Pierwsza militarna Tatra z premierowej rodziny Force
W czasie imprezy 5 czerwca Tatra pokazała model bazowy, 3-osiowy, z częściowo czeską kompletacją układu napędowego. Napędza go chłodzony powietrzem, 8-cylindrowy, widlasty silnik, oznaczony jako T3D-928-63.RE, o pojemności 12,667 litra, przy średnicy cylindra i skoku tłoka równych odpowiednio 120 i 140 mm. Spełnia on normę czystości spalin Euro 3, ma elektroniczną kontrolę oraz turbodoładowanie i chłodzenie powietrza doładowującego. Jego moc maksymalna wynosi 300 kW/408 KM przy 1800 obr/min, maksymalny moment obrotowy 2100 Nm przy 1000 obr/min. Do przeniesienia napędu wykorzystano novum – w pełni automatyczną skrzynię przekładniową ZF EcoLife Offroad – 7-biegową, ze zmiennikiem momentu obrotowego, elektronicznie kontrolowaną, z wyjściem do przystawki odbioru mocy (PTO). Wszystkie osie są napędzane, wzmocnione, niezależnie zawieszone, o podwójnej redukcji – ze zwolnicami w piastach kół oraz z blokadami mechanizmów różnicowych, uzupełnionymi o blokady międzymostowe. W zawieszeniu zarówno przednich jak i tylnych półosi wahliwych wykorzystano poduszki powietrzne, teleskopowe amortyzatory hydrauliczne oraz drążek stabilizatora. Na wszystkich kołach o rozmiarze 20-10,00W założono taktyczne opony z bieżnikiem terenowym – Michelin XZL o rozmiarze 16.00R20. System centralnego pompowania kół (CTIS) z wewnętrznym doprowadzeniem przewozów jest w standardzie. W opcji z kolei proponowane są wkładki przestrzelinowe – bedlocks. Układ kierowniczy z integralnym wspomaganiem i kolumną kierownicy o szerokim zakresie regulacji przystosowano do ruchu prawostronnego.
Kabina jest długa, wagonowa, odchylana, dwudrzwiowa, nieopancerzona, 4-osobowa, z miejscami w układzie 1+3, z dachowym lukiem ewakuacyjnym. Tzw. komfortowy fotel kierowcy zaopatrzono w szeroki zakres regulacji. Seryjnie kabinę tę wyposażono m.in. w uchwyty na broń, osłony przeciwsłoneczne, moduł jednostkę HVAC z klimatyzacją i niezależnym ogrzewaniem oraz system filtrowentylacyjny, chroniący przed skutkami użycia broni ABC. Wymiana tzw. filtra bojowego (combat filter) odbywa się z zewnątrz kabiny. Poza tym, dzięki redukcji wysokości tej kabiny i jej lekkiemu wysunięciu do przodu sam samochód nadaje się do przerzutu w ładowni samolotu C130. Na tę wysoką mobilność strategiczną realnie wpływa też jednak rodzaj posadowionej zabudowy.
Ponadto w 24-voltowej instalacji elektrycznej wdrożono dwa akumulatory 12V/226 Ah i alternator 28 V/120 A, natomiast w pneumatycznym, elektronicznie kontrolowanym (EBS) układzie hamulcowym zastosowano wyłącznie hamulce bębnowe. Ogólnie Tatra ma cztery systemy hamulcowe: zasadniczy awaryjny, postojowy i silnikowy.
Kompletacja pojazdu obejmuje jeszcze jedną wciągarkę, zamocowaną po prawej stronie, między osiami 1-2, opcjonalnie z wyprowadzeniem liny z przodu i z tyłu, o sile uciągu 100 kN i z liną o długości 50 m.
Zasadnicze masy, wymiary i osiągi tego pojazdu są następujące: wysokość do górnej powierzchni kabiny 3200 mm, kąt natarcia 41-44º, zwis przedni 1592 mm, rozstaw osi 4098+1450 mm, zwis tylny 1000 mm, kąt zejścia 28º, długość całkowita 9530 mm, szerokość 2550 mm, prześwit w pozycji neutralnej 400 mm, masa własna – wraz z zabudową skrzyniową z opończą – 13400 kg, ładowność maksymalna 16600 kg, dopuszczalna masa całkowita 30000 kg, prędkość maksymalna – ograniczona – 85 km/h, głębokość brodzenia – do 1500 mm, maksymalna szerokość możliwego do pokonania rowu/okopu – 900 mm, maksymalna wysokość możliwej do pokonania przeszkody pionowej – 500 mm, zdolność pokonywania wzniesień – 60%, średnica zawracania – 22,1 m, zakres temperatur pracy – od -32ºC do +49ºC. 420-litrowy, stalowy, chroniony od dołu stalową osłoną zbiornik paliwa pozwala uzyskać zasięg na drogach o nawierzchni utwardzonej do około 600 km. W skład wyposażenia wchodzić mogą: tylny zaczep holowniczy do przyczep, klasyczna skrzynia ładunkowa z plandeką i składanymi ławkami, narzędzia inżynieryjne, uchwyty na dwa kanistry 20-litrowe z tylu po lewej stronie, ELC – układ elektronicznej kontroli zawieszenia oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent