Volvo Trucks: brutalny załadunek do tunelu Boknafjord
Kiedy ma zostać zbudowany najdłuższy i najgłębszy podmorski tunel na świecie, należy wydobyć ogromne masy. Dlatego Vassbakk & Stol ma w użyciu trzy wyjątkowo skompletowane ciężarówki Volvo.
Jostein Ytreland, główny inżynier w Vassbakk & Stol, stwierdza „Musieliśmy spędzić dużo czasu nad wymyśleniem tego rozwiązania. Samochody te są niewątpliwie technicznymi konstrukcjami specjalnymi. Volvo rzuciło sobie wyzwanie, Istrail wyprodukował naczepę, której wcześniej nie produkował, i mamy samochód, jakiego wcześniej nie mieliśmy”. Przyznaje, że staje się trochę autofilem, kiedy pozwala mu się opowiadać o nowej półwywrotce i kontynuuje „Wyjątkową cechą tych samochodów jest ich zwinność w połączeniu z dość trudną zdolnością do przyjmowania ładunków i przenoszenia kamieni”.
Bezpłatne połączenie promowe
Na terminalu promowym w Arsvågen, na samym południu Haugalandet. Skanska i Vassbakk & Stol mają kontrakt E-04 na projekt Rogfast. Celem jest połączenie bez promów pomiędzy północą i południem Rogalandu. Tutaj wydobywają kamień z tunelu biegnącego z Laupland w kierunku Kvitsøy. Odpowiadają za dziewięć kilometrów tunelu w dwóch przejazdach. Wywrotki służą przede wszystkim do transportu ładunków do tymczasowego składowania. Stamtąd jest kontynuowany załadunek naczep wywrotek, które głównie trafiają z magazynu pośredniego i wywożą urobek. Te samochody nie mają nic wspólnego z tymi eksploatowanymi na drogach publicznych. Są to samochody wzmocnione, zbudowane z myślą o bardzo wysokim tonażu, które zwykle nie można spotkać na normalnych drogach
Niesamowite przeżycie
„Na normalnych drogach dopuszczalna jest masa całkowita zwykłej naczepy na poziomie 50 ton. Zaczynamy z maksymalnie 100. Jazda pod górę to intensywne przeżycie. Jest dość stromo” – mówi kierowca. Wywrotki biorące udział w projekcie są specjalnie zbudowane ze stałą osłoną wywrotu, która zapewnia niższą wysokość wywrotu wewnątrz tunelu. Są one najskuteczniejsze w tych zastosowaniach. Zwykła wywrotka waży 40 ton i jest napędzana od przystawki odbioru mocy. Nie jest tak energooszczędna podczas długich jazd pod górę. Dlatego specjalnie zbudowano te 750-tki. Niewiele pozostawia się tu przypadkowi. Konstruktorzy Istrail, Volvo oraz Vassbakk & Stol musieli spędzić czas na domyślaniu się. Ponieważ tunelem Boknafjord w żadnym wypadku nie trafiają gotowe ładunki. Półprodukty mają szerokość 2,80 m i są nieco krótsze niż normalnie. Dzięki odciążeniu osi w naczepie tylko cztery osie w całym zestawie stoją na podłożu, gdy samochód jest pusty, a tył samochodu jest odciążony. Mocny, ale elastyczny. „Mogę skręcić cały zestaw w tunelu, zanim ponownie wyjadę” – podkreśla kierowca Stakkestad. Poza tym wysokość skrzyni jest o 20 centymetrów wyższa niż w tradycyjnych wywrotkach, co zwiększa stopień jej zapełnienia. „Lepiej pasuje do ładowarki kołowej. Na wywrotce dostajemy cztery szuflady, ale na tej siedem szuflad. Naszym celem było zdobycie 50 ton, ale w rzeczywistości udało nam się zebrać prawie 70 ton”, dodaje Ytreland. Tutaj jeździ zestawami o masie do 100 ton. Jazda pod górę to intensywne przeżycie. Jest dość stromo
Trzeba było pójść na kompromis
Przy ich określaniu nie komfort był najważniejszy. Samochody są budowane pod kątem całkowitego tonażu i mają czarne tablice. „Te samochody nie mają nic wspólnego z drogami publicznymi. Są to samochody sztywne, przeznaczone do tonażu rzadko spotykanego w autach osobowych”, mówi główny inżynier. Mocne resory piórowe zarówno w samochodzie, jak i naczepie zapewniają solidny zestaw, który jest stabilny i bezpieczny podczas wywracania dużych ładunków. Niemniej kierowcy odczuwają twardsze zawieszenie, szczególnie jeśli nawierzchnia jest nierówna. Próbowano to zrekompensować najlepszym modelem siedzeń Volvo. Ponadto istnieje szeroki zakres dziwactw i subtelności, które czynią te pojazdy bardziej wydajnymi i bezpiecznymi. Tunele są bowiem ogólnie trudne, a ciężarówką w tunelu można jeździć. Musi zadziałać w praktyce, musi znieść bicie i trzeba chronić to, co należy chronić. Smarowanie i konserwacja są zatem niezwykle ważne, aby wszystko działało tak, jak powinno.
Udało się znaleźć rozwiązanie
Po pewnym czasie pracy samochodów główny inżynier może pokiwać głową z aprobatą. Plan się powiódł, ale nie było do końca pewne, czy uda im się spełnić wymagania specyfikacji. Volvo musiało myśleć nieszablonowo, dostarczając rzeczy, które są powszechne w FMX, ale nie w FH 750, takie jak hamulce bębnowe i podnośnik tylnej osi. „Właściwie powiedziano nam, że nie będą miały zastosowania, ale udało im się wejść i rzeczywiście dostarczyli to, o co prosiliśmy. Jesteśmy zadowoleni, że Volvo znalazło rozwiązanie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, ale jak dotąd samochody wyglądają dobrze” mówi Jostein Ytreland.
O Vassbakk i Stol
Vassbakk & Stol to specjalistyczna firma zajmująca się transportem masy, kopaniem i strzałami, zatrudniająca ponad 640 pracowników. Oferują usługi klientom w całej Norwegii i mają silną pozycję rynkową.
Firma powstała w 1969 roku i osiągnęła sprzedaż w 2023 roku na poziomie ok. 2,3 miliarda NOK. Główna siedziba znajduje się w Kopervik na Karmøy w Rogaland. Mają także oddział w Bergen.
Vassbakk & Stol jest spółką zależną będącą w całości własnością Skanska Norge AS.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent