DHL obsługuje wyposażoną w pantograf ciężarówkę Scania na drogach elektrycznych
Mniej hałasu, mniej zakłóceń, mniej emisji. Oto, co zelektryfikowane drogi mają dla branży transportu ciężkiego, gdyż DHL łączy potencjał e-drogi i odbiera ciężarówkę wyposażoną w pantograf.
Chociaż pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami to główna technologia Scanii przyczyniająca się do przejścia na zrównoważony system transportu, koncern nadal bada inne technologie. Jedną z nich są e-drogi.
Scania wprowadza na rynek ostatnie dwie z 22 ciężarówek wyposażonych w pantografy w ramach ostatniej dostawy odbywającej się w ramach trwającego w Niemczech testu zelektryfikowanych systemów drogowych (ERS). Ostatnie dwa pojazdy, ciężarówki ERS trzeciej generacji, uzupełniają obecnie 20 ciężarówek biorących już udział w próbach. DHL jest nowym klientem, który będzie eksploatował ciężarówkę ERS trzeciej generacji opartą na platformach pHEV i BEV. Ingo Kutsch, dyrektor oddziału Deutsche Post i DHL w Kilonii, wskazał „Chcemy jeszcze bardziej ograniczyć naszą emisję i jesteśmy oczywiście gotowi testować w tym celu nowe technologie. Dlatego angażujemy się w projekty badawcze mające na celu dalszą dekarbonizację ruchu ciężkiego”.
W listopadzie 2023 roku DHL odebrał ciężarówkę po podpisaniu umowy jej dzierżawy do grudnia 2024 roku. Ciężarówka będzie dojeżdżać między Reinfeld a Lubeką i według doniesień będzie pokonywać codziennie ponad 80 km, przewożąc listy i paczki do trzech różnych centrów dystrybucyjnych w Hamburgu i Lubece. Tym samym DHL dołącza do innych dużych organizacji, takich jak Merck, Contargo i Meyer Logistics, w projekcie wykorzystującym technologię ERS.
Fredrik Allard, starszy wiceprezes i dyrektor ds. e-mobilności w Scania, ocenił „Jesteśmy podekscytowani zainteresowaniem tym rozwiązaniem ze strony dużego gracza transportowego, jakim jest DHL. Łączy nas świadomość, że przyszłość będzie oznaczać konieczność stosowania wielu rozwiązań. Linie trakcyjne będą prawdopodobnie jedną z nich ze względu na ich wydajność oraz brak problemów z zasięgiem. To budujące, że DHL zainteresował się naszą technologią ERS, czego pierwszy test rozpoczęto w Niemczech w 2019 roku. w ramach projektu finansowanego przez niemieckie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Działań Klimatycznych”. Obecnie trwają trzy próby z ciężarówkami wyposażonymi w pantograf:
Próba 1: Autostrada A5 z napowietrznymi liniami trakcyjnymi przebiega na odcinku w Hesji w kierunku Darmstadt i Frankfurtu. W maju 2023 r. otwarto dla ruchu przedłużenie o siedem kilometrów.
Próba 2: Pod koniec 2019 roku otwarto dodatkowy odcinek zelektryfikowanej drogi w pobliżu Lubeki w Szlezwiku-Holsztynie (A1), gdzie obecnie testuje się pięć ciężarówek Scania.
Ścieżka 3: Trzecia próba rozpoczęła się w Badenii-Wirtembergii (B462) w 2021 roku.
Na drogach o dużym natężeniu ruchu rozwiązaniem alternatywnym jest technologia e-road, zapewniająca efektywne ładowanie na trasie bezpośrednio z sieci elektrycznej do pojazdu, co oszczędza energię akumulatora i pomaga znacznie zmniejszyć emisję CO2. Technologia ta umożliwia zelektryfikowanym ciężarówkom pracę przez dłuższy czas w zadaniach transportowych i jest bardziej przyjazna dla środowiska dzięki cichszym pojazdom i braku emisji spalin. W miarę jak Scania w dalszym ciągu dąży do przejścia na zrównoważony system transportu, nadal inwestuje i rozwija zelektryfikowane rozwiązania oraz inne możliwości, aby osiągnąć postęp w zrównoważonym transporcie.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent