IVECO na Tour d’Europe: ponad 5000 km pokonane ciężarówką zasilaną BioLNG, umacniając ścieżkę do zrównoważonej mobilności

IVECO ogłasza pomyślne ukończenie trasy w Tour d’Europe, liczącej około 5000 kilometrów i pokonanej ciężarówką zasilaną bioLNG. Ciężarówka pokonała tę trasę zasilana wylącznie właśnie BioLNG, co pokazuje jego strategiczną rolę w zrównoważonym transporcie ciężkim. Kluczowe punkty tankowania obejmowały Turyn, Aprilię i Sterzing (Włochy), Mittenwalde (Niemcy) i Leverkusen (Niemcy), Lille i Eppeville (Francja) oraz Heverlee (Belgia). Ogólnie Tour d’Europe udowodnił skuteczność biopaliw, zapewniających natychmiastowy sposób na redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu i tym samym podkreślając możliwość działania za pomocą wielu elastycznych ścieżek oraz wzywając do konsekwentnej polityki UE opartej na zasadzie neutralności technologicznej.
Ta inicjatywa po raz kolejny podkreśla krytyczną rolę biometanu jako kluczowego czynnika umożliwiającego przejście na zrównoważony i niskoemisyjny transport w całej Europie. IVECO S-Way LNG wyruszył z Turynu, 6 czerwca zatrzymał się w Aprilia na stacji Vulcan i ruszył na trasę w kierunku północnym, która strategicznie obejmowała kluczowe punkty tankowania zintegrowane z dedykowanymi wydarzeniami. Przystanki te zgromadziły dostawców gazu, klientów i dealerów, wspierając bezpośredni dialog i współpracę w ramach łańcucha wartości biometanu.
Pierwszy znaczący przystanek miał miejsce w Wipptal Biogas w Sterzing, u wiodącego producenta wysokiej jakości biometanu pochodzącego z lokalnych odpadów organicznych, w tym z obornika zwierzęcego i pozostałości rolniczych. Zakład ten realizuje zasady regionalnej gospodarki o obiegu zamkniętym, w której materiały odpadowe są przekształcane w czystą, odnawialną energię, co pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 121%. Wipptal Biogas nie tylko wspiera lokalnych rolników i przedsiębiorstwa, ale także odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska alpejskiego poprzez zamykanie pętli zasobów i minimalizowanie wpływu na środowisko. Ten przystanek podkreślił kluczowy związek między zrównoważoną produkcją biometanu a szerszym celem osiągnięcia neutralności węglowej poprzez lokalne rozwiązania o obiegu zamkniętym.
Kontynuując jazdę przez Niemcy, pojazd zatankował na stacji ENILIVE w Eching, a następnie na stacji Shell w Mittenwalde (niedaleko Berlina), a później w zakładzie Vigo w Leverkusen. Każdy przystanek stanowił platformę do angażowania interesariuszy i prezentowania praktycznej wykonalności paliwa biometanowego w rzeczywistych warunkach operacyjnych.
We Francji Tour zatrzymał się na stacji Primagaz LNG w Lille-Fretin oraz w Eppeville (Somma), gdzie znajduje się biogazownia Vermandois – jedno z miejsc fermentacji beztlenowej ENGIE – wspierające mobilność bio-CNG poprzez wtłaczanie jego produkcji do sieci. Następnie pojazd udał się na stację E. Leclerc w Bosgouet, pierwszą stację grupy dystrybuującą HVO do pojazdów ciężarowych.
Przedostatni etap Touru doprowadził ciężarówkę do Heverlee w Belgii, z Drivesystem, zanim dotarła do celu w Brukseli na wydarzenie zamykające Tour d’Europe, gromadzące przedstawicieli branży, członków instytucji europejskich, aby przekazać pilną potrzebę przyjęcia neutralności technologicznej jako podstawowej zasady skutecznego napędzania dekarbonizacji sektora transportu. Wydarzenie podkreśliło, jak skoordynowane, międzysektorowe partnerstwo — od dostawców paliwa po producentów pojazdów — jest niezbędne do zademonstrowania konkretnej dostępności skutecznych rozwiązań, gotowych do skalowania w celu natychmiastowego przyczynienia się do dekarbonizacji sektora.
Podczas całej 5000-kilometrowej trasy ciężarówka była zasilana BioLNG, a redukcje w emisji gazów cieplarnianych zostały potwierdzone przez „cyfrowego bliźniaka paliwowego” (DFT) firmy Bosch, który zweryfikował wykorzystanie paliw odnawialnych i wynikające z tego redukcje emisji CO2. To cyfrowe rozwiązanie zapewniało precyzyjny monitoring w czasie rzeczywistym, gwarantując pełną przejrzystość i oparte na danych spostrzeżenia na temat korzyści środowiskowych wynikłych z wdrożenia biometanu w transporcie ciężkim. Simone Curti, dyrektor ds. operacji handlowych w regionie EMEA w IVECO, stwierdził „Neutralność technologiczna jest niezbędna do wspierania innowacji i przyspieszenia przejścia na zrównoważoną mobilność. Oznacza to nie faworyzowanie jednej technologii, ale umożliwienie wyłonienia najlepszych rozwiązań w oparciu o rzeczywiste osiągi i wpływ na środowisko. Aby to podejście odniosło sukces, musi być wspierane przez jasne i spójne polityki UE, tworzące równe szanse i zachęcające do inwestycji w różne technologie niskoemisyjne, w tym biodiesel i biometan. Tour d’Europe wyraźnie pokazał wydajność i zrównoważony rozwój biopaliw w ciężkim transporcie. W IVECO uważamy, że elastyczne ścieżki prowadzące do dekarbonizacji są kluczowe”.
Biometan to gaz gotowy do użycia, szczególnie w przypadku misji długodystansowych, gdzie zasięg i czas tankowania stanowią jego dwie kluczowe zalety. Nie wymaga on specjalnych silników ani adaptacji istniejących, więc można go używać bez żadnych modyfikacji w całej gamie pojazdów gazowych IVECO, od lekkich furgonetek po średnie i ciężkie pojazdy.
Tym samym koncern potwierdza swoje zaangażowanie w promowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które wspierają ambitne cele klimatyczne Europy. Tour d’Europe pokazał, że biometan, wspierany przez silną sieć partnerów i innowacje technologiczne, stanowi realny i natychmiastowy krok w kierunku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości w transporcie towarowym.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent