Projekt Renault Oxygen
W miejskim transporcie towarowym zachodzą zmiany, czy to pod względem przepisów dotyczących emisji, ograniczonego dostępu, czy też rozprzestrzeniania się środków transportu współdzielących przestrzeń publiczną.
Ze względu na swoją masowość pojazdy o tonażu 3,5 tony pozostaną w centrum miejskiej dystrybucji. Niemniej Renault Trucks i GEODIS współpracują w celu zaprojektowania 16-tonowej elektrycznej ciężarówki testowej o dużej ładowności przeznaczonej do logistyki miejskiej, spełniającej wymagania transportu towarowego w centrum miasta przy koszcie porównywalnym do pojazdu z silnikiem Diesla.
Elektryczna ciężarówka przystosowana do logistyki miejskiej
Pojazd ten – nazwa projektu: Oxygen – umożliwia zintegrowanie wszystkich wymagań i funkcji dostawy do centrum miasta: eliminację uciążliwości, takich jak zanieczyszczenie i hałas oraz poprawa bezpieczeństwa czynnego i biernego w celu lepszego zarządzania współistnieniem ze wszystkimi użytkowników dróg. Ciężarówka ta ma więc obniżoną kabinę, która zapewnia kierowcy doskonałą bezpośrednią widoczność. Duża przednia szyba i wiele kamer zamiast lusterek gwarantują widok 360°. Po stronie pasażera przesuwane boczne drzwi pozwalają uniknąć ryzyka związanego z otwieraniem konwencjonalnych drzwi. Kierowca może wysiąść z ciężarówki z dowolnej strony, lewej lub prawej. Wsiadanie i wysiadanie staje się też ułatwione dzięki znacznie niższej wysokości wsiadania niż w przypadku standardowej ciężarówki dostawczej.
Optymalna ergonomia i łatwiejszy dostęp do przestrzeni ładunkowej są bowiem poszukiwane w celu usprawnienia operacji załadunku i rozładunku w środowisku miejskim. Połączone narzędzia umożliwiają kierowcom optymalizację operacji dostawy i tras.
Aby także ten pojazd idealnie wkomponował się w miejski krajobraz, mając na uwadze zarówno komfort, jak i poczucie własnej wartości kierowcy, projektanci Renault Trucks całkowicie przeprojektowali zarówno nadwozie tego samochodu, jak i wnętrze jego kabiny. Auto jest oczywiście napędzane w 100% elektrycznym układem napędowym, który jest cichy i podczas pracy nie emituje CO2.
Prototyp będzie testowany pod kątem dostaw miejskich w Paryżu, począwszy od 2023 roku. Będzie produkowany w zakładzie Renault Trucks w Blainville-sur-Orne we Francji. Po tych rzeczywistych próbach nastąpi faza adaptacji pojazdu, a następnie badanie mające na celu optymalizację całkowitego kosztu posiadania. Współtworzenie tego w 100% elektrycznego miejskiego samochodu dostawczego przyszłości było możliwe, ponieważ Renault Trucks w ramach projektu Oxygen współdziała z 17 partnerami oraz wdrożyło organizację i mechanizmy zachęcające do zbiorowej inteligencji.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent