Wenecka firma wspólnie ze Scanią przyspiesza akcelerację zrównoważonego rozwoju, wprowadzając na rynek 70 ciężarówek zasilanych biometanem. Obie firmy promują wykorzystanie tego paliwa pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych, mając na celu podniesienie świadomości w ekosystemie na temat korzyści w zakresie ograniczenia emisji wpływających na klimat w całym cyklu życia paliwa.
Rozwój biometanu, uzyskiwanego poprzez maksymalizację odzysku energii z odpadów organicznych, ma strategiczne znaczenie dla wzmocnienia gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na ponownym wykorzystaniu i stanowi ważny element osiągnięcia europejskich celów w zakresie dekarbonizacji. We Włoszech istnieje około 1803 wytwórni biometanu, które produkują 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu odnawialnego, z czego większość przeznaczona jest do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i produkcji ciepła, a mniejszość (około 600 milionów metrów sześciennych) służy do zużycia w sektorze transportu. Do tych danych dodano biometan pochodzący z przetwarzania odpadów, który według Włoskiego Konsorcjum Kompostowania (CIC) jest wart kolejne 200 milionów Smc, z potencjałem 1 miliarda Smc do roku 2030.
Cel usprawnienia produkcji i promocji wykorzystania biometanu, co pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 80%, popiera nie tylko Państwo, które w ramach PNRR przeznaczyło ok. 1,2 mld EUR, ale także przez dalekowzroczne firmy, które są na pierwszej linii frontu inwestującego w zasilanie i systemy jako alternatywę dla paliw kopalnych. Wśród nich są CST Logistica Trasporti i Scania, które odnawiają współpracę dzięki wprowadzeniu 70 ciągników LNG, z których 35 jest wyposażonych w silniki o mocy 420 KM, a 35 w silniki o mocy 460 KM – , oba silniki nowej generacji w połączeniu z nowymi skrzyniami biegów Opticruise i nowym mechanizmem różnicowym R756 Scanii. Pojazdy te staną się częścią dużej floty pojazdów zasilanych LNG, która liczy już 160 sztuk. Wenecka firma uruchomiła ambitny projekt, który zakłada przekształcenie floty LNG w całkowicie zasilaną BioLNG do końca 2024 roku.
Lisa Scarpa, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w CST, mówi „Paliwo BioLNG stanowi bardziej zrównoważone rozwiązanie niż tradycyjne LNG, nawet jeśli ocenia się je z punktu widzenia cyklu od źródła do koła; dzięki temu projektowi poprawiamy efektywność środowiskową nie tylko naszej firmy, ale także naszych klientów, pozycjonując się jako wszechstronny partner, zdolny do zapewnienia bezpiecznej i wydajnej obsługi, ale także etycznej i zrównoważonej ekonomicznie. Uwaga, jaką nasza firma zawsze przykładała do efektywności, przełożyła się w roku 2014 na włączenie zrównoważonego rozwoju do strategii i planów rozwoju. Wraz z wprowadzeniem na drogi w 2017 roku pierwszych pięćdziesięciu pojazdów zasilanych LNG, firma CST stała się pod każdym względem jednym z głównych prekursorów we Włoszech transportu zasilanego paliwami alternatywnymi. Dzisiaj, podobnie jak wtedy, chcemy się wyróżnić, oferując flotę całkowicie zasilaną paliwami ze źródeł odnawialnych, takimi jak biometan, gdyż w porównaniu z cyklem życia metanu kopalnego ogólna redukcja w zakresie gazów cieplarnianych wynosi od 80 do 85%, my jesteśmy to winni sobie i przyszłym pokoleniom”.

 

            Tekst: Jarosław Brach

            Zdjęcia: Producent