Renault Trucks otwiera platformę e-learningową dotyczącą dekarbonizacji
Chociaż potrzeba dekarbonizacji transportu jest obecnie powszechnie akceptowana, to wciąż budzi ona wątpliwości wśród specjalistów ds. transportu i logistyki. To skłoniło Renault Trucks, od prawie piętnastu lat eksperta w dziedzinie mobilności elektrycznej, do uruchomienia „Akademii dekarbonizacji”: bezpłatnej platformy e-learningowej otwartej dla wszystkich. Dostarcza ona odpowiedzi na główne pytania zadawane przez profesjonalistów, aby pomóc im myśleć strategicznie i pewnie planować transformację ich biznesu.
Prawie piętnaście lat temu Renault Trucks wraz z klientami partnerskimi zaczęło eksperymentować z technologią elektryczną. Od ponad trzech lat francuski wytwórca seryjnie produkuje elektryczne ciężarówki w swojej fabryce w Blainville-sur-Orne. Jednak transformacja energetyczna w przedsiębiorstwie może wydawać się długa i żmudna, a Renault Trucks lepiej niż ktokolwiek inny zna wątpliwości i zastrzeżenia, jakie mogą mieć profesjonaliści z branży transportowej. Aby pomóc im w planowaniu strategicznym, koncern opracował więc narzędzie edukacyjne, przybliżające przejście na technologię akumulatorów elektrycznych. Ta nowa platforma szkoleniowa online, zwana „Akademią dekarbonizacji” jest bezpłatna, dostępna dla wszystkich i zawiera informacje edukacyjne opracowane przez Renault Trucks.
Łatwo dostępne treści eksperckie
Renault Trucks wykorzystało swoje doświadczenie i wiedzę, którą codziennie gromadzi od swoich klientów w terenie, tworząc treści i w ten sposób odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Producent wysłuchał wątpliwości przewoźników, którzy niechętnie decydują się na zmianę, oraz zebrał świadectwa tych, którzy napotkali trudności i zdołali je pokonać. Wszystkimi tymi dobrymi praktykami i doświadczeniami producent dzieli się w swoim programie e-learningowym, mającym na celu wyjaśnienie technologii elektrycznej i alternatywnych źródeł energii.
„Akademia Dekarbonizacji” daje dostęp do serii szkoleń, na które składają się filmy edukacyjne, opinie ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych oraz doświadczenia przewoźników i konstruktorów nadwozi. Każdy kurs składa się z kilku modułów i jest przeznaczony do ukończenia w mniej niż trzydzieści minut. Cztery kursy są już online:
- Wprowadzenie do dekarbonizacji, zawierający przegląd dekarbonizacji drogowego transportu towarowego, w tym porównanie energii alternatywnych z olejem napędowym.
- Kurs poświęcony ciężarówkom elektrycznym, dający wgląd w to, jak działają i jaki pozytywny wpływ mają na warunki pracy i jakość życia. Ten kurs dotyczy też wprowadzenia stref niskiej emisji.
- Kurs specjalnie poświęcony akumulatorom litowo-jonowym, odpowiadający na pytania dotyczące ich zasięgu, żywotności, użytych minerałów oraz recyklingu.
- Prawdziwe przykłady firm, które wkroczyły na ścieżkę dekarbonizacji transportu, wyzwania, przed którymi stanęły, jak je pokonały i korzyści, jakie odczuwają.
Zoptymalizowana do użytku na tabletach lub smartfonach platforma została zaprojektowana tak, aby użytkownicy mogli uczyć się w dowolnym miejscu. Po skonfigurowaniu profilu słuchacze mogą śledzić kurs we własnym tempie, a dodatkową korzyścią jest możliwość wstrzymania kursu i powrotu do niego później Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz oraz zapoznać się z dodatkowymi artykułami na ten temat. Na koniec kursu wydawany jest certyfikat.
„Akademia dekarbonizacji” jest dostępna w języku francuskim i angielskim i będzie regularnie aktualizowana o nowe treści.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent