Albert Heijn dostarcza produkty w 100% bezemisyjne w centrach czterech głównych miast
W drodze do łańcuchów całkowicie bezemisyjnych
Celem klimatycznym Albert Heijn jest utworzenie do 2050 roku łańcucha bezemisyjnego (Net 0). Jego własna działalność biznesowa (sklepy, centra dystrybucyjne i biura) jest całkowicie neutralna dla klimatu od 2021 roku, co zostało osiągnięte głównie dzięki przejściu na energię wiatrową w 100% holenderską. Aby zmniejszyć emisję w łańcuchu dostaw, Albert Heijn wraz ze swoimi partnerami transportowymi stale podejmuje dalsze kroki. Na przykład transport w centrum Hagi, Rotterdamu, Amsterdamu i Utrechtu do końca roku będzie w 100% bezemisyjny.
Sonja Boelhouwer, dyrektor ds. operacji omnichannel w Albert Heijn, mówi „Większość emisji ma miejsce w łańcuchu. W 2022 roku zaostrzyliśmy nasze ambicje: w latach 2018–2030 chcemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu produkcyjnym o 45%, a ostatecznym celem jest łańcuch bezemisyjny w 2050 roku. Koncentrujemy się na ośmiu konkretnych tematach, na które jako Albert Heijn możemy wpłynąć redukując emisję CO2. Bierzemy pod uwagę: bardziej zrównoważony asortyment, opakowania nadające się do recyklingu, walkę z marnowaniem żywności i transport. Razem z partnerami transportowymi dążymy do transportu całkowicie bezemisyjnego. Kontynuujemy innowacje, aby to osiągnąć”.
Bezemisyjne magazynowanie i dostawa
W centrum Hagi i Rotterdamu dostawy artykułów spożywczych do domu i zaopatrzenie sklepów są już w 100% elektryczne. Teraz w ich ślady pójdą centra Amsterdamu i Utrechtu, a w 2024 roku dołączą do nich kolejne centra miast. Dla klientów i mieszkańców oznacza to cichszy i czystszy transport na ich terenie. Stawia to Alberta Heijna w czołówce stref bezemisyjnych, które będą obowiązywać w tych miastach od 2025 roku. Wpisuje się to w ambicje firmy, aby w 2030 roku emitować o 45% mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z 2018 rokiem. i uzyskać poziom netto 0 w 2050 roku.
Placówki szybkiego ładowania
Albert Heijn zaopatruje już codziennie w prąd 150 sklepów, a do końca 2023 roku liczba ta wzrosła do ponad 200 i stale rośnie. Dlatego też poczyniono znaczne inwestycje w place szybkiego ładowania. Pod koniec 2022 roku w Pijnacker oddano do użytku jeden z największych w Holandii placów szybkiego ładowania elektrycznych ciężarówek. Aby zapewnić bezemisyjne zaopatrzenie sklepów w regionach Zaandam, Utrecht i Amsterdam, w centrum dystrybucyjnym w Zaandam zainstalowano drugą stację ładowania. Dzięki prawie 20 szybkim ładowarkom ponad 40 elektrycznych ciężarówek może zaopatrywać bez emisji wszystkie sklepy w tych regionach.
Aby zapewnić jak największą możliwość korzystania z pojazdów elektrycznych w Amsterdamie, w Home Shop Centre w Amsterdamie znajduje się trzeci plac ładowania. To tutaj ładuje się ponad 60 elektrycznych pojazdów dostawczych jeżdżących po Amsterdamie. Dostępny jest również duży akumulator, który pomaga zaspokoić dodatkowe zapotrzebowanie na energię.
Miejsca ładowania dla klientów – kompleksowe podejście
Aby ułatwić klientom dotarcie do sklepu zrównoważonym transportem, oprócz oczywiście jazdy na rowerze czy spaceru, w sklepach Albert Heijn pojawią się miejsca ładowania. Od 2022 roku Albert Heijn i Eneco eMobility mają umowę o współpracy przy budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Energia ta jest całkowicie zrównoważoną energią elektryczną pochodzącą z holenderskiej energii wiatrowej. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych zostaną uruchomione w sklepach Albert Heijn w Borculo, Ede, Eindhoven, Tilburgu i Nijmegen. W nadchodzących latach Albert Heijn będzie nadal zwiększał liczbę stacji ładowania.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent