BMC wprowadza na rynek nowy, w pełni elektryczny, niskopodłogowy autobus miejski, należący do serii Procity i nazwany 12 M Elektrikli. Od innych przedstawicieli serii Procity wyróżnia się on nie tylko kompletnie innym wyglądem, ale także – co zrozumiałe – zupełnie odmienną budową. Pojazd ten nie powstał bowiem poprzez prostą elektryfikację bazowego, 12-metrowego, tradycyjnego modelu Procity, lecz został zbudowany z maksymalnym uwzględnieniem specyfiki wariantów w pełni elektrycznych.

Wizualnie model prezentuje się niezwykle świeżo, co podkreślają liczne linie poprowadzone ukośnie, w tym na ścianie przedniej, z boków i z tyłu. Duże są też powierzchnie przeszklone, a akumulatory umieszczono na dachu, osłaniając je z boków przemyślany panelami, stanowiącymi naturalne przedłużenie poszczególnych ścian. Przy tym o ile z boków i z tyłu te partie są pionowe, o tyle z przodu poprowadzoną ją ukośnie – nieco łukowato.

Niemniej ważniejsze niż te aspekty czysto wizualne są kwestię związane z szeroko pojętą technologią, przekładające się na zagadnienia związane z długością życia i TCO. W tym obszarze BMC postawiło na umiejętne połączenie rozwiązań rodzimych – tureckich i importowanych. W rezultacie osprzęt i systemy elektryczne w przeważającym stopniu dostarcza krajowa korporacja Aselsan, ściśle związana także z segmentem zbrojeniowym. Powyższe ma zabezpieczać m.in. właściwe jakość i wytrzymałość. Od Aselsan pochodzą przykładowo silnik i baterie. Silnik – marka/model – HSVM – 287 ASELSAN to silnik asynchroniczny z magnesami trwałymi. Jego moc maksymalna wynosi 250 kW, maksymalny moment obrotowy 2700 Nm. Baterie zaś – marka/model

– LTO, Aselsan cechują się pojemnością 111,6 kWh (4 x 27,9 kWh i napięciem 607 V (standardowo). Oś przednia to z kolei niezależnie zawieszona, sprawdzona oś ZF, o nośności nominalnej 7500 kg. Oś tylna to natomiast oś napędowa, portalowa także produkcji niemieckiego ZF, o nośności nominalnej 12500 kg, Zawieszenie osi przedniej zawiera po dwa miechy pneumatyczne i amortyzatory teleskopowe, osi tylnej po cztery miechy pneumatyczne i także po cztery amortyzatory teleskopowe. Do tego dochodzi elektroniczny system regulacji wysokości zawieszenie pneumatycznego ECAS, z funkcja przyklęku po prawej stronie, dla ułatwienia i tym samym przyspieszenia operacji wsiadania i wysiadania. Przy tym na felgach o rozmiarze 8,25 x 22,5 założono opony o rozmiarze 275/70R 22,5, z przodu pojedyncze, z tyłu podwójne.

Poza tym samo podwozie ma budowę monocoque – monolityczną (pełna niska podłoga), rozbudowany pokładowy 24-voltowy układ elektryczny obejmuje sprzęt komputerowy, baterie 2 x 12 V / 240 Ah oraz konwerter DC/DC 7,5 kW. W układzie kierowniczy zastosowano przekładnię wspomaganą hydraulicznie. Układ hamulcowy, dwuobwodowy, pneumatyczny,dostał hamulce tarczowe oraz ma systemy EBS/ASR i ESC. Klasyczny zwalniacz zastępuje hamowanie regeneracyjne – rekuperacyjne, w trakcie którego silnik elektryczny pracuje jako prądnica, aktywowane za pomocą pedału hamulca lub regulowanej dźwigni.

W skład wyposażenia standardowego wchodzą m.in.: podgrzewacz, klimatyzacja, ręcznie rozkładana rampa dla pasażerów niepełnosprawnych lub z wózkami, automatyczny system wykrywania pożaru, elektrycznie podgrzewane lusterka boczne, oświetlenie wewnętrzne wykonane w technologii LED, wskaźnik linii – światła obrysowe również technologi LED, izolowana – obudowana kabina kierowcy, tzw. cyfrowa tablica rozdzielcza, układ chłodzenia silnika z wentylatorem hydrostatycznym pod osłoną zabezpieczającą silnik, przestrzeń robocza kierowcy zgodna z VDV, ładowanie za pomocą pantografu, przednie światła przeciwmgielne, grzejnik konwektorowy, odmrażacz oraz regulowana kierownica (DWP) zintegrowana z tablicą przyrządów.

Na liście wyposażenia opcjonalnego znalazły się m.in.: kamery bezpieczeństwa i system nagrywania, monitory LCD, system zliczania pasażerów, centralny układ smarowania, system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), ładowarki USB, pokładowy system ogłoszeń – informacji pasażerskiej, lusterka typu Ram, czujnik parkowania, drzwi z pełnym napędem elektrycznym elektrycznie sterowana rampa dla pasażerów niepełnosprawnych, system obserwacyjny z kamerą oraz inne dodatkowe opcje według uznania klienta.

Zasadnicze wymiary i masy tego autobusu są następujące: rozstaw osi 5850 mm, maksymalna długość 12090 mm, maksymalna szerokość 2550 mm, maksymalna wysokość 3320 mm, wysokość wewnętrzna 2370 mm, zwis przedni 2840 mm, zwis tylny 3400 mm, rozstaw kół z przodu 2096 mm, rozstaw kół z tyłu 1832 mm, wysokość wejścia 340 mm, szerokość wewnętrzna 2410 mm.

Pojemność roboczą określono natomiast na 97 osób, w tym 31 siedzących oraz 66 stojących.

Produkcja i dostawy tego modelu mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Wojciech Traczuk z Autobagi Polska stwierdza „To jest nowy, ciekawy wyrób. Chcemy go – co oczywiste – przedstawić też polskim odbiorcom. Myślę, że optymalnie łączy on z jednej strony koszty, w drugiej zdolność do generowania przychodów poprzez wysoki poziom pojemności roboczej. To z całą pewnością jeden z jego zasadniczych atutów, analogicznie jak wysokiej jakości komponenty i same technologie wykonania. To z kolei oznacza relatywnie niskie TCO oraz bardzo dobrą wartość relacji przychody/koszty. Myślę, że tu BMC broni się samo. Do tego dodajemy odpowiednie i wymagane przez rynek wsparcie popsrzedażowe w zakresie pomocy w przygotowaniu bazy i ułatwieniu w dopasowaniu niezbędnej infrastruktury. Wychodzimy tu mianowicie z założenia, że w tej sferze tylko podejście zakupu z jednego źródła i w jednym miejscu – tzw. one stop shop- stanowi jeden z elementów nie tyle nawet dających pewną przewagę konkurencyjną, ile w obecnym otoczeniu będący po prostu bezwzględnym wymogiem zgłaszanym i wymaganym przez klientów”.

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent