Pierwszy w Niemczech ciągnik siodłowy eActros 300 przekazany firmie Logistik Schmitt – rozpoczęcie produkcji seryjnej pod koniec roku
Pierwszy z sześciu elektrycznych ciągników siodłowych dla Logistik Schmitt. Ta e-ciężarówka będzie wykorzystywana w logistyce zakładowej Daimler Truck pomiędzy fabryką silników w Mannheim a fabryką Mercedes-Benz w Wörth. Mała seria ciągnika siodłowego eActros 300 dostarczana jest już od czerwca 2023 roku – rozpoczęcie produkcji seryjnej pod koniec tego roku.
Pierwszy dostarczony w Niemczech ciągnik siodłowy Mercedes-Benz eActros 300 trafił do Logistik Schmitt. Ronald Ott, dyrektor ds. sprzedaży pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz i FUSO w Niemczech, przekazał tę wyprodukowaną w małych seriach e-ciężarówkę Rainerowi Schmittowi, partnerowi zarządzającemu Logistik Schmitt. Rodzinna firma z siedzibą w Bietigheim w Badenii-Wirtembergii będzie początkowo używać to auto do przewozu w trybie wielozmianowym silników między swoim centrum logistycznym w Germersheim a odległą o 25 km fabryką Mercedes-Benz w Wörth. Później trasa obejmie także fabrykę silników w Mannheim. Początkowo firma logistyczna powiększy swoją flotę łącznie o sześć ciągników siodłowych eActros 300. Pierwsza wersja tego ciągnika siodłowego z małej serii preprodukcyjnej została przekazana holenderskiemu przedsiębiorstwu Simon Loos zajmującemu się logistyką żywności w czerwcu 2023 roku. Oficjalna produkcja seryjna wariantu eActros 300 ma się zaś rozpocząć pod koniec tego roku. Ronald Ott wskazał „Logistics Schmitt jest ważnym partnerem w testowaniu eActrosa od 2019 roku. Od pierwszego prototypu po elektryczny zestaw naczepowy – Logistik Schmitt wspierał etapy rozwoju e-ciężarówki intensywnymi próbami. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni że firma włącza teraz na stałe eActrosa do swojej floty”. Rainer Schmitt również tak skomentował „Przez ostatnie kilka lat eActros do transportu dystrybucyjnego pokazał swoje możliwości w użytkowaniu przez nas. Całkowita koncepcja Mercedes-Benz Trucks, obejmująca szczegółowe porady dotyczące elektrycznych pojazdów ciężarowych, odegrała kluczową rolę w podjęciu decyzji kupnie teraz tego wariantu także jako ciągnika siodłowego”. Jednak dostępność możliwości ładowania też pozostaje kluczowa dla pomyślnego funkcjonowania pojazdów elektrycznych. Dlatego już na wczesnym etapie firma logistyczna zaczęła opracowywać odpowiednią infrastrukturę ładowania w swoich lokalizacjach. Odpowiednie stacje ładowania są dostępne ponadto w punktach rozładunku w zakładzie Wörth.
Ciągnik siodłowy eActros 300 bazuje na tej samej technologii, co produkowany seryjnie od 2021 roku eActros 300/400 w wersji podwozia pod zabudowy. Trzy pakiety akumulatorów o zainstalowanej pojemności 112 kWh każdy[1] na jednym ładowaniu umożliwiają zasięg aż do 220 km [2]. eActrosa 300 można ładować z mocą do 160 kW: w standardowej stacji szybkiego ładowania prądem stałym o natężeniu 400 A ładowanie trzech akumulatorów od 20 do 80% zajmuje nieco ponad godzinę.[3]
[1] Nominalna pojemność nowego akumulatora, w oparciu o wewnętrznie określone warunki ramowe. Może się to różnić w zależności od zastosowania i warunków środowiskowych.
[2] Zasięg został określony wewnętrznie w optymalnych warunkach. Obejmują one użycie trzech zestawów akumulatorów po przygotowaniu wstępnym w częściowo obciążonym transporcie dystrybucyjnym z naczepą przy temperaturze zewnętrznej 20°C.
[3] eActrosa można ładować z mocą do 160 kW: w oparciu o ustalone wewnętrznie wartości empiryczne, trzy akumulatory wymagają nieco ponad godziny, aby naładować się od 20 do 80% w optymalnych warunkach, w tym w temperaturze otoczenia 20°C na standardowej stacji szybkiego ładowania DC o prądzie ładowania 400 A.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent