Oprócz wprowadzenia kompletnej serii w pełni elektrycznych ciężarówek i rozwoju technologii wodorowej, DAF przygotowuje silniki spalinowe do nowych rodzajów paliwa, aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję CO2. Hydrorafinowany olej roślinny (HVO) to biopaliwo najnowszej generacji, które umożliwia zmniejszenie emisji CO2 nawet o 90% i doskonale nadaje się do wszystkich pojazdów DAF ostatniej generacji.

Hydrorafinowany olej roślinny (HVO) jest wytwarzany z odpadów i tłuszczów z przemysłu spożywczego. Obecnie to najbardziej ekologiczne na rynku paliwo do ciężarówek z silnikiem wysokoprężnym. HVO zapewnia zmniejszenie całościowej emisji CO2 („od źródła do koła”) nawet o 90%. w porównaniu ze zwykłym olejem napędowym. W przeciwieństwie do poprzednich generacji biopaliw, HVO nie ma wpływu na produkcję żywności.

Poza korzyściami dla środowiska, kolejną ważną zaletę stanowi to, że HVO może być stosowany w samochodach DAF bez jakiegokolwiek ich dostosowania, przy jednoczesnym zachowaniu osiągów aut oraz okresów międzyobsługowych do 200000 km w przypadku przewozów długodystansowych.

Rozwiązanie odpowiednie dla całej oferty pojazdów DAF

Do jazdy w 100% na HVO są gotowe wszystkie najnowsze ciężaróweki DAF, w tym te z serii LF do transportu dystrybucyjnego, wszechstronny model XD (zdobywcy tytułu „International Truck of the Year 2023”) do dystrybucji i specjalistycznych zastosowań oraz największe DAF-y, a więc XF, XG i XG+ (zdobywcy tytułu „International Truck of the Year 2022”) przeznaczone do transportu ciężkiego i długodystansowego. Zdaniem Patricka Deana, głównego inżyniera DAF Trucks i członka zarządu „DAF jest liderem w dążeniu do zmniejszenia emisji CO2. W 2018 roku jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek w pełni elektryczny pojazd ciężarowy, a w zeszłym roku zaprezentowaliśmy całkowicie nową generację pojazdów elektrycznych o „zerowej emisji” i zasięgu do 500 kilometrów. Przygotowujemy się również do eksploatacji nowych generacji paliw. HVO umożliwia nam dokonanie ogromnego skoku w zmniejszeniu emisji CO2 już dziś, z obecnymi pojazdami ciężarowymi na rynku, a co ważniejsze całościowo – „od źródła do koła”. W kwestii o certyfikacji samochodów w zakresie CO2, byłby to ogromny krok naprzód, gdyby europejskie prawodawstwo doceniało wkład czystych paliw w zmniejszenie emisji CO2. Nie możemy pozwolić sobie na zignorowanie możliwości zapewnienia zrównoważonego transportu drogowego. Powinno to rozszerzyć zainteresowanie na cały łańcuch — od źródła energii aż do tego, co wydostaje się z układu wydechowego — zamiast skupiać się wyłącznie na odcinku „od zbiornika do koła”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent