Firma logistyczna Große-Vehne jest pionierem we wdrażaniu ciężarówek zasilanych akumulatorowo. W przygotowaniu lub z sukcesem uruchomione projekty elektryfikacji logistyki zakładów Mercedes-Benz Trucks i Mercedes-Benz Group AG. Klienci Große-Vehne są coraz bardziej zainteresowani logistyką neutralną pod względem emisji CO2. Wymagania wobec decydentów: budowa infrastruktury i niezawodność planowania.
Jakie wymagania stawiane są przed głównym operatorem floty w związku ze zmianą napędu? Co można już dziś wdrożyć i jakie znaczenie ma fakt, że na drogach nie jeździ już dziesięć czy 100 ciężarówek, ale ponad tysiąc? Przejście dużej floty ciężarówek również odbywa się etapami. Dzieje się tak dlatego, że nawet operator takiej dużej floty chce najpierw zebrać doświadczenie, zanim podejmie kolejne kroki. Przykładem tego jest Große-Vehne. Sieć korporacyjna GV Trucknet działa w całej Europie i dysponuje około 1200 własnymi ciężarówkami, z czego 90 procent pochodzi od Mercedes-Benz. Powodzenie transformacji zależy od spełnienia wielu warunków. Oprócz odpowiedniego asortymentu pojazdów niezbędna są odpowiednia pojemność sieci i infrastruktura ładowania. I co nie mniej ważne, wdrażanie pojazdów elektrycznych musi się opłacać, co oznacza, że musi istnieć parytet kosztów w porównaniu z ciężarówkami z silnikiem Diesla.
We wszystkich tych aspektach GV Trucknet współpracuje z Mercedes-Benz Trucks. We współpracy tej wytyczono pierwsze trasy dla elektrycznych ciężarówek i projektowane są kolejne. Christoph Forcher, e-konsultant w Mercedes-Benz Trucks i w tej roli odpowiedzialny też za Große-Vehne, wskazuje „Przejście, szczególnie w przypadku dużych flot, na napędy alternatywne jest niezwykle złożonym przedsięwzięciem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wieloletni klienci Mercedes-Benz Trucks, tacy jak Große-Vehne, wykazują zainteresowanie nowymi technologiami i są otwarci na nie. Nasze zadanie identyfikujemy jako wsparcie ich w transformacji od samego początku, tak aby kolejne przejście na ciężarówki zeroemisyjne było dla nich sukcesem”. René Große-Vehne, dyrektor zarządzający GV Management, wskazał „Jako odpowiedzialny dostawca usług logistycznych aktywnie stawiamy czoła zmianom w zakresie napędów i jesteśmy gotowi wnieść nasz wkład w ochronę klimatu. Z mojego punktu widzenia konieczne jest wypróbowanie kilku alternatywnych technologii – nie tylko akumulatorów, ale także np. napędów wodorowych. Jedną z cech elektromobilności jest to, że zależy ona nie tylko od odpowiedniego pojazdu do tego celu, ale też od infrastruktury ładowania oraz wytwarzania i magazynowania energii”.
eActros 300 Lowliner do elektrycznego ruchu dostawczego
Na nowych planowanych trasach objazdowych po raz pierwszy zostaną użyte dwa eActrosy 300 w wersji lowliner. Ciągniki siodłowe Mercedes-Benz z akumulatorowymi napędami elektrycznymi są w stanie ciągnąć meganaczepy o wysokości wewnętrznej trzech metrów, które są szeroko stosowane w logistyce motoryzacyjnej. Ciągniki siodłowe eActros kursują pomiędzy siedzibą GV Trucknet w Kornwestheim niedaleko Stuttgartu a fabrykami samochodów ciężarowych Mercedes-Benz w Wörth i Gaggenau. Dzięki koncepcji logistyki przychodzącej do końca 2026 roku Mercedes-Benz Trucks planuje pełną elektryfikację ruchu dostaw do fabryki w Wörth. W kolejnym kroku planowanie obejmuje również rozszerzenie procedury na inne niemieckie zakłady w sieci wytwórczej Mercedes-Benz Trucks – tzn. Kassel, Mannheim i Gaggenau. Partnerzy logistyczni, tacy jak GV Trucknet, odgrywają kluczową rolę w tym rozwoju.
Wdrożenie to zapewnia idealne wykorzystanie zasobów: w drodze końcowej ciężarówki przewożą komponenty pojazdu jako zapasy produkcyjne, a w drodze powrotnej transportują puste nośniki ładunku. Dystans do pokonania to około 100 kilometrów w jedną stronę. Ponieważ eAcros 300, jako ciągnik siodłowy, na jednym ładowaniu akumulatora jest w stanie przejechać nawet 220 kilometrów[1], kierowcy nie muszą na trasie brać pod uwagę ładowania pośredniego. Oznacza to, że w punkcie początkowym i docelowym mogą korzystać wyłącznie ze stacji ładowania GV Trucknet i Mercedes-Benz Trucks. W bazie GV Trucknet w Kornwestheim kierowcy mają możliwość skorzystania ze stacji ładowania o mocy 160 kW, a w największym na świecie zakładzie produkcyjnym Mercedes-Benz Trucks znajduje się cały park ładowania ze stacjami ładowania o różnej wydajności.
Ciągniki siodłowe eActros 300 na drogach dla Mercedes-Benz Group AG
Od pewnego czasu Große-Vehne Spedition wykorzystuje dwa zwykłe ciągniki siodłowe eActros 300 dla Mercedes-Benz Group AG, a więc także do logistyki motoryzacyjnej. Pojazdy te kursują w obie strony pomiędzy fabryką silników w Bad Cannstatt a fabryką w Sindelfingen. Obie elektryczne ciężarówki Mercedes-Benz z napędem akumulatorowym pokonują codziennie około 180 kilometrów i do czasu wdrożenia planowanej infrastruktury ładowania pobierane są opłaty na postoju ciężarówek. Elektryfikacja tej operacji w Mercedes-Benz Group AG była pierwszym projektem konsultacyjnym z przedsiębiorstwem przemysłowym zrealizowanym przez Daimler Truck. Ze swojej strony GV Trucknet planuje dodać więcej elektrycznych ciężarówek do istniejących czterech. „Uzupełnimy flotę o kolejne pojazdy elektryczne” – zapowiada René Große-Vehne, dodając, że prowadzą obecnie rozmowy z innymi klientami. „Jesteśmy bardzo zainteresowani wdrażaniem mobilności elektrycznej i wodorowej oraz paliw alternatywnych i zdobywaniem doświadczeń” – wyjaśnia. Odpowiednio duże zainteresowanie budzi jeszcze eActros 600 do ciężkich zastosowań w transporcie dalekobieżnym oraz zasilana wodorem ciężarówka GenH2, która wkrótce wejdzie do testów u klientów.
Klienci są coraz bardziej zainteresowani ofertami przyjaznymi dla środowiska
Große-Vehne widzi rosnące zainteresowanie swoich klientów usługami logistycznymi przyjaznymi dla środowiska. Jeden z powodów: w licznych przypadkach firmy transportowe wyznaczyły sobie cele klimatyczne i środowiskowe. Wiele z nich podlega lub będzie podlegać obowiązkom sprawozdawczym zgodnie z nową dyrektywą w sprawie raportowania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) i będzie musiało dokumentować działania, które zamierzają podjąć w celu zmniejszenia emisji CO2. W tym kontekście większą uwagę zwracają także na logistykę.
Całe kierownictwo wyższego szczebla w Große-Vehne zdecydowanie popiera neutralność pod względem emisji CO2. Według firmy, GV Trucknet, jako jeden z pierwszych dużych dostawców usług logistycznych, od 2018 roku jest w pełni neutralny pod względem emisji CO2. Aby zrekompensować dotychczasową emisję CO2, której nie można było uniknąć, grupa korporacyjna pod koniec roku posadzi już milion drzew.
Wymagania wobec decydentów: budowa infrastruktury i niezawodność planowania
W kwestii inwestycji, to GV Trucknet mógł skorzystać z dotacji z programu dotacji KsNI niemieckiego rządu federalnego nie tylko na wszystkie cztery elektryczne ciężarówki, ale także na infrastrukturę ładowania w Kornwestheim. Dzięki temu ich wdrażanie staje się atrakcyjniejsze też z ekonomicznego punktu widzenia. Stacje szybkiego ładowania o mocy 160 kW mają moc odpowiednią do bieżących potrzeb. Istniejące warunki dotyczące infrastruktury ładowania stacji różnią się jednak w zależności od lokalizacji. Oznacza to, że jednym z podejść, jakie mogą przyjąć przedsiębiorstwa transportowe, jest budowanie flot elektrycznych tam, gdzie warunki są najkorzystniejsze pod względem przestrzeni i połączeń sieciowych. Große-Vehne jest również otwarte na instalacje fotowoltaiczne na dachu, aby pojazdy mogły poruszać się dzięki własnej energii słonecznej. Tutaj także panujące warunki różnią się w zależności od lokalizacji.
Ponieważ GV Trucknet sam daje dobry przykład, René Große-Vehne nie ma wątpliwości, że neutralność pod względem emisji CO2 odniesie sukces i na szczeblu federalnym. Rząd federalny dąży do osiągnięcia tego celu do roku 2045. „Dlaczego nie miałoby nam się to udać” – mówi przewoźnik. „Jaką mamy alternatywę?” Wolałby jednak nieco większe wsparcie sektora transportu i logistyki na drodze do neutralności klimatycznej. Jednym z aspektów byłoby utworzenie ogólnokrajowej infrastruktury do ładowania i napełniania. „Jeśli będziemy promować elektryfikację, konieczna będzie również rozbudowa infrastruktury, inaczej to nie zadziała”.
Po gwałtownym zakończeniu programu dotacji KsNI sektor potrzebuje ponadto większej przewidywalności i wiarygodności planowania. Obecna sytuacja jest taka, że ciężarówki o zerowej emisji są zwolnione z opłat drogowych opartych na emisji CO2 tylko do końca 2025 roku. – dla Große-Vehne jest to zbyt krótki okres, aby udźwignąć niezbędne ogromne inwestycje. I na koniec menedżer przedstawia argumenty za wprowadzeniem standardów w procesie zmiany napędu. „Potrzebujemy standardów przemysłowych”. Zaznacza, że standardy okazały się skuteczne – szczególnie w obszarze logistyki, o czym świadczy uniwersalny sukces kontenerów czy palet.
O Große-Vehne
GV Trucknet zatrudnia ponad 2700 pracowników w 14 firmach w dziewięciu lokalizacjach; liczba ta obejmuje ponad 100 stażystów. Sieć korporacyjna obsługuje 1200 własnych ciężarówek, z czego 90 procent pochodzi od Mercedes-Benz. Koncentruje się na logistyce motoryzacyjnej, ruchu magazynowym i systemowym dla sektora CEP, usługach logistyki handlu detalicznego, napojów i tekstyliów. Działalność grupy obejmuje obszar logistyczny o powierzchni około 110 000 metrów kwadratowych. GV Trucknet obchodzi w tym roku swoje 50-lecie – w 1974 roku firma wypuściła na drogi pierwszą ciężarówkę.
Nowa marka TruckCharge od Daimler Truck
Daimler Truck wprowadza nową markę TruckCharge w Europie. Pod tą nazwą skupia się cała dotychczasowa i przyszła oferta firmy związana z e-infrastrukturą oraz ładowaniem elektrycznych ciężarówek, czyli doradztwo, sprzęt i usługi cyfrowe. W ten sposób Daimler Truck zamierza zapewnić klientom opłacalny całościowy pakiet obejmujący źródła energii

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent