego całkowitego kosztu posiadania. Skrzynie biegów serii G dla Scania Opticruise zostały niedawno uzupełnione o wersję G38, specjalnie przeznaczoną do połączenia z 16-litrowymi silnikami V8 Scania o mocy 770 KM i momencie obrotowym 3700 Nm.

Typ silnika: ICE (diesel/HVO/biodiesel)

Typ podwozia A4x2NB

Kabina CS20H

Silnik DC16 122/660 KM 485 kW

Moment obrotowy (Nm) 3300 Nm przy 950–1400 obr./min

Rozstaw osi (mm) 3759

Skrzynia biegów G33CM1

Oś tylna R756

Przełożenie tylnej osi 2,53

Retarder R4700D

Pojemność zbiornika (litry) 1040

Oś przednia (kg) 8000

Oś tylna (kg) 11500

Services 360 na targach IAA – krok naprzód w dziedzinie napraw i konserwacji: w całej Europie Scania wprowadza jednolity modułowy portfel usług

Scania wprowadza nowy, modułowy portfel usług, który ułatwia międzynarodowym klientom zakup dostosowanych rozwiązań niezależnie od tego, gdzie działają. Inicjatywa firmy jest pierwszą tego typu inicjatywą w branży i wzmacnia pozycję podmiotu jako najbardziej zorientowanego na klienta producenta OEM w branży transportu ciężarowego, zarówno w odniesieniu do pojazdów, jak i usług. Wdrażanie rozpoczyna się w Europie.

Mikael Blom, Product Manager w Scania, stwierdza „Wprowadzenie to następuje w momencie, gdy widzimy, że nasi klienci rosną i prowadzą z nami interesy w większej liczbie krajów jednocześnie. Pojazdy są coraz częściej używane poza granicami kraju, a floty stają się coraz większe. Dzięki Services 360 Scania staje się pierwszym producentem OEM mogącym zaoferować właścicielom flot łatwy sposób dostępu i zakupu dokładnie tych samych rozwiązań w całej Europie. Nazwy usług, ich treść i warunki korzystania z nich tradycyjnie były w najlepszym razie sprawą krajową w branży transportowej. Scania poprawia teraz doświadczenia klientów, wprowadzając modułowe, kompletne rozwiązania, w których klienci ustalają poziom treści w dialogu ze Scania. Następnie wszyscy klienci Scanii będą dokładnie wiedzieć, czego mogą się spodziewać – podobnie jak cała sieć serwisowa. Od teraz europejscy właściciele flot mogą mieć pewność, że gdziekolwiek się udadzą na kontynencie, otrzymają pełne uznanie i wsparcie dla swojego kompletnego rozwiązania serwisowego. Usługi 360 przynoszą prawdziwe korzyści klientom i są podstawą do przeniesienia doświadczeń klientów na nowy poziom”.

Wdrażanie rozpocznie się w Europie, ale będzie kontynuowane w innych regionach. Usługi 360 będą stanowić podstawę do oferowania klientom dopasowanych rozwiązań serwisowych, niezależnie od tego, gdzie się znajdują lub gdzie działają. Dzięki standaryzowanym, opartym na danych usługom Scania może zaoferować swoim klientom wszystko, od zwiększonego czasu sprawności po spokój ducha. Portfolio usług składa się z wstępnie zdefiniowanych bloków konstrukcyjnych, które są takie same w całej Europie. Klienci mogą wybierać wszystko, od podstawowej konserwacji po unikatowe usługi z elastyczną konserwacją: konserwacją opartą na stanie, która zazwyczaj umożliwia dłuższy czas sprawności i mniej wizyt w warsztacie. lub opcję Scania ProCare z zapobiegawczą wymianą kluczowych podzespołów i usługami cyfrowymi, takimi jak pozycjonowanie floty i wydajność pojazdu, co daje właścicielom flot maksymalne wykorzystanie ich pojazdów. Scania wprowadza również Max24, usługę – i obietnicę – że zepsute ciężarówki wrócą na drogę w ciągu 24 godzin, niezależnie od tego, gdzie w Europie działają. Blom dodaje „Zapobiegawcze wymiany zostaną uzupełnione o nową usługę o nazwie Scania Guardian. Klienci z umową Scania Guardian otrzymają od nas ostrzeżenie, zanim coś się zepsuje lub zawiedzie, na podstawie łączności, naszych danych generowanych przez użytkowników i algorytmów. To najlepszy sposób na utrzymanie ciężarówek na drodze i w produkcji”.

Profesjonalne prowadzenie pojazdów dzięki nauce w formie gry: Scania wprowadza ProDriver na targach IAA — stworzone dla kierowców, z kierowcami

Zabawna, ale praktyczna cyfrowa usługa coachingowa dla rozwoju zawodowego kierowców, odpowiednia do transportu dalekobieżnego i regionalnego, z oszczędnością paliwa do 5%. Dane bezpośrednio ze źródła pomagają kierowcom przyjąć zrównoważone nawyki jazdy. Zupełnie nowe ciężarówki Scania ICE 2025 są wyposażone w pakiet Scania ProDriver; dotyczy także floty mobilnej. Digitalizacja to sposób na skalowanie rozwoju kierowców do nowych poziomów, umożliwiając bezproblemową dostępność 24/7. Część oferty cyfrowej premium Scania, pierwszej w branży i napędzającej przejście na bardziej zrównoważony system transportu.

Scania wprowadza teraz Scania ProDriver, w pełni cyfrową usługę coachingową, która przenosi rozwój kierowców na nowy poziom. Obiecuje ona oszczędność paliwa nawet do pięciu procent, przekształcając spostrzeżenia w działania w zabawnym, ale praktycznym procesie, inspirowanym nauką w formie gry, a nie tradycyjnym szkoleniem lub wskazówkami. Andrea Wetterberg, dyrektor ds. portfolio usług w Scania, wyjaśnia 'Kwestia dotyczy zwiększenia wiedzy kierowców i jest to sposób na bezproblemową naukę nowych umiejętności przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dzięki tej usłudze możemy pomóc naszym klientom zmniejszyć zużycie paliwa i poprawić całkowity koszt posiadania oraz pomóc im osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. To wspaniale, że teraz mamy cyfrową usługę skupioną na kierowcach. To oni mają bezpośredni wpływ na to, jak dobrze nasze ciężarówki z silnikiem spalinowym (ICE) radzą sobie na drogach. Naszym celem jest, aby bycie oszczędnym kierowcą było przyjemne i satysfakcjonujące”.

Dostęp do ProDriver można uzyskać za pośrednictwem aplikacji Scania Driver i My Scania. Jest ona przeznaczona dla ciężarówek z silnikami spalinowymi i najlepiej nadaje się do transportu dalekobieżnego i regionalnego oraz do innych zadań. Usługa ta opiera się na parametrach jazdy, takich jak praca na biegu jałowym czy przewidywanie i jazda bez obciążenia, oraz wykorzystuje rzeczywiste dane dotyczące jazdy, aby przekształcić wiedzę w nowe, zrównoważone nawyki jazdy. Przez wiele lat Scania świadczyła bardzo cenioną usługę Driver Evaluation. Teraz, dzięki ProDriver jako dodatkowi do usług zarządzania kierowcami, podmiot może również wspierać kierowców w zrozumieniu, jak zmienić swoje zachowanie za kierownicą, a co równie ważne, dać im motywację do tego.

Scania ProDriver to cyfrowa usługa ukierunkowana na wzmocnienie pozycji kierowców i rozwijanie ich umiejętności, skupiając się na oszczędzaniu paliwa. Kierowcy otrzymają zwięzłe, namacalne materiały edukacyjne, takie jak teksty, filmy i lekcje audio oraz angażujące zadania, aby wypróbować to, czego się nauczyli. Kierowcy będą też nagradzani za podtrzymywanie motywacji. Menedżerowie flot będą mogli śledzić zaangażowanie kierowców, aby zachęcać ich do postępów w nauce. Zautomatyzowany proces analizy uwolni czas kierowców, aby mogli poświęcić go innym zadaniom. Wszystko to pod parasolem oszczędności kosztów i emisji. „Scania ProDriver to początek czegoś nowego”, mówi Wetterberg. „Dzięki usłudze ProDriver możemy wspierać naszych klientów na każdym etapie, od zwiększania doskonałości jazdy i bezpieczniejszej jazdy po obniżanie zużycia paliwa i wpływu na środowisko”. Lekcje są wprowadzane do aplikacji w formie filmów, tekstów, zdjęć lub nagrań audio oraz zadań. My Scania to kanał, za pomocą którego menedżerowie flot mogą śledzić postępy kierowców. W 2025 roku wszystkie nowe ciężarówki Scania z silnikami spalinowymi zostaną wyposażone w Scania ProDriver. Oczywiście ProDriver jest przy tym dostępny dla już istniejących ciężarówek Scania. Wetterberg dodaje „Scania ProDriver nie zastępuje regularnego szkolenia kierowców, ale naprawdę zwiększa możliwości dalszego rozwoju kierowców zawodowych. Oferowanie cyfrowej usługi do zarządzania kierowcami na taką skalę jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w branży, które naszym zdaniem będzie miało znaczący wpływ na działalność transportową”.

       Tekst: Jarosław Brach

       Zdjęcia: Producent